Religia czy Etyka? Szkoły nie dają wyboru
Przeczytaj oryginalny post blogu
04-09-2012
06:02
Redaktor

PODKARPACIE. W Polsce możliwość wyboru pomiędzy lekcjami etyki a religii w szkołach istnieje od 1992 roku.

3 września, pierwszego dnia szkoły działacze Ruchu Palikota zachęcali młodzież na ul. 3 maja w Rzeszowie do skorzystania z możliwości wyboru lekcji etyki. – Nawet nie wiedziałyśmy, że możemy zrezygnować z religii na rzecz etyki…

04-09-2012
09:01
dzitka

o widzę, że nowi apostołowie się pojawili, ale ich przyszłość jest na śmietniku

04-09-2012
09:01
xyz

Pogonić palikociarnię !!!!

04-09-2012
09:51
krzysztof

Kto dał prawo temu rehabilitantowi do wtrącania się w prywatne sprawy osób nieletnich? Na miejscu rodziców złożyłbym skargę.

04-09-2012
10:33
ROMAN

mieszanie w głowach to nic nowego- na przestrzeni wieków takich nawiedzonych wizjonerów było bardzo wielu – zawsze przemijają i idą w niebyt – ten nic niezrobił widocznie i chce zaistnieć – najlepiej bełtać w nieświadomych mózgach małoletnich panienek- czy potem rozdawał jeszcze trawkę ?

04-09-2012
13:13
Łukasz

Niestety przedmówcy są w błędzie. Przede wszystkim młodzi (wszyscy) ludzie muszą wiedzieć, że etyka nie dopuszcza zasad, jakimi kieruje się religia katolicka, np.: 1. "Jeden nawrócony grzesznik jest wart tyle, co dziesięciu prawych". 2. Sześć dni w tygodniu można grzeszyć a w siódmym się nawrócić i żarliwie przeprosić. Niestety takimi zasadami kieruje się większość naszego społeczeństwa. Jest Wam bardzo wygodnie i rozumiem, że o to walczycie. Młodzi ludzie są bardzo inteligętni i należy dać im wybór. Kierowanie się zasadami etyki nie koliduje z żadną religią świata, ponadto wypracowuje w człowieku odruch szacunku do otoczenia. Pozdrawiam wszystkich czytelników.

04-09-2012
14:34
Natalia

Indoktrynacja religijna, której efektem są choćby takie jak tu (w komentarzach) przejawy "miłości bliźniego" powinna wrócić do sal katechetycznych. Naszym obowiązkiem jest kształtować społeczeństwo obywatelskie, ludzi empatycznych, o szerokich horyzontach, otwartych na potrzeby drugiego człowieka i rozumiejących, że rasizm prowadzi donikąd. Etyka uczy co to moralność, czym skutkuje jej brak, co to jest zło a co dobro; uczy, że mamy wybór i jakie tego wyboru są konsekwencje.

04-09-2012
14:58
katolik

Panstwo ma byc niezalezne od religi. Kazdy obywatel ma prawo wierzyc we wiara jaka chce albo nie wierzyc. Nikt nie ma prawa narzucac drugiemu religi bo on taka uznaje i gardzic drugim czlowiekiem z powdu jego religi.
PODPISALO SIE TRAKTATY MIEDZYNARODOWE o wolnosci wyznania ? Na podstawie takie postepowania co drugi polak ma prawo zglosic sie do obozu uchodzcow w Austri i powiedziec ze jest przesladowany religijnie przez innych w Polsce. Podaje taka mysl polakom ktorzy chca emigrowac !
Nauka religi powinna wrocic do sal katechetycznych przy zwiazkach wyznaniowych.
Jestem katolikiem ale nie znaczy to ze jakis ksiezulo ubzdura sobie wyzszosc nad innymi i bedzie gardzil drugim czlowiekiem poniewaz nie jest jemu podleglym niewolnikiem !

04-09-2012
15:27
Faraon

Nauka do szkół, religia do kościołow. Tak poukładany swiat jest prawidłowy. I nie chodzi tu o zadną walke z kościołem, ale o zwykla uczciwosc. Nie mozna tez pominac wzgledow ekonomicznych. samorzady do nauki religi dopłacaja nasze pieniadze, ktore mozna wydatkowac na bardziej realne potrzeby. Przeciez kiedys ksieza za darmo uczyli religii w kosciolach i nikt z tego powodu nie stal sie ateista. Nie jest rola panstwa placic za nauczanie jakiejkolwiek religii. W przeciwnym razie mamy do czynienia z panstwem wyznaniowym lub dyktaturą kapłanów.

04-09-2012
15:53
Michał

Ech ludzie zastanówcie  się co wy piszecie . Krzysio – a kto tu się wtrąca w czyjeś sprawy ? Ruch Palikota tylko udziela informacji że uczniowie nie muszą chodzić na religie  , chłopie jaką skargę ogarnij się bo bzdury piszesz . Dlaczego w szkole z góry zostało mi narzucone że uczę się o chrześcijaństwie a nie np o islamie czy o innej religi . Religia powinna być przedmiotem nieobowiązkowym i powinna być udzielna w salkach kościelnych dla tych co zechcą na to przyjść . Warto także wspomnieć że w 1 kl technikum są 2 lekcje tygodniowo religi i 2 lekcje j.angielskiego w tygodniu i gdzie tu logika i sens ? Warto także wspomnieć że w 2011 r w  samym Rzeszowie utrzymanie czarnych księżulków w sutannach kosztowało około 3,5 mln zł . Religia musi być usunięta ze szkół i to jak najprędzej bo jak widać robi tylko szkode np ww przypadek że są 2 lekcje religi w tygodniu i 2 lekcje tygodniowo angielskiego , a niby po co mi religia ? 

04-09-2012
16:22
Patryk

Polityk wypowiadający się na temat etyki… Taki sam absurd jak burdel-mama wykładająca teologię na KUL ;)

04-09-2012
16:23
Łukasz

Natalia, Katolik, przyjemnie jest poczuć, że są wśród nas osoby energiczne i otwarte na świat. Jak dotąd spotykałem się zjedną opinią na mój temat – "jesteś antyklerykałem i prześladujesz kościół!". Życzę naszemu społeczeństwu aby się przestało bać innych ludzi i nabrało dystansu do siebie i do kościoła. Żeby ateista, buddysta i prawosławny przestał być wytykany palcami, szczególnie w małym – szkolnym środowisku.

04-09-2012
19:03
ROMAN

a jak ktoś wierzy np w czarnego kota to co ? to tak jak w Rumuni przyniesie mu pecha- czy tak jak w Japoni to dobry znak- albo jak w Irlandii za zabicie- 17 lat nieszczęścia czy tak jak w Szkocji to pomyślność i szczęście czy tak jak po kontakcie z "The Black Cat" Edfgara Allana Poe – wierzyć w jego właściwości jako dzikiego drapieżnika .

04-09-2012
19:58
zen

A czemu tną po kolejnych reformach historię informatykę i inne przedmioty w szkołach ponadgimnazjalnych a religii od początku do końca po 2 godziny w tygodniu

04-09-2012
19:58
krzysztof

Łukasz , Natalia i pseudo "katolik" to kółko wzalejmnej adoracji z wiadomego ugrupowania politycznego. Dziękuję za kształtowanie społeczeństwa tolerancyjnego przy ziółku. Za wychowanie dzieci odpowiedzialni są rodzice i to oni są odpowiedzialni za młodych. Rodzice o tym decydują jak chcą wychować dzieci, w jakim duchu i w jakiej religii. Ciekawe, co by powiedział pan rehabilitant, gdyby ktoś agitował jego dzieci. Na pewno nie stałby obojętnie. Młodzież jest świadoma, że są lekcje etyki. Jakoś nie są one popularne. Ciekawe dlaczego. W moim środowisku nikt nie wytyka innowierców i niewierców. Spotykam się raczej z trendem odwrotnym. Niewiercy prowadzą agitację wśród osób wierzących. Przykład jest w artykule.

04-09-2012
20:53
JAN

NOWY ANTYCH.. NA ULICY RZESZOWA

z petycja niech wystąpi do kuratorium lub dyr szkoły religia jest nie przymusowa nie wyobrażam sobie dzieci chodzące na plebanie szczególnie z podstawówki bez opieki rodzice nie zawsze maja czas , w szkole są bezpieczni i pod opieka ostatecznie jest więcej katolików a ryby głosu nie mają jeśli nie podoba się kraj katolicki polecam Afganistan tam można dyskutować dowolnie o wiarach NIE WIADOMO O CO CHODZI PALIKOCPUNOM TO O KASĘ czy ten gość wyliczył ile POPANSTWO ZAROBIŁO NA LIKWIDACJI SZKÓŁ ilu nauczycieli straciło prace z tego tytułu i gdzie poszły te pieniądze I ILE to POPANSTWO WŁADZY

DOKŁADA DO DOWOŻENIA DZIECI DO SZKÓŁ CZY TEN PAN STANĄŁ CHOĆ W OBRONIE NAUCZYCIELI I SZKOL

05-09-2012
07:35
roman

NIECH ZYJE JANUSZ PALIKOT !!!

05-09-2012
09:41
AT

Czytając Twój wpis proponuje! Wyjdź i zapytaj młodzieży. Prawda Cię wyzwoli, jak nie zabije.

05-09-2012
09:46
Natalia

Szanowny Panie Krzysztof! Zasadniczy błąd w Pana dedukcji to ten, że określa Pan mianem "niewiercy" (piękny neologizm) wszystkich, którzy akurat w tym wypadku działają w imię wolności wyboru i przestrzegania praw. Otóż, szanowny Panie ja w Boga wierzę i nie ma to absolutnie nic wspólnego z tym, że uważam iż szkoła, jako instytucja publiczna w państwie, które nie jest wyznaniowym (!) nie powinna indoktrynować religijnie! Ale już mniejsza o to – chodzi o fakt, że mamy wolny wybór między religią a etyką! I, jak zostało wspomniane w artykule, wybór ten daje nam ustanowiony prze państwo polskie przepis, który Panu pozwolę sobie tu częściowo wkleić (po całość odsyłam do men.gov.pl):
Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. W publicznych przedszkolach organizuje się, w ramach planu zajęć przedszkolnych, naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych). W publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, zwanych dalej "szkołami", organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę religii i etyki:
1) w szkołach podstawowych i gimnazjach – na życzenie rodziców (opiekunów prawnych),
2) w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych – na życzenie bądź rodziców (opiekunów prawnych) bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu religii i etyki decydują sami uczniowie.

05-09-2012
16:43
fretka

Żyjemy w XXI wieku i tak powinniśmy się zachowywać. Chcemy żeby nasze dzieci były mądre, samodzielne, szły dzielnie w przyszłość? To dajmy im wybór! Szkoła to nie miejsce na religię i wiarę. Szkoła to miejsce na poznawanie, uczenie myślenia, samodzielności, dorastanie… kto myśli inaczej to został umysłem w XX w. jeśli nie wcześniej.

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.