Forum

Pojawią się setki nowych i szkodliwych nadajników?
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
03-02-2019
20:33

KRAJ, PODKARPACIE. Sieć w standardzie 5G to nie tylko duże oczekiwania, lecz także kontrowersje i obawy.

W tej chwili standardem w Polsce jest sieć 4G, która daje możliwość bardzo szybkiego przesyłania danych. Wkrótce zastąpić ją może sieć w standardzie 5G, na tyle wydajna, by umożliwić m.in. wykonywanie zabiegów chirurgicznych przez zdalnie kierowane roboty. Te nowe możliwości jednych zachwycają, a innych niepokoją – głównie ze względu na dużą gęstość nadajników. Robert Majka, niezrzeszony poseł z Przemyśla, ostrzega przed biologicznymi konsekwencjami korzystania z technologii 5G. Zaznacza przy tym, że „ta technologia może zostać użyta do tłumienia niepokojów społecznych”.

- Sieć 5G może być dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia - mówi poseł Robert Majka z Przemyśla. - Opieram się na wypowiedzi wybitnego specjalisty i znawcy broni mikrofalowej dr. Barriego Trowera - podkreśla. - Jako poseł uważam, że w kwestii wprowadzenia do Polski technologii 5G powinien się wypowiedzieć premier Mateusz Morawiecki. To, co dzisiaj nazywa się teorią spiskową, jutro może okazać się wielkim zagrożeniem. - przekonuje. - Chodzi mi przede wszystkim o to, że z chwilą pojawienia się sieci 5G w Polsce zwiększy się ilość różnych nadajników, anten itd. Ich gęste rozmieszczenie, co 150 metrów, może być szkodliwe dla zdrowia.
Są przecież przeprowadzane badania, lekarze z wielu krajów świata się takim działaniom sprzeciwiają. Podkreślam: premier Morawiecki powinien zasięgnąć opinii ekspertów. I taką ekspertyzę znawców przedmiotu przedłożyć posłom - kończy.

Sęk w tym, że Barrie Trower, wspomniany specjalista z zakresu broni mikrofalowej, jest, według serwisu RationalWiki, nie naukowcem, a pseudonaukowcem. Co zatem do powiedzenia mają eksperci? O wypowiedź poprosiliśmy dr. inż. Wiesława Paję z katedry informatyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- Sieć w standardzie 5G jak każda nowa technologia wzbudza wiele kontrowersji i budzi pewne obawy. Stąd też odpowiednie organy, takie jak Komisja Europejska, przy pomocy ośrodków naukowych określają pewne wymogi jakie powinna spełniać nowo wdrażana technologia - zapewnia. - Sieć 5G to nowe możliwości dla konsumentów i przedsiębiorców, nowe modele biznesowe i rozwiązania, które dziś trudno jeszcze precyzyjnie opisać. Dlatego tak wiele krajów na całym świecie patrzy na wdrożenie 5G nie jako na nową platformę technologiczną, ale jako na platformę rozwoju gospodarczego - tłumaczy. - 5G umożliwi wiele zastosowań, jak np. zdalne monitorowanie dzięki noszonej na ciele aparaturze medycznej, wirtualne kontakty lekarza z pacjentem i operacje przeprowadzane przez zdalnie kierowane roboty. - wyjaśnia. - Obawy związane z siecią 5G dotyczą głównie dużej gęstości odbiorników i emitowanego przez nie pola elektromagnetycznego. Jednak w tym celu określane są właśnie odpowiednie normy techniczne i środowiskowe, jakie mają spełniać te urządzenia, tak aby nie szkodzić zdrowiu użytkowników. -  gwarantuje. - Trudno znaleźć poważne czasopisma naukowe potwierdzające bezpośredni negatywny wpływ takiej technologii na zdrowie człowieka. Myślę, że o wiele większym problemem jest wszechogarniające nas zanieczyszczenie powietrza – dodaje.

Marcin Czarnik

20-02-2019
15:08
Baco

Nie ma żadnego zagrożenia, to jakieś głupie teorie spiskowe. Zbyt małe natężenie promieniowania, mamy normy które są przestrzegane, na zachodzie te normy mają o wiele mniej restrykcyjne i nic im nie jest.

22-02-2019
13:06
Bartosz

Przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa, które w Polsce w porównaniu z innymi krajami i tak są dość restrykcyjne, nie ma obaw jeśli chodzi o jakąkolwiek szkodliwość.

23-02-2019
13:16
Marzec

No tak powołuje się na wybitnego eksperta, który przez wybitnych ekspertów jest uznawany za pseudonaukowca, więc jego słów ciężko traktować poważnie.

25-02-2019
15:08
kaweck

Jak widać gdy wszystkie normy są przestrzegane to nie ma podstaw do obaw.

25-02-2019
15:17
kaweck

To coś musi się nie zgadzać bo nie słyszałem, żeby teraz przeprowadzano zdalne operacje, a już pierwsze testowe operacje przy wykorzystaniu 5G się odbyły.

15-03-2019
08:14
Franky

Częstotliwość wykorzystywana w 5G będzie nieco wyższa niż w 4G, ale dalej będzie to bardzo daleki poziom od jakiegokolwiek zagrożenia. Promieniowanie pozostaje to samo które jest, a jemu także nie udowodniono szkodliwości, z resztą komórek używamy już od tylu lat, że zaobserwowano by już niepokojący wzrost zachorowalności. Kolejna obawa dotyczy gęstości odbiorników i emitowanego przez nie pola elektromagnetycznego. Do tego są wyliczane odpowiednie normy bezpieczeństwa. Ogólnie lepiej skupić się na problemach, które wiemy, że faktycznie szkodzą jak jakość powietrza.