Forum

Prezydenci zarabiają mniej niż ich podwładni
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
10-02-2019
10:47

KRAJ. Czy wójt niewielkiej gminy powinien mieć takie samo wynagrodzenie jak włodarze miast wojewódzkich?

Ubiegłoroczne rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych wprowadziło od 1 lipca 2018 r. maksymalne poziomy pensji zasadniczej wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast. Samorządowcy alarmują, że należy je zmienić, bo dochodzi do sytuacji, w których prezydent miasta odpowiadający za wielomilionowy budżet zarabia tyle samo co wójt niewielkiej gminy. Zdarza się również, że włodarze otrzymują pensje niższe nie tylko od ich zastępców, ale nawet podwładnych. Podkarpacie nie jest pod tym względem wyjątkiem. Aż 8 osób podległych prezydentowi Rzeszowa zarabia więcej od niego. W Przemyślu takich przypadków jest 9.

- Obecna sytuacja jest trudna do zaakceptowania. Myślę, że nie muszę nikogo przekonywać, że system jest zły, szkodliwy, niesprawiedliwy, wręcz nieuczciwy - ocenił Prezes Związku Miast Polskich, Zygmunt Frankiewicz. ZMP właśnie  złożył projekt nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych, zawierający nowy model wynagradzania prezydentów, burmistrzów i wójtów.  Jego główne założenia zakładają uregulowanie kwestii wynagrodzeń w ustawie, a nie w łatwym do zmiany rozporządzeniu; oparcie systemu o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce na podstawie danych GUS;  zróżnicowanie płac w zależności od województwa oraz od wielkości danej jednostki. Chodzi o odejście od zasady, że wójt niewielkiej gminy zarabia nieznacznie mniej niż prezydent Warszawy lub dochodzi do sytuacji w której prezydent dostaje pensję niższą niż jego pracownicy.

Gdy prezydent zarabia tyle co wójt

Prezydenci podkarpackich miast otrzymują podobne wynagrodzenia. Prezydent Tadeusz Ferenc zarabia 10 940 zł brutto, czyli około 7700 zł na rękę. 8 osób podległych prezydentowi może liczyć na więcej pieniędzy niż on. - To wiceprezydenci i dwóch dyrektorów. Ich płace są wyższe o około tysiąc zł – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

- Wynagrodzenie Prezydenta Wojciecha Bakuna wynosi 10 240 zł brutto, czyli netto 7 206, 85 zł. Jest kilka przypadków wyższego wynagrodzenia w podległych jednostkach i dotyczy to 5 prezesów w 4 spółkach. Zastępca prezydenta ma porównywalne zarobki, głównie z powodu dłuższego stażu pracy. Pozostali szefowie jednostek miejskich zarabiają mniej – informuje Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla. Prezydent Bakun w zasadzie nie komentuje faktu przygotowania przez ZMP nowych propozycji wynagrodzeń dla prezydentów, burmistrzów i wójtów. - Obejmując swoje stanowisko zdawał sobie sprawę, ile będą wynosić jego zarobki, jednak rozumie, że w przypadku wielu innych miast dysproporcje pomiędzy wynagrodzeniem włodarzy miast, a ich podwładnymi są spore i wymaga to uregulowania – zaznacza Witold Wołczyk.    

- Ta ustawa jest niesprawiedliwa, bo niewyobrażalną historią jest, żeby prezydent miasta, który ma budżet 1,5 mld zł, jest odpowiedzialny za 200 tysięcy ludzi zarabiał tyle samo, co człowiek, który pracuje na kierowniczym stanowisku w jakimkolwiek zakładzie pracy. Nawet nie manager, bo manager za takie pieniądze by nie pracował – nie ma złudzeń Maciej Chłodnicki. Polski burmistrz czy prezydent jest przy tym osobiście odpowiedzialny za ewentualne błędy swoich podwładnych i nie chodzi tu o odpowiedzialność polityczną, ale karną. Dodatkowo przepisy prawa znacząco ograniczają zarządzającym samorządami możliwość dodatkowego zarabiania.

Podobnymi zarobkami do prezydentów miast mogą się pochwalić rządzący znacznie mniejszymi jednostkami. Przykłady? Tyle samo co Tadeusz Ferenc zarabia starosta rzeszowski Józef Jodłowski. Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski otrzymuje miesięcznie 10 740 zł brutto. Ponad 10 tys. zł dostają także burmistrz Sieniawy – Adam Woś, wójt gminy Radymno, Bogdan Szylar czy wójt Żurawicy - Tomasz Szeleszczuk.

Zdaniem ZMP, konsekwencje obecnego systemu mogą być bardzo szkodliwe. - Spadające zarobki mogą prowadzić do powstania mechanizmu „negatywnej selekcji”. Motywacja do startowania w wyborach osób posiadających kompetencje i doświadczenie w zarządzaniu będzie w takich warunkach nieuchronnie spadać. Pytanie, czy taka sytuacja nie spowoduje, że sprawowaniem funkcji publicznych w niedługim czasie nie będą zainteresowane głównie osoby, których celem będzie wykorzystanie ich do innego, niekoniecznie zgodnego z prawem, sposobu zarobkowania - zastanawia się ZMP.

Wioletta Kruk

26
Dodaj komentarz

avatar
21 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
Jasio KefirekB-rawacekKarinaMieszkaniec Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
B-ra
Gość
B-ra

Na Zajęczej w Rzeszowie też grasuje, tyle że bez Skody, a z telefonem w ręku..... filmuje sie. Warunki są znakomite, niewykoszona trawa itp. Polecam uwadze.

hijena
Gość
hijena

niektore osoby uważają ,że noszenie okularow optycznych doda im powagi i spowoduje inteligentniejszy wyraz twarzy

Karina
Gość
Karina

Brawo Pan Prezydent. Tak trzymać.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Kiedy nasz prezydent zajmie się reklamami w centrum?
Czy nie można zmusić najemców by szyldy i reklamy były w jednym kształcie?
Idąc 3-go maja zamiast podziwiać deptak i piękne kamienice, podziwiamy festiwal reklam.

hijena
Gość
hijena

juz się kiedys odgrażał się,że zrobi porządek z reklamami i mimo ,że ma Ustawę Krajobrazowa ulice otapetowane reklamami przypominają prowincjonalne miasto w Bangladeszu

hijena
Gość
hijena

szczegolnie atrakcyjne są poręcze na kladce w ksztalcie deski klozetowej,wykonane porecze z egzotycznego drewna ,wypaczone ,krzywe z zadrami wygladają ,jakby wykonane były z desek ze starej palety transportowej.Rzeszow Miasto Imitacji

Teresa
Gość
Teresa

Witam.Mam tez problem ,od 2 tygodni pisze z kims,kto podaje sie za generala Millera ,jest na misji w Afganistanie.Kolka dni temu poprosil mnie,zebym zgodzila sie przyjac jego przesylke,fundusze,ktore ma zdeponowane w firmie Global Security,gdyz ta firma likwiduje swoja dzialalnosc w USA i przenosi sie do UK,a on nie ma mozlowosci innej ,zeby te fundusze przeniesc do innego banku,bo jest w Afganistanie,podal taki adres tej firmy Global Security :globalintercommserv77088@gmail.com,ze ta firma bedzie sie juz ze mna kontaktowac,poniewaz wiele czytalam na temat oszust i nie wydaje mi sie to prawdopodobne,aby ktos wysylal z Ameryki walizke funduszy,otoz ta firma Global napisala mi teraz,ze… Czytaj więcej »

ewa1976
Gość
ewa1976

nie odpisuj naciągacze

Jasio Kefirek
Gość
Jasio Kefirek

Teresa?! Ty dla jaj czy naprawdę jesteś tak tępa?

usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

wacek
Gość
wacek

no i mogą popilnować dzieci, kiedy rodzice będą zarabiać pieniądze.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)