XV Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim
Przeczytaj oryginalny post blogu
17-01-2012
10:37
Redaktor

RZESZÓW. 17 stycznia przypada Dzień Judaizmu. Ogólnopolskie obchody, odbędą się w stolicy Podkarpacia.

Oficjalna inauguracja Dnia Judaizmu nastąpi w rzeszowskim Ratuszu o godz. 11. Podczas uroczystej sesji głos zabiorą: biskup rzeszowski Kazimierz Górny, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlčik, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz prof. Wacław Wierzbieniec, który wygłosi referat "Dziedzictwo kulturowe i religijne Żydów w Rzeszowie".

O godz. 12 rozpocznie się panel dyskusyjny, w którym udział wezmą: naczelny rabin Polski Michael Schudrich, naczelny rabin Krakowa Boaz Pash, bp Mieczysław Cisło  przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy KEP oraz członek tego Komitetu, prof. Jan Grosfeld. Dyskusję poprowadzi red. Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika "Więź".

O godz.…

20-01-2012
09:01
miszechu

Bylem na tym spotkaniu , wydarzeniu .
Tzw .XV Dzień Judaizmu w kościele katolickim , glowne obchody w Rzeszowie .
Przemowienie pani Wicemarszałek i wojewoda – wole tego nie komentować.w szczegolnosci poziomu i istoty pojmowania tematu pierwszej z wymienionych .
Zastanawiam, się czy brak znajomosci języka angielskiego dla piastując tak poważne funkcje państwowe, reprezetujacych nasz region nie staje się wyrazem ignorancji .
Skladnie jedynie mowil Prezydent Rzeszowa i była w tym jakas nuta szczerosci i pojmowania rzeczy ..
Piekne, w calejrozciaglosci był z pewnoscia moment , gdy osoby (krewni) odbierajace medal "Sprawiedliwy wsrod narodow swiata" przyjmowaly podziekowania od uratowanych Zydow Byli to zwyczajnymi prosci Polacy , ludzie bez bigoterii..
Gdy idzie zas o biskupa Cislo, to w polemice w tzw „panelu dyskusyjnym” z rabinami ,wykazal sie brakiem wiedzy o judaizmie . Sytuacje uratowal taktownie Jan Grosfeld , Zyd ,defacto ktory przeszedl na katolicyzm . Zreszta podziwialem go za umiar i takt . Niejaki Zbigniew Nosowski (i tutaj o dziwo ) wiceprzewodniczacy polskiej rady chrzescijan i Zydow wykazal sie niezwyklym wazeliniarstwem wobec obecnych biskupow . W zasadzie bylo to spotkanie (przynajmniej przy tzw panelowej dyskusji) dniem obchodów katolicyzmu, w judaizmie . I tak to w najwiekszym skrocie powinno brzmiec .
Moze warto jeszcze wspomniec o biskupie Gornym, ktory na cmetarzu przy ulicy Rejtana ,w prostych slowach wykazal szczerosc swych intencji , empatii .

Ps. Zaproszenie (jako persona non grata ) dostalem naturalnie nie, od wlodarzy miasta , lecz z Ambasady Izraela .

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.