Forum

Strajk trwa, ale egzaminy się odbędą
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
15-04-2019
10:57

KRAJ, PODKARPACIE. We wtorek o godz. 15. strona rządowa usiadła do rozmów ze związkami. Obiecywano nowe propozycje dla nauczycieli, jednak okazało się, że to tylko gra na zwłokę.

Od poniedziałku w całej Polsce trwa gigantyczny strajk nauczycieli. Wczoraj związkowcy kolejny już raz negocjowali z rządem. - Rząd zaproponował porozumienie, które już wcześniej podpisał z „Solidarnością”. Niestety zostało to odrzucone przez stronę związkową, w związku z tym nadal podtrzymujemy tę propozycję, nadal jesteśmy otwarci na to, żeby podpisać porozumienie – poinformowała po godz. 16 wiceminister Beata Szydło. Wszyscy zastanawiają się, co w takim razie z dzisiejszym egzaminem gimnazjalnym. Podkarpacki kurator oświaty - Małgorzata Rauch i wojewoda podkarpacki - Ewa Leniart zapewniają, że na Podkarpaciu powinien się odbyć bez przeszkód.

- Z informacji, które uzyskaliśmy w Podkarpackim Kuratorium Oświaty na ogólną liczbę 712 przedszkoli w 116 odbywa się strajk, tj. w 16 proc. Jeśli chodzi o szkoły podstawowe, na ogólną liczbę 1079, strajk trwa w 447 szkołach, czyli 41 proc. W przypadku gimnazjów – na 101 strajk odbywa się w 16 z nich, tj. 16 proc. W szkołach ponadgimnazjalnych, których jest 586 strajk odbywa się w 184 (31 proc.) - poinformowała wczoraj na konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. - Egzamin powinien się odbyć we wszystkich szkołach. Wszędzie tam, gdzie są jeszcze sygnały napływające od dyrektorów o problemach w zorganizowaniu zespołów nadzorujących, które mogłyby uniemożliwić przeprowadzanie egzaminu w dniu jutrzejszym, będzie zrealizowana pomoc kuratorium oświaty – zapewniła Ewa Leniart.

- W strajku uczestniczy 31 proc. wszystkich szkół i placówek, w których odbywa się się   akcja strajkowa. To ilość szkół, w których przynajmniej 1 nauczyciel strajkuje. Nie znaczy to, że nie odbywają się tam zajęcia. Mogą być prowadzone zajęcia opiekuńcze albo dydaktyczne w ograniczonym zakresie. W porównaniu z wczorajszym dniem, kiedy było to 36 proc. widać, że ta liczba jest mniejsza, co niewątpliwie nas cieszy – oświadcza Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty. Jak zaznaczyła, wszystkie dane pochodzą bezpośrednio od dyrektorów szkół, którzy codziennie wypełniają ankietę. Dane te znacznie różnią się z ostatecznie zebranymi przez ZNP. - 53 proc. placówek stało dzisiaj. 2 proc. na wniosek komitetów strajkowych zawiesiło strajk do odwołania – informował popołudniu Stanisław Kłak, prezes ZNP na Podkarpaciu. - Pani kurator  podaje dane do ogólnej liczby placówek wchodzących w skład zespołu szkół, a nie pracodawców – tłumaczy. Dla kuratorium zespół szkół nie jest jedną placówką, tylko np. trzema placówkami, jeśli w jego skład wchodzi liceum, technikum i szkoła branżowa.

W środę pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych

Zgodnie z planem gimnazjaliści powinni jutro usiąść do pierwszego z egzaminów. Wielu jednak zastanawia się, czy zostaną zorganizowane. - Niezależnie od całej sytuacji, egzamin jest ważny  i jutro się rozpoczyna. Od szkół, samorządów, dyrektorów płyną dobre sygnały, które mówią o tym, że egzamin gimnazjalny dla ponad 20 tys. uczniów podkarpackich szkół się odbędzie – zapewnia Małgorzata Rauch. Kuratorium na bieżąco monitoruje sytuację.

Jak poinformowano nas wczoraj popołudniu na kuratorium, na pytanie „Czy w dniu 10.04.2019 w państwa szkole odbędzie się egzamin gimnazjalny 476 ankietowanych dyrektorów odpowiedziało – tak. Liczba wszystkich szkół, w których powinien odbyć się egzamin wynosi – 572. 92 szkoły nie uzupełniły ankiety.

Tam, gdzie dyrektorzy sugerowali problemy, kuratorium oferuje wsparcie. - Za pośrednictwem naszej strony internetowej zgłosiło się 290 osób, które posiadają kwalifikacje pedagogiczne i na mocy znowelizowanego rozporządzenia dyrektor szkoły może je powołać jako członka zespołu nadzorującego przebieg egzaminu. Do dyspozycji dyrektorów jest również ponad 40 wizytatorów – zapewnia Małgorzata Rauch. Póki co nie ma jeszcze informacji, czy i ilu dyrektorów skorzysta z pomocy osób, które zgłosiły swoją gotowość. Z pewnością zostaną jednak wcześniej przeszkolone.

- W wielu szkołach egzaminy się odbędą, bo są nauczyciele, którzy nie strajkują i chętni do udziału w komisjach, ale wątpliwe jest rozporządzenie minister edukacji narodowej odnośnie zmiany procedury powołania zespołów egzaminacyjnych i nadzorujących. Jest ono sprzeczne z Kartą Nauczyciela i egzaminy mogą zostać podważone – sugeruje prezes podkarpackiego ZNP.

Wioletta Kruk

16
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
pomyslowy DobromilusotyfoAldona z PigalakajanStanisław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)