Forum

Polacy zadłużają się na potęgę
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
28-02-2019
15:14

KRAJ, PODKARPACIE. Długi w firmach pożyczkowych ma już 328 tysięcy osób. Na Podkarpaciu mieszka ponad 10 tys.

Aż 1,49 mld zł – tyle mają do oddania Polacy firmom pożyczkowym bez udziału banków. Krajowy Rejestr Długów właśnie opublikował najnowsze dane, z których wynika, że w ciągu 4 lat kwota zadłużenia wzrosła prawie trzykrotnie. Co więcej, zobowiązania na 500 zł z krótkim terminem spłaty to już przeszłość. Obecnie Polacy zapożyczają się nawet na 15 tys. zł, a raty rozkładają na kilka lat.

W 2015 r. w bazie danych KRD widniało 240 tys. dłużników pożyczkowych. W ciągu 4 lat ta liczba wzrosła o połowę, a dziś to 328 tys. osób. Najbardziej zadłużeni są mieszkańcy miast, którzy mają do oddania firmom pożyczkowym 1,2 mld zł. Na wsiach zaległości są znacznie mniejsze i wynoszą niespełna 272 mln zł.

- Patrząc na zadłużenie przez pryzmat wielkości miejscowości widać, że największy problem ze spłatą pożyczek mają osoby żyjące w tych do 5 tys. mieszkańców. Mają one do oddania prawie 353 mln zł. Rynek pracy jest tam ograniczony, a pensje niewysokie. Nasze najnowsze badanie „Dlaczego Polacy się zadłużają” pokazuje, że pożyczki najczęściej pomagają kupić sprzęt RTV i AGD oraz zrobić remont w domu – tłumaczy Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. - Mocno zadłużeni są też mieszkańcy dużych aglomeracji powyżej 300 tys. mieszkańców. Wynagrodzenia są tam wyższe niż w małych miasteczkach, ale i pokusy większe. Zazwyczaj o wzięciu pożyczki-chwilówki decyduje chęć dorównania poziomem życia osobom z pracy lub z kręgu towarzyskiego, ale także ich łatwa dostępność. Z naszych danych wynika, że mieszkańcy dużych ośrodków nie zapłacili firmom pożyczkowym niemal 257 mln zł – twierdzi.

Jeszcze 4 lata temu długi Polaków wobec firm pożyczkowych, notowane w KRD, wynosiły 589 mln zł. Od tego czasu wzrosły niemal trzykrotnie! Dziś wynoszą do 1,49 mld zł. Statystyczny Polak ma do oddania firmie pożyczkowej średnio 4 531 zł. W 2015 r. zobowiązania te wyniosły o połowę mniej. Zdaniem ekspertów, tendencja do zaciągania pożyczek na wyższe kwoty nie jest zaskoczeniem, ponieważ wzrosła wysokość średniego dochodu.

Co mówią statystyki

Decyzję o wzięciu kredytu ułatwiają również nowoczesne technologie. Bardzo szybko można znaleźć firmę oferującą pożyczkę, a i jej niezaciągnięcie nie jest zbyt skomplikowane. To zachęta zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy chętnie sięgają po „szybkie pieniądze”. Nie dziwi więc fakt, że najbardziej zadłużoną grupą są osoby pomiędzy 26 a 35 rokiem życia.  Najwyższy średni dług mają za to osoby powyżej 65 roku życia.

Które z województw ma największe długi w firmach pożyczkowych? Najwięcej, bo aż  235,5 mln zł muszą oddać mieszkańcy województwa. Kolejne jest Mazowsze – mieszkańcy tego regionu nie zapłacili 181,5 mln zł. Na trzecim miejscu lokuje się Wielkopolska, gdzie zobowiązania wynoszą prawie 142 mln zł, a tuż za nią Dolnośląskie z blisko 133 mln zł długów. Najmniej do spłaty mają mieszkańcy woj. podlaskiego – 30,4 mln zł, Opolszczyzny - 34,5 mln zł oraz województwa świętokrzyskiego - 41,8 mln zł. Na Podkarpaciu mamy 10293 dłużników, zadłużonych średnio na 4,6 tys. zł. Łącznie wzięli pożyczki na kwotę 47,5 mln zł.

KOMENTARZ
Artur Chmaj, dyrektor Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości WSIiZ

- Zadłużanie się nie jest domeną Polaków, bo na potęgę zadłuża się cały świat. Dziś w zasadzie nie ma nikogo, niczego niezadłużonego. Coraz chętniej sięgamy po różnego typu długi. Dlaczego? Powodów jest kilka. Pierwszy związany jest z tym, że gospodarka w coraz większym stopniu jest pustą, opartą na pieniądzu. Gdyby się cofnąć do gospodarek nawet po II wojnie światowej, było to powiązanie ilości pieniądza w obiegu z rzeczywistą gospodarką, natomiast od tego udało się odejść i zaczął się pojawiać taki pusty pieniądz. Kiedyś sięgnięcie po kredyt było znacznie trudniejsze, bo nie było go gdzie wziąć. Dziś tych instytucji oferujących pieniądz, jest mnóstwo. Żyjemy w czasach, kiedy wystarczy telefon albo SMS, żeby wziąć kredyt. Po drugie, przestaliśmy się bać zadłużenia. 30-lat temu mało kto decydował się na kredyt. Dziś rynek pracy kwitnie, w związku z tym mamy mniej oporów przed zaciąganiem kolejnego zadłużenia. Trzecia przyczyna to chęć posiadania różnego typu dóbr, zwłaszcza tych luksusowych. Nawet jeśli nas na coś nie stać, to pożyczymy, żeby nie odstawać. Trzeba trochę opamiętania, tylko z drugiej strony czy jest na to szansa, jeśli cały świat galopuje w zadłużenie? Współczesny świat sprzyja modelowi konsumpcji na kredyt.

Wioletta Kruk

08-03-2019
11:30
ciotka z Ropczyc

Nieprawda !
Przezes PiS-u powiedzial ze winien jest TUSEK i PO, a slowa przesa sa swiete !

09-03-2019
10:05
emigrant

Dlaczego Banki w Polsce nie sprawdzaja wyplacalnosci pozyczkobiorcy ZANIM udziela im pozyczki ?
Na zachodzie zanim Bank udzieli pozyczki dokladnie bada stan wyplacalnosci klienta i jego zasoby majatkowe.
Praktycznie osoba bedace na zasilku emerytalnym NIGDY NIE DOSTANIE POZYCZKI.
To samo dotyczy osob bedacych na innych zasilkach np chorobowych, poszukiwania pracy ITD ITP

17
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
ELVIS WHYTEojczulekMariuszLenka BolkovaDavis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ELVIS WHYTE
Gość
ELVIS WHYTE

skontaktuj się z nami dzisiaj za pośrednictwem naszego e-maila (doctorelviswhyte@gmail.com) lub WhatsApp +2347083629144, aby uzyskać więcej informacji, jeśli chcesz sprzedać swoją nerkę za ogromną sumę pieniędzy.

ojczulek
Gość
ojczulek

Z taką urocza kobietą jak na fotografii można mieć dzieci, równie urocze.

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (leni.bolkova01@gmail.com)

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

cześć

Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 3%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (leni.bolkova01@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć, Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej? Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę! Zapewniamy pomoc finansową dla osób, które szukają pożyczek. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Marcin
Gość
Marcin

Ogrzewanie pompą powietrzną w okresach przejściowych jest tańsze niż gazem, a z wymiennikiem gruntowym pionowym cały rok taniej.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (adribay0008@gmail.com)

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

Mariusz
Gość

Może kilka lat temu pożyczki pozabankowe były ryzykiem, aktualnie jednak wygląda to zupełnie inaczej i są oczywiście w pełni bezpieczne dla nas.