Forum

Rząd przesunie o rok reformę oświaty?
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
26-10-2016
11:14

PODKARPACIE. Nie ma pieniędzy na wprowadzanie zmian w szkołach, a mimo to minister edukacji chce je wdrożyć w życie.

Ministerstwo Edukacji chce wprowadzić reformę oświaty od września 2017 roku. Jednak rząd planuje ją wdrożyć rok później. Nie chce o tym słyszeć Anna Zalewska, minister edukacji. Nadal uważa, że będzie to już możliwe w przyszłym roku. Inne zdanie na temat reformy mają nauczyciele i Związek Nauczycielstwa Polskiego. Uważają, że za szybko ma być wprowadzona i sprzeciwiają się likwidacji gimnazjów.

Na początku listopada na posiedzenie Rady Ministrów mają trafić dokumenty dotyczące prawa oświatowego i przepisów wprowadzających nowe rozwiązania, w tym likwidacji gimnazjów. Wszystko wskazuje na to, że rząd, który ma zatwierdzić projekty obu ustaw, podejmie decyzję o przesunięciu reformy z 2017 na 2018 rok. Jednak minister edukacji uważa, że wprowadzanie reformy za dwa lata to złe rozwiązanie. Podkreśla, że będą wtedy wybory samorządowe i lokalna opozycja będzie grała w kampanii zwolnieniami nauczycieli i nieprzemyślanymi zmianami.

Prawdopodobnie o przesunięciu reformy zdecyduje parlament. Jak twierdzą posłowie partii rządzącej, na reformę oświaty nie ma w budżecie tylu pieniędzy, jakich domagają się samorządy. Środki finansowe trzeba będzie przeznaczyć na inne zadania. Do końca roku muszą być zmienione przepisy dotyczące obniżenia wieku emerytalnego. Czeka też duża reforma służby zdrowia.

Trzeba lat na przygotowanie reformy
Również związkowcy uważają, że za mało czasu poświęcono na przygotowanie reformy oświaty. Trzeba na to przeznaczyć kilka lat, a nie kilka miesięcy. Po co wprowadzać nieprzemyślane zmiany, które przygotowano na kolanie? - pytają.

- Nie ma pieniędzy na reformę oświaty, a mimo to minister edukacji chce ja wprowadzić już w 2017 roku - mówi Stanisław Kłak, prezes Zarządu Okręgu Podkarpackiego ZNP. - Została nieprzygotowana, ma być wprowadzona szybko, na zapalenie płuc, dlatego to będzie zła reforma. Np. w Finlandii do wprowadzenia zmian w edukacji przygotowywano się przez 7 lat. A u nas zaledwie pół roku. Nie sądzę, żeby polską reformę zdążono wdrażać już od września 2017 roku. Do końca listopada powinna być przygotowana podstawa programowa, a to za mało czasu. Bez niej nie jest możliwe przeprowadzenie reformy oświaty.

Nie ma pieniędzy na szkolenia praktyczne
Prezes podkarpackiego ZNP dodał, że kolejnym przykładem nie przygotowania reformy jest szkolnictwo zawodowe. W ub. tygodniu w Przeworsku podczas Rady Rynku Pracy szef Związku Nauczycielstwa Polskiego uświadomił pracodawcom, samorządowom i cechowi rzemiosł różnych, że nie będzie pieniędzy z budżetu państwa dla firm, które miałyby prowadzić szkolenia praktyczne dla uczniów zawodówek czy techników. Z jednej strony Ministerstwo Edukacji kładzie nacisk na praktyczną naukę zawodu, a z drugiej strony nie daje ani złotówki dla pracodawców, którzy mają ich szkolić.

- Pracodawcy uczestniczący w spotkaniu w Przeworsku byli zdumieni, gdy usłyszeli, że nie ma zagwarantowanych pieniędzy dla firm, które miałyby realizować szkolenia praktyczne - powiedział Stanisław Kłak. - Rząd chce powrotu do PRL-u, gdy uczniowie uczyli się zawodu w przyzakładowych szkołach, tylko że wtedy finansowano z budżetu szkolenia praktyczne. Zmiany w szkolnictwie nie były konsultowane ze środowiskiem związkowym i nauczycielskim i dlatego ich jakość byłaby marna.

Mariusz Andres

26-10-2016
14:03
michał

Namieszać, namieszać, zacząć nie skończyć, o Duuuuu>ę to rozbić. A Zalewską do telewizji dać najlepiej do wiadomości! Bo ich nikt nie ogląda.!!

26-10-2016
15:57
marek

A p. Kłak to powinien być prezesem związku emerytów i odwalić się od oświaty. Czyżby Petunia non olet...

26-10-2016
19:33
zdradzeni o świcie

najwyższy czas włożyć długiego kłaka w torbe zalewskiej
Misiewicz

26-10-2016
19:33
ha ha ha

Dziwne. Nie ma pieniędzy na reformę która w swoim założeniu oprócz samego dobra dzieci ma przynieść gigantyczne oszczędności? Przecież likwidacja gimnazjów to likwidacja tysięcy zbędnych etatów dyrektorów gimnazjów, wicedyrektorów, administracji i przede wszystkim urzędników. Tak naprawdę nauczyciele negatywne skutki odczują najmniej i to tylko ci, którzy mają braki w wykształceniu i kwalifikacjach. Ale na ich miejsce muszą zostać przyjęci inni bo uczniów będzie tyle samo. Gorzej z urzędnikami i "przewalaczami papierów". I rząd się z tego wycofuje?

27-10-2016
09:38
ROMAN

No a co będzie z tą Panią od WF - co ma 70 lat ?
To jak ona za 2 lata będzie robiła przewrót w tył i skok przez konia - czy też zostanie poddana reformie i uda się na spokojną emeryturę bez przewrotów na macie ?

17
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
ELVIS WHYTEojczulekMariuszLenka BolkovaDavis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ELVIS WHYTE
Gość
ELVIS WHYTE

skontaktuj się z nami dzisiaj za pośrednictwem naszego e-maila (doctorelviswhyte@gmail.com) lub WhatsApp +2347083629144, aby uzyskać więcej informacji, jeśli chcesz sprzedać swoją nerkę za ogromną sumę pieniędzy.

ojczulek
Gość
ojczulek

Z taką urocza kobietą jak na fotografii można mieć dzieci, równie urocze.

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (leni.bolkova01@gmail.com)

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

cześć

Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 3%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (leni.bolkova01@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć, Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej? Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę! Zapewniamy pomoc finansową dla osób, które szukają pożyczek. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Marcin
Gość
Marcin

Ogrzewanie pompą powietrzną w okresach przejściowych jest tańsze niż gazem, a z wymiennikiem gruntowym pionowym cały rok taniej.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (adribay0008@gmail.com)

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

Mariusz
Gość

Może kilka lat temu pożyczki pozabankowe były ryzykiem, aktualnie jednak wygląda to zupełnie inaczej i są oczywiście w pełni bezpieczne dla nas.