Forum

W szpitalach zamiast noworodków będą starcy i niedołężni?
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
15-11-2016
11:04

KOLBUSZOWA. Nasza przyszłość to geriatria, ZOL i prosektorium.

Dokument, który dla Podkarpacia opracowało Ministerstwo Zdrowia, wskazuje, że w najbliższych latach nastąpi znaczny spadek liczby pacjentów na oddziałach położniczym i noworodkowych. Resort radzi także, aby szpitale kierowały się w stronę osób niepełnosprawnych i starszych. - Czyli nasza „świetlana przyszłość” to: geriatria, ZOL i prosektorium - konstatuje były wicestarosta kolbuszowski, Waldemar Macheta.

Resort zdrowia prognozuje, że w latach 2016 - 29 nastąpi spadek liczby hospitalizacji na podkarpackich oddziałach położniczych i ginekologicznych o 13,8 proc. Ten sam los ma czekać neonatologię, gdzie liczba hospitalizacji noworodków ma zmaleć aż o 16,8 proc.

Oddział dziecięcy miała zastąpić geriatria
Z kolei w Regionalnej Polityce Zdrowotnej dla Podkarpacia, którą opracowały służby wojewody, sugeruje się, że szpitale muszą zacząć myśleć o rehabilitacji łóżkowej, na którą w większości miast czeka się 3,5 miesiąca, oraz poprawie do opieki geriatrycznej i paliatywnej. Zdefiniowano również 6 priorytetów. Wśród nich są m.in.: opieka nad seniorami i osobami przewlekle chorymi oraz poprawa dostępności rehabilitacji szpitalnej i uzdrowiskowej.

W tym kierunku niejako idzie Szpital Powiatowy w Kolbuszowej. Kilka lat temu mówiło się o likwidacji oddziału dziecięcego i zastąpieniem go geriatrią, czyli miejscem opieki medycznej seniorów. Pomysł ten jednak upadł. Teraz z kolei planowana jest likwidacja oddziałów ginekologiczno-położniczego i noworodkowego, który ma zastąpić rehabilitacja. Ostateczną decyzją w tej sprawie na najbliższej sesji mają podjąć radni powiatowi.

Likwidacja porodówki a polityka prorodzinna
-
Ja nie mogę tego zrozumieć - oburza się radny miejski Paweł Michno. - Nasz szpital jest publiczny, powinien być więc skierowana do wszystkich. Nie tylko do seniorów, ale również do młodych. Jest wiele osób, które są zainteresowane tym, żeby tutaj żyć i mieszkać. To wszystko kłóci się też z polityką rządu. Z jednej strony mamy 23 mld zł, które państwo w 2017 r. będzie wydawało na program „500 plus”, a z drugiej zamykanie porodówek - dodaje.

- Powiało grozą - dopowiada były wicestarosta Waldemar Macheta. - Jest absolutny dysonans i niegodność z tym, co zapowiada rząd. To jest bardzo przygnębiające. Wychodzi na to, że nasza świetlana przyszłość to: geriatria, ZOL i prosektorium - ironizuje. - Żarty sobie robić z geriatrii? - ripostuje starosta Józef Kardyś. - Na prosektorium też niektórzy liczą. Żyją z tego. Ja też jestem w takim wieku, że może ZOL-u będę potrzebował.

Paweł Galek

15-11-2016
15:20
stary

Starcy i niedołęzni to powinni być w domach opieki
Szpital ma leczyć ,a nie opiekować się staruszkami

15-11-2016
19:54
Oldres

co znaczy bedą starcy i niedołężni ? będą leczeni - bo to przecież ludzie panie wicestarosto kolbuszowski, ten twój przekąs niepotrzebny, czyżbyś się Maczeta czuł nadczłowiekiem namaszczonym pólbogiem i demiurgiem ? nie prostaczku, jesteś tylko prymitywnym powiatowym urzędasem.

15-11-2016
21:19
gienio

srutututu... Tłumaczenie dla nieudolnej dyrekcji szpitala może to jest? Gość nie może sobie poradzić z obsadą to geriatię stworzy, a kto mu tam będzie robił? o przepraszam służył?

15-11-2016
23:32
ROMAN

Szczyt przyrostu naturalnego dawno minął/ młodzi wyjechali bo władza przy korytach tak dbała o ich przyszłość i dobrobyt
A teraz gwał bo co nie ma niewolników do roboty / mały przyrost kasy do budrzetu a w szpitalach puste łóżka - no plany przewidują że ma nas zostać 15 milionów
no to po co ten jęk rozpaczy - no Panie redaktorze może zamiast 500 + to teraz nowy program :
Starcy i niedołężni poprawcie przyrost naturalny - co ?

16-11-2016
19:39
Kierowca

Raport na lata 2016 - 29 opracowała poprzednia ekipa, która myliła się w każdej niemal kwestii. Do kosza ten dokument.

17-11-2016
14:09
kolbuszowiak

A ja tam nie protestuję przeciwko zamknięcju tego oddziału ,wyrachowane chamstwo personelu tego oddziału, na czele wraz z ordynatorem panem F. zasłużyło na zamknięcie .Drogie Panie ,które będziecie rodzić dzieci; W innych szpitalach jest naprawdę lepiej np.Rzeszów czy Mielec . pozdrawiam

17-11-2016
18:05
ewa

Ty tez bedziesz kiedys stary/a i niedołężny a utrzymywanie kiepskiego deficytowego oddzialu szkodzi wszystkim. No może tylko nie personelowi.

17-11-2016
18:33
rzeszowiak

A czy starcy nie zasługują na leczenie?

17-11-2016
19:53
rzeszowiak

Pan Macheta na starosc /ktora przyjdzie wczesniej niz sie spodziewa/ wroci umyslowo i fizjologicznie do etapu noworodka i liczy ze polozne go nakarmia i wykąpią.

16
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
pomyslowy DobromilusotyfoAldona z PigalakajanStanisław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)