Forum

Seniorze! Chcesz opieki? Oddaj dom
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
24-04-2014
12:15

PODKARPACIE. Gminy dopłacają do emerytów w domach opieki społecznej kolosalne sumy. Wkrótce będą mieć narzędzia umożliwiające im ściągnięcie tych środków z majątku seniorów lub ich rodzin.

Szykuje się rewolucja w przepisach. Samotni seniorzy, którzy posiadają dom lub mieszkanie, jeśli nie mają innej możliwości finansowania swojego pobytu w DPS, będą musieli przekazać nieruchomość na rzecz gminy. Samorząd sprzeda ją, a następnie z zarobionych pieniędzy sfinansuje pobyt seniora. Gdy emeryt nie posiada domu, ale ma oszczędności, musi przelać gminie różnicę powyżej 20 tys. zł. Nad takimi zmianami przepisów pracuje właśnie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Miesięczne utrzymanie seniora w DPS-ie to koszt, od kwietnia tego roku, 2918,10 zł (w niektórych zbliża się nawet do 5 tys. zł).

- W Rzeszowie są cztery domy, a tylko u nas obecnie przebywają 143 osoby. Społeczeństwo się starzeje i coraz trudniej będzie gminie udźwignąć te koszty. Oczywiście nie mnie decydować o przepisach prawa, ale jakieś wyjście z tej sytuacji trzeba znaleźć. Oczywiście z zachowaniem złotego środka - mówi Wiesław Wołoszyn, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Osób w Podeszłym Wieku i Niepełnosprawnych Fizycznie w Rzeszowie.

Rodziny często nie poczuwają się do łożenia na seniora, ale dom chętnie wezmą
Kosztami przede wszystkim obciążani są sami pensjonariusze, którzy w zamian za opiekę muszą oddawać 70 proc. emerytury (w zamian mają zapewniony pokój z łóżkiem, wyżywienie, część lekarstw i opiekę pielęgnacyjną). Resztę teoretycznie powinni dopłacać ich krewni - dzieci, wnuki. Ale większość tego nie robi, bo albo mają zbyt niskie dochody (poniżej 1370 zł na osobę), albo najzwyczajniej uchylają się od obowiązku. Planowane zmiany mają odciążyć finanse gmin, które wydają dziś ogromne sumy na utrzymanie seniorów. Mają też umożliwiać gminom skuteczniejsze ściganie krewnych, którzy uchylają się od płacenia za opiekę nad seniorami, za to chętnie przejmują potem ich majątek. Urzędnicy będą mogli podliczyć koszty, jakie poniósł w tym zakresie samorząd i wystawić decyzję administracyjną, w której obciążą kosztami konkretną osobę. Jeżeli krewny nadal będzie się uchylał od płacenia, wtedy sprawa trafi do sądu, a ostatecznie do komornika. Co ważne, gminy będą mogły także dochodzić odsetek za zwłokę.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy przepisy wejdą w życie.

Anna Moraniec

24-04-2014
13:38
Terenowy Piekun Spol

Normalka w krajach zachodnich. Po to pracowali cale zycie aby zaoszczedzic na opieke na starosc.
W Polsce rodzina wygania starych rodzicow na ulice aby sie nimi opiekowala gmina, a sami za majatek kupuja sobie nowki samochody i jada na wczasy zagraniczne.
Zapomnieli zaplacic rodzicom za pieluchy, zarcie ktore zarli a na ktore tamci pracowali I za firmowe ciuchy w jakich chodza.
Podlosc zwlaszcza wsi polskiej nie zna granic !

24-04-2014
17:36
Kama

Podpisuję się obiema rękami pod Twoją wypowiedzią. Za utrzymanie rodziców, którzy zostawili domy, czy gospodarstwa dzieciom i trafili do tzw. domów starców powinny płacić te dzieci.

24-04-2014
17:38
ania

Lepiej zgnić pod mostem a swój dom spalić niż iść do tych umieralni zwanych DPS , kto choć tam przebywał kilka dni to wie o czym mówię .

24-04-2014
19:24
gość

Zostaje tylko jedno, rąbać do 67 lat a potem w 30 dni po przejściu na emeryturę odejść z tego świata. Tylko trzeba pamiętać żeby wyrobić się zanim ZUS wypłaci pierwszą emeryturę.

24-04-2014
20:44
Ania

5 tysięcy?. Coś podobnego ? To za głodową emeryturę można żyć poza DPS a w domu pomocy społecznej się nie da ?
Coś takiego !

02-07-2018
23:21
Kasia

z racji tego że mam doświadczenie, że członek mojej rodziny przebywał w domu opieki finezja w dąbrówce niedaleko warszawy to się wypowiem. Pobyt w takim ośrodku kosztuje na pewno powyżej emerytury przeciętnego polaka, ale dzięki temu na się gwarancje tego że nasi bliscy są w dobrych rękach i mają kontakt z prawdziwymi specjalistami. Sam ośrodek był zadbany i widać było, że każdy stara się pomóc pacjentowi

17
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
ELVIS WHYTEojczulekMariuszLenka BolkovaDavis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ELVIS WHYTE
Gość
ELVIS WHYTE

skontaktuj się z nami dzisiaj za pośrednictwem naszego e-maila (doctorelviswhyte@gmail.com) lub WhatsApp +2347083629144, aby uzyskać więcej informacji, jeśli chcesz sprzedać swoją nerkę za ogromną sumę pieniędzy.

ojczulek
Gość
ojczulek

Z taką urocza kobietą jak na fotografii można mieć dzieci, równie urocze.

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (leni.bolkova01@gmail.com)

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

cześć

Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 3%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (leni.bolkova01@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć, Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej? Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę! Zapewniamy pomoc finansową dla osób, które szukają pożyczek. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Marcin
Gość
Marcin

Ogrzewanie pompą powietrzną w okresach przejściowych jest tańsze niż gazem, a z wymiennikiem gruntowym pionowym cały rok taniej.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (adribay0008@gmail.com)

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

Mariusz
Gość

Może kilka lat temu pożyczki pozabankowe były ryzykiem, aktualnie jednak wygląda to zupełnie inaczej i są oczywiście w pełni bezpieczne dla nas.