Forum

Rolkarze jeżdżący po ulicach łamią przepisy
Przeczytaj oryginalny post blogu
05-05-2015
18:53
Redaktor

RZESZÓW. - Jazda na rolkach ulicami jest niebezpieczna. Aż strach taką osobę wyprzedzać - mówią rzeszowscy kierowcy.

Kilka dni temu doszło do wypadku w Rzeszowie. Nietypowego wypadku, bo na ulicy Karola Wojtyły kierowca audi potrącił dziewczynkę na rolkach, która prawdopodobnie zjechała nagle w lewo wprost pod jego samochód. Ranna 12-latka została przewieziona do szpitala. Okazuje się, ze to nie jedyny przypadek, kiedy ludzie jeżdżący na rolkach, wrotkach czy deskorolkach poruszają się po ulicach Rzeszowa. Takie przypadki niejednokrotnie zgłaszali do redakcji Super Nowości kierowcy. Pytali także: - Czy taka jazda jest zgodna z przepisami?

Na głównych ulicach i alejach miasta, prawdopodobnie ze względu na duży ruch, raczej nie zauważymy kogoś mknącego na rolkach czy deskorolce. - Ja już widziałem jeżdżących na rolkach kilka dni temu w godzinach wieczornych po ul. Hetmańskiej - mówi nam jeden z rzeszowskich kierowców. Dostaliśmy sygnał o jeżdżeniu na deskorolce z ul. Poniatowskiego. - Bardzo często, jeśli tylko jest ładna pogoda, rolkarzy można zauważyć na ulicy Kwiatkowskiego tuż obok Żwirowni - dopowiada kolejny kierowca. Jeżdżą także po różnych osiedlowych uliczkach w Rzeszowie. Kierowcy, z którymi rozmawialiśmy, przyznają, że rowerzysta jadący ulicą nie stwarza takiego zagrożenia jak osoba na rolkach. - Rowerzystę jak zakołysze, to może się podeprzeć nogami, osoba na rolkach nie ma takiej możliwości. Co więcej, wielu z tych rolkarzy kompletnie nie potrafi na nich jeździć, strach takiego omijać samochodem, żeby mi nie wpadł pod koła - mówi Andrzej, mieszkaniec osiedla Budziwój.

Co w takim razie mówią przepisy? - Osoby jeżdżące zarówno na rolkach, wrotkach, jak i deskorolce traktowane są jako piesi - tłumaczy komisarz Adam Szeląg, oficer prasowy rzeszowskiej policji. - Tym samym nie wolno im się poruszać po ulicach. Mogą korzystać z chodników lub pobocza. Za złamanie tych przepisów grozi mandat w wysokości 50 zł - dodaje.

Co więcej, osoba jeżdżąca na rolkach, wrotkach czy deskorolce nie może także poruszać się po ścieżce dla rowerów, bo to także wykroczenie i tu również grozi mandat w wysokości 50 zł.

Grzegorz Anton

06-05-2015
08:48
iwa

Bardzo się ciesze, że wreszcie ten temat został poruszony. Rolkarze opanowali ścieżki rowerowe i właściwie oni na nich dominują, gdyż rowerzyści również boją jeździć w ich towarzystwie. 90% z nich nie umie hamować!!! Jeżdżą przeważnie parami i zajmują całą szerokość ścieżek. Rolkarz traktowany jest jako pieszy, ale piesi również nie mogą czuć się bezpiecznie .Mają skatepark, opustoszałe parkingi, boiska szkolne to są miejsca na tego typu rozrywkę..... a jeżeli to nie wystarczy to przeznaczyć dla nich ścieżkę wzdłuż Wisłoka od strony ul. Warzywnej i będą mieli swoje miejsce.
A przy okazji OGROMNY HEJTED !!! dla Masy Krytycznej za integracje z rolkarzami, bo to oni dali im przyzwolenie na takie zachowanie !!!

06-05-2015
10:13
hijena

Straż Miejska,jej dzielni wachmani powołana została do łapanie tego rodzaju łajz.Ciepło się zrobiło,ale nie uświadczysz tych funkcjonariuszyna ulicach.Panie Ferenc może należy przypatrzyć się tym kolesiom i wzorem innych miast rozwiązać tą tworzącą jedynie koszty formację , z emerytowaną milicjantką na czele.

18-06-2016
23:37
tadzik

Do niedawna rowerzyści byli wrogami wszystkich dzisiaj pałeczkę przejęli rolkarze

23-09-2016
10:15
Sogi
Oczekuje moderacji

23-10-2016
16:01
Marek

Nie zgadzam się z tym. Jeżdżę na rolkach od 7 lat, mam kask , lampę czołową oraz tylną i oczywiście strój na rolki odblaskowych. Nie jeżdżę oczywiście autostradami i krajowymi drogami tylko gminnym i powiatowymi rano lub pod wieczór, kiedy jest mniejszy ruch. Obecnie kierowcy traktują mnie Ok. Jak również patrole policji akceptują moją obecność na drogach. Należy jednak jedzie rozsądnie i zgodnie z przepisami drogowymi. Na pewno na rolki po drogach nie zabrał bym dzieci lub osoby początkujące.
W Polsce brakuje przepisów regulujących jazdę rolkarzy. Nie można ich zakwalifikować na pewno do pieszych, kiedy poruszają się z prędkością 40 km/h i mają oświetlenie. PS

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
MagdaNailss89 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MagdaNailss89
Gość
MagdaNailss89

oryginalna frezarka JSDA JD500