Forum

W tym tygodniu pierwsze e-dowody
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
04-03-2019
14:15

KRAJ, PODKARPACIE. Dzięki warstwie elektronicznej, obywatel będzie mógł używać e-dowodu do kontaktu z administracją publiczną oraz innymi organami.

Już od dziś można składać wnioski o e-dowody. Należy to zrobić drogą online lub też urzędową. Co ciekawe, pierwsze nowe dokumenty trafią do obywateli już za kilka dni. MSWiA zapewnia, że wymienianie wciąż ważnych dowodów nie będzie wymagane i będą one aktualne aż do ostatniego dnia zakładanej ważności. Ponadto wszystko będzie bezpłatne.

Każda osoba, która od dziś złoży wniosek o wydanie nowego dokumentu potwierdzającego tożsamość otrzyma dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Mowa o wbudowanym niewidocznym z zewnątrz chipie. Sam dokument będzie wyglądał niemal identycznie jak dotychczasowy. Nowością na pierwszej stronie ma być numer CAN. Warstwa elektroniczna będzie ułatwiać komunikacje obywateli na wielu obszarach. Mowa chociażby o administracji, służbie zdrowia i usługach komercyjnych. Możliwe będzie m.in. podpisywanie dokumentów elektronicznych, korzystanie z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej czy jednoznaczne potwierdzanie tożsamości obywatela. Co zrobić aby móc z tego skorzystać? Należy ustawić swój własny kod PIN do podpisu osobistego oraz kod PIN do profilu osobistego.

Pytanie, które pojawia się wśród obywateli najczęściej dotyczy tego czy wymiana dowodów jest obowiązkowa? Jak zapewnia MSWiA, nie będzie takiego wymogu. Jeśli ma się ważny dokument, nie trzeba składać wniosku. Oznacz to więc, że całkowity proces wymiany dowodów przebiegnie stopniowo i rozłożony zostanie na 10 lat. Zakończy się w 2029 r. Co więcej, zgodnie z założeniami wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód będzie bezpłatna.

Kamil Lech