Forum

W szpitalach zamiast noworodków będą starcy i niedołężni?
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
15-11-2016
11:04

KOLBUSZOWA. Nasza przyszłość to geriatria, ZOL i prosektorium.

Dokument, który dla Podkarpacia opracowało Ministerstwo Zdrowia, wskazuje, że w najbliższych latach nastąpi znaczny spadek liczby pacjentów na oddziałach położniczym i noworodkowych. Resort radzi także, aby szpitale kierowały się w stronę osób niepełnosprawnych i starszych. - Czyli nasza „świetlana przyszłość” to: geriatria, ZOL i prosektorium - konstatuje były wicestarosta kolbuszowski, Waldemar Macheta.

Resort zdrowia prognozuje, że w latach 2016 - 29 nastąpi spadek liczby hospitalizacji na podkarpackich oddziałach położniczych i ginekologicznych o 13,8 proc. Ten sam los ma czekać neonatologię, gdzie liczba hospitalizacji noworodków ma zmaleć aż o 16,8 proc.

Oddział dziecięcy miała zastąpić geriatria
Z kolei w Regionalnej Polityce Zdrowotnej dla Podkarpacia, którą opracowały służby wojewody, sugeruje się, że szpitale muszą zacząć myśleć o rehabilitacji łóżkowej, na którą w większości miast czeka się 3,5 miesiąca, oraz poprawie do opieki geriatrycznej i paliatywnej. Zdefiniowano również 6 priorytetów. Wśród nich są m.in.: opieka nad seniorami i osobami przewlekle chorymi oraz poprawa dostępności rehabilitacji szpitalnej i uzdrowiskowej.

W tym kierunku niejako idzie Szpital Powiatowy w Kolbuszowej. Kilka lat temu mówiło się o likwidacji oddziału dziecięcego i zastąpieniem go geriatrią, czyli miejscem opieki medycznej seniorów. Pomysł ten jednak upadł. Teraz z kolei planowana jest likwidacja oddziałów ginekologiczno-położniczego i noworodkowego, który ma zastąpić rehabilitacja. Ostateczną decyzją w tej sprawie na najbliższej sesji mają podjąć radni powiatowi.

Likwidacja porodówki a polityka prorodzinna
-
Ja nie mogę tego zrozumieć - oburza się radny miejski Paweł Michno. - Nasz szpital jest publiczny, powinien być więc skierowana do wszystkich. Nie tylko do seniorów, ale również do młodych. Jest wiele osób, które są zainteresowane tym, żeby tutaj żyć i mieszkać. To wszystko kłóci się też z polityką rządu. Z jednej strony mamy 23 mld zł, które państwo w 2017 r. będzie wydawało na program „500 plus”, a z drugiej zamykanie porodówek - dodaje.

- Powiało grozą - dopowiada były wicestarosta Waldemar Macheta. - Jest absolutny dysonans i niegodność z tym, co zapowiada rząd. To jest bardzo przygnębiające. Wychodzi na to, że nasza świetlana przyszłość to: geriatria, ZOL i prosektorium - ironizuje. - Żarty sobie robić z geriatrii? - ripostuje starosta Józef Kardyś. - Na prosektorium też niektórzy liczą. Żyją z tego. Ja też jestem w takim wieku, że może ZOL-u będę potrzebował.

Paweł Galek

15-11-2016
15:20
stary

Starcy i niedołęzni to powinni być w domach opieki
Szpital ma leczyć ,a nie opiekować się staruszkami

15-11-2016
19:54
Oldres

co znaczy bedą starcy i niedołężni ? będą leczeni - bo to przecież ludzie panie wicestarosto kolbuszowski, ten twój przekąs niepotrzebny, czyżbyś się Maczeta czuł nadczłowiekiem namaszczonym pólbogiem i demiurgiem ? nie prostaczku, jesteś tylko prymitywnym powiatowym urzędasem.

15-11-2016
21:19
gienio

srutututu... Tłumaczenie dla nieudolnej dyrekcji szpitala może to jest? Gość nie może sobie poradzić z obsadą to geriatię stworzy, a kto mu tam będzie robił? o przepraszam służył?

15-11-2016
23:32
ROMAN

Szczyt przyrostu naturalnego dawno minął/ młodzi wyjechali bo władza przy korytach tak dbała o ich przyszłość i dobrobyt
A teraz gwał bo co nie ma niewolników do roboty / mały przyrost kasy do budrzetu a w szpitalach puste łóżka - no plany przewidują że ma nas zostać 15 milionów
no to po co ten jęk rozpaczy - no Panie redaktorze może zamiast 500 + to teraz nowy program :
Starcy i niedołężni poprawcie przyrost naturalny - co ?

16-11-2016
19:39
Kierowca

Raport na lata 2016 - 29 opracowała poprzednia ekipa, która myliła się w każdej niemal kwestii. Do kosza ten dokument.

17-11-2016
14:09
kolbuszowiak

A ja tam nie protestuję przeciwko zamknięcju tego oddziału ,wyrachowane chamstwo personelu tego oddziału, na czele wraz z ordynatorem panem F. zasłużyło na zamknięcie .Drogie Panie ,które będziecie rodzić dzieci; W innych szpitalach jest naprawdę lepiej np.Rzeszów czy Mielec . pozdrawiam

17-11-2016
18:05
ewa

Ty tez bedziesz kiedys stary/a i niedołężny a utrzymywanie kiepskiego deficytowego oddzialu szkodzi wszystkim. No może tylko nie personelowi.

17-11-2016
18:33
rzeszowiak

A czy starcy nie zasługują na leczenie?

17-11-2016
19:53
rzeszowiak

Pan Macheta na starosc /ktora przyjdzie wczesniej niz sie spodziewa/ wroci umyslowo i fizjologicznie do etapu noworodka i liczy ze polozne go nakarmia i wykąpią.

3
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
RyszardBonifacy KrufkaUrzędnik z UMAdrian Bayford Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)