Forum

Trzy dni i dwie noce obok Kronospanu
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
15-04-2019
12:36

MIELEC. Ludzie koczowali obok zakładu, który obwiniają o zatruwanie powietrza.

Od piątku do niedzieli (12-14 bm.) mielczanie koczowali obok wejścia głównego firmy Kronospan. To był ich protest przeciwko zatruwaniu powietrza przez tę fabrykę.  Teren przy ul. Wojska Polskiego, gdzie odbywała się blokada, oznaczono i rozbito duży namiot. Najgorzej było w nocy – szczególnie pierwszej, która była wyjątkowo zimna. Na szczęście wcześniej rozstawiono koksowniki, przy których można było się jakoś ogrzać.

Akcja nazwana blokadą Kronospanu rozpoczęła się o godz. 15 w piątek (12 bm.) i zakończyła się o godz. 20 w niedzielę (14 bm.). Protest przebiegał w pokojowej atmosferze.

Najgorzej było w nocy

Na miejscu przez trzy dni i dwie noce koczowało kilkadziesiąt osób, blokując w ten sposób ul. Wojska Polskiego, która prowadzi do zakładu. Teren ten został oznaczony, a droga została wyłączona z ruchu kołowego. Przez cały czas protestującym towarzyszyła policja. O swoje bezpieczeństwo zadbał też Kronospan, którego strzegły zastępy ochraniarzy. 

Mieszkańcy rozłożyli duży namiot, wystawili też tzw. czarną księgę, w można było napisać, co się myśli o firmie. Mniej więcej co godzinę podchodzili do bramy fabryki i włączali tam syreny alarmowe. Z kolei dzieci, których też nie brakowało, pisały na jezdni hasła i rysowały obrazki dotyczące zamieszczonego środowiska w ich mieście. Najgorzej było w nocy, szczególnie w pierwszą z piątku na sobotę, kiedy koczującym dokuczało zimno. Na szczęście były koksowniki, przy których można było się jakoś ogrzać.

Image Enlarger

Koalicja pięciu miast

W sobotnie południe na miejscu zjawili się przedstawiciele czterech miast, które mają te same problemy co Mielec. Są to: Szczecinek, Biskupiec, Żary i Skawina. Uroczyście zawiązano koalicję, której celem jest wspólna walka o czyste powietrze. Porozumienie to dotyczy skoordynowanych działań w trzech obszarach: na rzecz ochrony środowiska, przeciwdziałanie jego niszczeniu przez przemysł, oraz monitoring emisji zanieczyszczeń.

Po zawiązaniu koalicji miast, na miejscu blokady odbył się… koncert rockowy. Następnie protestujący podeszli pod zakład, gdzie wykrzyczeli, co o nim myślą, zapalili też znicze, włączyli syrenę alarmową i odtworzyli marsz pogrzebowy. Najwyraźniej to kogoś przestraszyło, bo chwilę potem na miejscu zjawiły się dwa policyjne busy wypełnione funkcjonariuszami. Po chwilowym zamieszaniu mundurowi odjechali z miejsca blokady.

Wsparcie rowerzystów

W niedzielę (14 bm.) ok. godz. 15 protest wsparli mieleccy rowerzyści. – Wybrałem się w piątek pod bramę Kronospanu i wróciłem do domu wściekły. Rok temu wyszło na ulice tysiące mielczan. Dziś jest ich dużo mniej. Postanowiliśmy więc ich wesprzeć. Spotkaliśmy się pod Górką Cyranowską, by później pojechać pod Kronospan, a tam podziękować tym, którzy koczują w namiotach i walczą dla nas o czyste powietrze – mówi jeden z rowerzystów.

Blokada Kronospanu zakończyła się w niedzielę o godz. 20. To był trzeci taki protest mielczan przeciwko firmie, którą obwiniają o zatruwanie powietrza, czego efektem jest m.in. wzrost zachorowań na nowotwory, choroby dróg oddechowych, alergię i autyzm. Za każdym razem mieszkańcy domagają się jednego: natychmiastowej ewakuacji firmy z miasta. Te bardziej realne postulaty manifestantów to m.in.: ograniczenie limitów emisji zanieczyszczeń, pomiar ciągły na wszystkie źródła emisji i dokonanie pełnej hermetyzacji zakładu.

Paweł Galek

15-04-2019
23:24
Kaganiec

Żreć co Władza dała!!!Nie narzekać bo podniesiemy wysokość rat kredytów hipotecznych!!!

16
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
pomyslowy DobromilusotyfoAldona z PigalakajanStanisław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)