Forum

Sokoły wypłoszą gawrony
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
08-03-2019
11:28

KROSNO. Władze miasta zatrudniły sokolników.

W Krośnie rozpoczęła się kolejna akcja płoszenia gawronów na terenie miasta. Będzie prowadzona do końca kwietnia. Odstraszaniem tych uciążliwych ptaków zajmą się wyszkolone sokoły. Miejscem akcji latających drapieżników będą tereny zielone przy ul. Krakowskiej, Żwirki i Wigury oraz ulicy Podkarpackiej.

Sokoły będą odstraszać gawrony, żeby nie zakładały tam gniazd. Zdaniem urzędników magistratu, doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że to skuteczna metoda na pozbycie się z miasta krzykliwych ptaków. Sokoły trzymane są na uwięzi i wypuszczane na przeloty, gdy gawrony przygotowują się do zasiedlenia drzew. Te ptaki nie muszą zdobywać pożywienia, bo są karmione przez opiekunów – sokolników.

Obszar „działania” sokołów to m.in. obręb Starego Cmentarza przy ul. Krakowskiej. Sokolnicy pracują na zlecenie magistratu. Zdaniem urzędników, metoda płoszenia gawronów przez sokolników jest bezpieczna dla innych ptaków.

Sokolnicy pracują w mieście po raz trzeci. Ponadto w ub. roku ornitolog po oględzinach stwierdził, że metoda wypłaszania jest skuteczna jeszcze z innego powodu. Spowodowała powrót małych ptaków, które wcześniej były wyparte przez kolonie gawronów.

and