Forum

Za chory, by dostać pracę, za zdrowy, by brać rentę
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
26-06-2014
09:53

RZESZÓW. - Pracodawcy mówią, że nie potrzebują do pracy zdechlaka, orzecznicy ZUS zaś, że moje zdrowie się poprawia. To jak to ze mną jest? - pyta Czytelnik Super Nowości.

- Niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym przyznaną mam do marca 2015 roku, ale już w sierpniu ubiegłego roku (2013) lekarz orzecznik mnie uzdrowił i odebrano mi rentę socjalną. Od tego czasu dostaję tylko 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego, mam żonę na rencie i córkę na wychowaniu, dlatego często rezygnujemy z wykupywania części leków, bo nie mamy za co żyć - mówi Zbigniew Polak z Brzózy Stadnickiej. - Skoro uznano, że „nie jestem całkowicie niezdolny do pracy”, zatrudniłem się w zakładzie pracy chronionej, ale po trzech miesiącach zasłabłem w pracy i szef mi podziękował.

Pan Zbigniew za całkowicie niezdolnego do pracy został uznany w 2001 roku, przyznano mu wtedy rentę socjalną (niepełnosprawność powstała w dzieciństwie) i zasiłek pielęgnacyjny przyznawany osobom wymagającym opieki i pomocy ze względu na niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Zmiana płatnika zmieniła zasady
Jego problemy zaczęły się w 2004 r. kiedy wypłatę renty przejął ZUS (wcześniej wypłacały ośrodki pomocy społecznej). - Od tego czasu lekarz orzecznik orzekał o istnieniu całkowitej niezdolności do pracy na rok, dwa, trzy. Potem odbierał mi prawo do renty. Ja się za każdym razem odwołuję do komisji lekarskiej, czasem nawet do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie, a tam biegli sądowi przywracają mi status całkowitej niezdolności do pracy i przywracają mi rentę. Tyle tylko, że to trwa czasem kilka miesięcy, a ja nie mam na życie i leki. Co z tego, że potem hurtem dostaję zaległą sumę, skoro w międzyczasie muszę biedować jak żebrak. 70 zł zasiłku stałego, który MOPS mógłby mi przyznać później i tak musiałbym zwrócić.

W 2013 r. lekarz orzecznik znowu uznał, że nie jest całkowicie niezdolny do pracy
Stając przed orzecznikiem w sierpniu ubiegłego roku nie zdziwił się, gdy ten uznał, że jest zdrowszy, czyli nie jest całkowicie niezdolny do pracy i odmówił mu prawa do renty socjalnej.

- Problem w tym, że sprawa odwołania się ślimaczy (rozprawa w sądzie ma się odbyć dopiero w lipcu). Niepokojące jest również to, że z dołączonych do akt sprawy opinii lekarzy wynika, że spirometrię mam w normie, czyli pojemność płuc znacznie mi się zwiększyła, choć obturacja płuc raczej ulega pogorszeniu niż polepszeniu - mówi Polak. Nie powołano także biegłych z zakresu chorób, na które się leczę, chociażby reumatologa.

Anna Moraniec

26-06-2014
11:40
ROMAN

no tak - jest chyba tylko jedno wyjście - zakładać podsłuchy i wejść w kontakt z kelnerami i handlarzami węglem - nie ?

26-06-2014
13:42
ania

Tusk nienawidzi ludzi starych , chorych , kalekich , ubogich , bezdomnych . Tusk kocha ludzi bogatych , młodych i pięknych

26-06-2014
14:35
lasowiok

A co sie dzieje z gospodarstwem rolnym tej rodziny ?
Czy lezy ugorem jak pozostale gospodarstwa na podkarpaciu ?
Co z doplatami do hektara z Uni ?

27-06-2014
13:08
gość

A zdrowi na rentach siedzą i z uśmiechem dorabiają jeszcze do nich!
Mam w rodzinie przypadek, gdzie osobie chorej na raka (czerniak źrenicy - oko usunięte!) odebrano rentę bo się wyniki poprawiły o 0,5%, tak oświadczył lekarz orzecznik, że skoro wyniki badań się polepszają to i chory już nie musi brać renty a może zacząć pracować. Kpina!
A bezjajeczny Tusk dostał votum zaufania i nadal będzie robił z Polski drugą CHRL i okradał naród!

28-06-2014
15:17
gregor

W Tarnowie za korupcję lekarzy orzeczników ZUS zwolniono. Za korupcje pół roku siedział w areszcie prezydent miasta Rysiu Ś. oraz ludzie powiązani z Urzędem Miasta.

TARNÓW POLSKI BIEGUN KORUPCJI

Ciekawe jak w Rzeszowie "pracują" lekarze orzecznicy ZUS????????????

13-02-2018
16:28
Dufel

Dziwie sie wszystkim rencistom ze jeszcze nie zebrali sie do masywnego strajku. Przeciez ta mafia nie moze nas rencistow ponizac, walczmy o swoje, jak nie wtym zasr...kraju to w strasburgu