Forum

Sąd: - Pomnik nie symbolizuje komunizmu
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
15-05-2019
12:31

RZESZÓW. Władze miasta dostały oręż w obronie pomnika z placu Ofiar Getta i jest szansa, że nie zostanie wyburzony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) orzekł, że pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej z rzeszowskiego placu Ofiar Getta nie propaguje komunizmu. Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej, obelisk symbolizuje ten ustrój totalitarny i dlatego powinien być usunięty. Nie zgadzają się z tym władze miasta i wyrok WSA utwierdza ich w przekonaniu, że pomnik nie musi być wyburzany. 

Władze miasta zaskarżyły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowienie prezesa IPN z 2 października 2018 r. wyrażającego opinię, że pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej spełnia warunki do jego usunięcia. Instytut powoływał się przy tym na ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Prezes IPN stwierdził, że: „pomnik upamiętnia armię totalitarnego państwa i jest przykładem działań propagandowych Moskwy, które mają na celu tworzenie mitu wdzięczności ZSRR”.

Z tą opinią nie zgodził się prezydent Rzeszowa i zwrócił się do IPN o ponowne rozpatrzenie sprawy. Podniósł, że bibliografia przedstawiona przez instytut w zaskarżonym postanowieniu traktuje ogólnie o zjawisku wznoszenia pomników dedykowanych Armii Radzieckiej na terenie Polski w latach 50. XX wieku. Opinia nie odnosiła się bezpośrednio do pomnika z rzeszowskiego placu Ofiar Getta. Władze miasta argumentowały, że skoro na obelisku nie ma żadnych napisów mówiących o upamiętnieniu Armii Czerwonej, to obiekt ten nie symbolizuje komunizmu. Nie ma więc przesłanek do jego usunięcia. Mimo tych zastrzeżeń, IPN pozostał przy swoim zdaniu i domaga się rozbiórki pomnika.

Są też inne powody, dlaczego pomnik powinien pozostać na placu Ofiar Getta. - Pomnik stoi w obrębie zespołu staromiejskiego miasta, który jest wpisany do rejestru zabytków – wyjaśnia Natalia Zachwieja, miejski konserwator zabytków. – Znajduje się też na terenie cmentarza żydowskiego. IPN nie rozważył zmian na obelisku dokonanych w 1966 r. i umieszczonej na nim tablicy, na której napisy nie nawiązują do ustroju totalitarnego.

- Na razie pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej na placu Ofiar Getta zostanie i nie będzie wyburzany – poinformował Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jest dla nas korzystny i z jego orzeczenia wynika, że obelisk nie symbolizuje komunizmu.

Wyrok jest więc po myśli władz miasta i są szanse, że pomnik nie zostanie wyburzony. Jednak Instytutowi Pamięci Narodowej przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego na orzeczenie niższej instancji – wojewódzkiego sądu. Na razie nie wiadomo, czy IPN skorzysta z tej możliwości.

Mariusz Andres

15-05-2019
13:54
Olix

Wyburzyc IPN

15-05-2019
16:05
Kaganiec

Zabawy w burzenie pomników.....Historii się nie zmieni.O historii się pamięta...O mordercach,konfidentach,bandytach, sprzedawczykach.Nic nie da zburzenie pomnika.Gdyby zależało PISLAMOWI na walce z komuną...Proszę bardzo.Ilu dawnych oprawców jest na wolności?Ilu pobiera emeryturki idące w grube tysiące?Ilu zostało osądzonych?ŚMIECH NA SALI!!!!!

18-05-2019
11:27
pniok Rzeszowski

Przeciez ten pomnik wystawiono ZOLNIERZOM Armi Czerwonej ktorzy byli takimi samymi ofiarami komunizmu jak kazdy z nas zyjacy w PRL.

30
Dodaj komentarz

avatar
25 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
who win today matchRafałradekJasio KefirekB-ra Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
who win today match
Gość

Nice Blog, With thanks! Valuable information! Useful post, Nice info!
We provide all Cricket match prediction today. BBL 2019-20 reports, 2020 IPL 13 match tips, 2020 WC T20, BPL 2020, CBTF Winner prediction tips. PSL T20 Match Toss Session cricket reports, Lambi Pari cricket tips, Fency Match Reports Today. Today match prediction tips.

wacek
Gość
wacek

zazabrane mienie każdy dostawał jakieś odszkodowanie, niech to teraz oddadzą, zapłacą za utrzymanie. trzeba było sobie po wojnie zabrać te riuny. cwaniaki hrabiowie

Rafał
Gość
Rafał

uwaga na oszustwo

radek
Gość
radek

Z dobrym dla rządzącej partii skutkiem stosowana jest sztuczka propagandowa,polegająca na izolacji pewnej grupy społecznej bądź zawodowej,poddanie jej "słusznej",medialnej krytyce zazwyczaj bez przedstawienia dowodów a resztę czyli tak zwane "dobijanie" ofiar pozostawia się niezbyt rozgarniętej części społeczeństwa. Orzekaniem w sądach zajmuje się ok 10 tysięcy sędziów. Propaganda rządowa przedstawia kilku /pewnie nie więcej niż 5/ sędziów,którzy dokonali niegodnych czynów czy zachowań. Reszta,czyli 9995 osób to porządni ludzie,z godnością i zaangażowaniem wykonujący swój zawód. Zmanipulowany suweren tego nie dostrzega. Podobnie było z emerytami służb mundurowych. Próby dyskredytowania ciągle są podejmowane,jeśli tylko mogą wyniknąć z tego doraźne korzyści polityczne. Medialnej,negatywnej obróbce poddawano… Czytaj więcej »

B-ra
Gość
B-ra

Na Zajęczej w Rzeszowie też grasuje, tyle że bez Skody, a z telefonem w ręku..... filmuje sie. Warunki są znakomite, niewykoszona trawa itp. Polecam uwadze.

hijena
Gość
hijena

niektore osoby uważają ,że noszenie okularow optycznych doda im powagi i spowoduje inteligentniejszy wyraz twarzy

Karina
Gość
Karina

Brawo Pan Prezydent. Tak trzymać.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Kiedy nasz prezydent zajmie się reklamami w centrum?
Czy nie można zmusić najemców by szyldy i reklamy były w jednym kształcie?
Idąc 3-go maja zamiast podziwiać deptak i piękne kamienice, podziwiamy festiwal reklam.

hijena
Gość
hijena

juz się kiedys odgrażał się,że zrobi porządek z reklamami i mimo ,że ma Ustawę Krajobrazowa ulice otapetowane reklamami przypominają prowincjonalne miasto w Bangladeszu

hijena
Gość
hijena

szczegolnie atrakcyjne są poręcze na kladce w ksztalcie deski klozetowej,wykonane porecze z egzotycznego drewna ,wypaczone ,krzywe z zadrami wygladają ,jakby wykonane były z desek ze starej palety transportowej.Rzeszow Miasto Imitacji

Teresa
Gość
Teresa

Witam.Mam tez problem ,od 2 tygodni pisze z kims,kto podaje sie za generala Millera ,jest na misji w Afganistanie.Kolka dni temu poprosil mnie,zebym zgodzila sie przyjac jego przesylke,fundusze,ktore ma zdeponowane w firmie Global Security,gdyz ta firma likwiduje swoja dzialalnosc w USA i przenosi sie do UK,a on nie ma mozlowosci innej ,zeby te fundusze przeniesc do innego banku,bo jest w Afganistanie,podal taki adres tej firmy Global Security :globalintercommserv77088@gmail.com,ze ta firma bedzie sie juz ze mna kontaktowac,poniewaz wiele czytalam na temat oszust i nie wydaje mi sie to prawdopodobne,aby ktos wysylal z Ameryki walizke funduszy,otoz ta firma Global napisala mi teraz,ze… Czytaj więcej »

ewa1976
Gość
ewa1976

nie odpisuj naciągacze

Jasio Kefirek
Gość
Jasio Kefirek

Teresa?! Ty dla jaj czy naprawdę jesteś tak tępa?

usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

wacek
Gość
wacek

no i mogą popilnować dzieci, kiedy rodzice będą zarabiać pieniądze.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)