Forum

Powinien być obowiązek wymiany opon na zimowe?
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
10-02-2019
10:44

KRAJ, PODKARPACIE. Polska jest jednym z 13 krajów Europy, gdzie wymiana opon nie jest wymagana. W wielu państwach za brak odpowiedniego ogumienia przewidziane są mandaty.

Debata na temat tego czy w Polsce powinno wprowadzić się obowiązek wymiany opon z letnich na zimowe trwa od blisko dekady. Zwolenników jak i przeciwników takiego rozwiązania jest niemal tyle samo, lecz statystyki nie kłamią. Według raportu Komisji Europejskiej z 2016 r. korzystanie z opon zimowych niweluje ryzyko wypadku aż o 46 proc.!

O potrzebie wprowadzenia przepisów nakazujących jazdę na oponach zimowych poza okresem letnim mówi się od dawna. Ostatnio również mieszkańcy terenów górskich w tym głównie Tatr zaapelowali, aby zakazać poruszania się pojazdów na ogumieniu letnim w okresie od listopada do marca. Powód? Niedostosowane do warunków drogowych samochody turystów notorycznie paraliżują ruch. Nie tylko górale dostrzegają problem, ale także wiele innych regionów Polski w tym m.in. Podkarpacie. Obecnie w Polsce nie ma przepisu, który nakazuje zmianę opon, lecz zdaniem entuzjastów takiego rozwiązania, po jego wprowadzeniu znacznie poprawiłby się poziom bezpieczeństwa na drogach. Podobne opinie wyrażają eksperci.

- Rodzaj opon ma wpływ na przyczepność, gdyż nawet jeśli na jezdni nie ma śniegu, a utrzymuje się temperatura minusowa to letnie opony twardnieją, przez co automatycznie droga hamownia się wydłuża – zauważa Przemysław Pepla z porównywarki ubezpieczeń mfind.

Trudniej o odszkodowanie

Polska jest jednym z zaledwie 13 krajów Europy, gdzie wymiana opon nie jest wymagana. Obowiązek ten funkcjonuje m.in. w Austrii, Niemczech, Rumunii, a także na Słowacji czy Litwie. Jak zaznaczają eksperci, poruszanie się samochodem na oponach letnich w okresie zimowym może także skutkować brakiem uzyskania odszkodowania w przypadku uczestnictwa w wypadku. - Jeśli chodzi o polisę OC to w tej kwestii nie ma znaczenia na jakich opon jeździ samochód, kierowca i tak uzyska odszkodowanie. Natomiast w przypadku polisy AC wiele towarzystw ubezpieczeniowych odmawia wypłaty pieniędzy – mówi Pepla. Co ważne, w Polsce przy ubieganiu się o odszkodowanie z AC istotne są warunki, na jakich dane towarzystwo bierze na siebie odpowiedzialność. Z tym jest jednak rożnie.

Kamil Lech

10-02-2019
12:26
zenon

Lobby oponiarskie w natarciu

9
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Adrian BayfordhijenaPożyczki przez internetterMariusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (adribay0008@gmail.com)

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)