Forum

Policyjne interwencje będą nagrywane kamerą
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
10-02-2019
10:48

RZESZÓW. Policjant będzie zobowiązany poinformować osobę, wobec której podejmuje czynności, że interwencja będzie nagrywana.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie otrzymali 100 kamer, które będą nagrywały ich pracę. - Kamera będzie na przykład pomagała rozstrzygać kwestie sporne, ale też będzie „dyscyplinowała” uczestników interwencji oraz wpływała na policjantów, których czynności będą rejestrowane. Będzie to niewątpliwie z pożytkiem dla obu stron – mówi Adam Szeląg, rzecznik rzeszowskiej policji. Jak na razie funkcjonariusze szkolą się z obsługi urządzeń. Bardzo prawdopodobne, że jeszcze w lutym wyjdą z kamerami przytwierdzonymi do mundurów na ulice Rzeszowa.

Z tego rodzaju kamer od wielu lat korzystają policjanci z innych europejskich krajów. Polska Policja, wybierając swój system, skorzystała z doświadczeń funkcjonariuszy amerykańskich i włoskich. Na początku testowały je trzy garnizony: stołeczny, dolnośląski i podlaski. Testy wypadły pomyślnie, więc Komenda Główna Policji zadecydowała, że urządzenia trafią również do pozostałych województw.

Kamery rejestrują zarówno obraz, jak i dźwięk, a do mundurów przymocowane są za pomocą bardzo silnych magnesów oraz specjalnej uprzęży. Kamera, rejestrując zdarzenie umożliwia identyfikację policjanta, który obsługuje urządzenie oraz zapisuje datę i godzinę interwencji. Po zakończeniu służby, już w jednostce Policji funkcjonariusz wstawia kamerę do bazy dokującej, gdzie nagrania są zgrywane i archiwizowane w specjalnym systemie informatycznym. Kamery osobiste przyczynią się również do zwiększenia własnego bezpieczeństwa policjantów podczas służby.

Jako pierwsi na Podkarpaciu kamery otrzymali policjanci z KMP w Rzeszowie. - Dostali je policjanci mundurowi z wydziału wywiadowczo-interwencyjnego czyli policjanci służby patrolowej i ruchu drogowego – mówi Adam Szeląg. - Myślę, że fakt, że kamery będą wykorzystywane w pracy policjantów, będzie z pożytkiem dla obu stron zwłaszcza w sytuacjach spornych kiedy było słowo przeciwko słowu i na przykład padały zarzuty względem funkcjonariuszy. Policjanci bardzo często spotykają się też przejawami agresji podczas interwencji. Chodzi więc o ich prawne jak i fizyczne bezpieczeństwo. Kamery będą „dyscyplinować” uczestników interwencji ale tez wpływać na policjantów których czynności będą rejestrowane. Pomogą wytknąć błędy nieprawidłowo przeprowadzonej interwencji czy ustalić na przykład zasadność użycia środków przymusi przez policjantów – dodaje rzecznik.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że w miejscach gdzie policjanci wychodzą do służby z osobistymi kamerami liczba skarg na sposób przeprowadzenia interwencji spadła o 90 proc.

Katarzyna Szczyrek

14
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Aldona z PigalakajanStanisławSewerynhijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)