Tańsze latanie - droższe lądowanie
Przeczytaj oryginalny post blogu
31-12-2012
06:08
Redaktor

RZESZÓW, WARSZAWA. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdził nowe stawki opłat za korzystanie z polskiego nieba i lądowania na naszych lotniskach.

O 5,20 zł została obniżona stawka opłaty jednostkowej za korzystanie z polskiego nieba przez samoloty komunikacyjne. Natomiast o 31,32 zł wzrosła…

01-01-2013
12:32
ROMAN

no i z nowu porównanie że u nas latanie najtańsze tylko Pan redaktor nie wziął za podstawę wartości nabywczej 1 zł- bo to jest podstawa – a potem można robić takie porównania- przypomnę;
grecja – pensja minimum- 3900 zł
renta minimum – 2200 zł
emerytura minimum – 2200
włochy – pensja minimum 2700 zł
renta minimum -2100 zł
emerytura minimum -2600 zł
dopasujmy polskie stawki Panie redaktorze a potem Pan pisz artykuł o opłatach lotniskowych.

01-01-2013
18:01
Tomek

Rozumowanie tylko z pozoru słuszne Panie Romanie. Każdy przewoźnik lotniczy, Ryanair, Lufthansa, LOT, Wizzair itd., uiszcza opłaty nawigacyjne trasowe i terminalowe według tych samych stawek przeliczonych na euro według średniego kursu z poprzedniego miesiąca. Relatywnie niskie w przeliczeniu na euro dochody Polaków (pobory, emerytury, renty) powodują, że dla mieszkańców RP trudniej dostępne są wszelkie dobra: paliwa, samochody, imprezy turystyczne, bilety lotnicze itp. itd. Nie ma to jednak związku z wysokością opłat za korzystanie z przestrzeni powietrznej, które trzeba porównywać w wartościach bezwzględnych dla poszczególnych państw.
Wynika z tego, że właściciel samolotu lecącego z Warszawy do Dublina najtaniej zapłaci za lot nad Polską, a drożej za nawigację nad Niemcami, Francją, Belgią, Holandią i Wielką Brytanią. Suma tych wszystkich opłat zostaje proporcjonalnie wliczona w cenę biletu każdego pasażera. Oczywiście ten bilet jest dla Włocha, Greka, Niemca czy Francuza jest relatywnie tańszy, niż dla Polaka, ale to zupełnie inny temat. Pozdrawiam noworocznie.

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.