Forum

Pomóż ogrzać polską szkołę
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
04-10-2019
18:03

SANOK, UKRAINA. Fundacja Dobre Jutro poprzez internetową zbiórkę zbiera pieniądze na centralne ogrzewanie dla polskiej szkoły w Łanowicach na Ukrainie. Aby dzieci nie marzły podczas lekcji potrzeba już niewiele, bo niecałe dwa tysiące złotych.

Łanowice to wioska z rejonu samborskiego. Zamieszkuje ją ponad 600 mieszkańców, z czego około 95 procent to Polacy. W miejscowej szkole uczą się dzieci w wieku od sześciu do 10 lat. 

Zimą placówka ogrzewana jest piecami kaflowymi. Gdy na zewnątrz jest -20 stopni Celsjusza, trzeba już o piątej rano zacząć palić w piecach, aby w ciągu dnia podczas lekcji  temperatura w klasach wyniosła kilka stopni na plusie.

Mieszkańcy polskiej wsi wspólnymi siłami postanowili zmienić tę sytuację i utworzyć w szkole system centralnego ogrzewania. Szkoła otrzymała na ten cel częściowe dofinansowanie od państwa polskiego.

W akcję zaangażowała się także Fundacja Dobre Jutro. Wcześniej wsparła uczniów organizując akcję „Wyprawka Szkolna Dla Kresowiaka”.

- W ramach tego przedsięwzięcia przekazaliśmy im przybory szkolne. Z tej okazji zostaliśmy zaproszeni na inaugurację roku szkolnego. Poznałem wtedy Walerego Tracza, prezesa Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Łanowicach. Rozmawialiśmy o pilnych potrzebach lokalnej społeczności. To wtedy dowiedziałem się o miejscowej szkole i o tym, że brakuje funduszy na dokończenie montażu centralnego ogrzewania. Postanowiliśmy pomóc i wesprzeć działania rodaków za wschodnią granicą i uzbierać brakującą kwotę - opowiada Albert Pleśniak z Fundacji Dobre Jutro. 

Pieniądze zbierają za pomocą portalu zrzutka.pl. Z potrzebnych pięciu tysięcy złotych udało się już uzbierać ponad trzy tysiące złotych

- Do pełnej kwoty brakuje niecałe dwa tysiące złotych. Zdecydowaliśmy się przedłużyć zbiórkę i za pośrednictwem dziennika Super Nowości chcielibyśmy prosić Was o wsparcie tego przedsięwzięcia, by już tej zimy polskie dzieci uczyły się w komfortowych warunkach - zachęca do wsparcia zbiórki Albert Pleśniak.

Chętni mogą wpłacać pieniądze na portalu zrzutka.pl. Link do zbiórki  https://zrzutka.pl/y2b4yh.

Martyna Sokołowska