Forum

Znani aktorzy i reżyserzy bronią Maski!
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
08-03-2019
11:53

RZESZÓW. Ludzie kultury nie zgadzają się na „cenzurę prewencyjną” prezydenta Tadeusza Ferenca.

O spektaklu „#chybanieja” w reż. Pawła Passiniego jest głośno w całej Polsce. Na początku tego tygodnia opublikowano list otwarty do Tadeusza Ferenca. Do tej pory podpisało go przeszło stu artystów, a to dopiero początek... „Kultura jest dobrem wspólnym, jej nieodzowną część stanowi zagwarantowana przez prawo autonomia instytucji kultury i konstytucyjna wolność twórczości artystycznej. Naruszanie którejkolwiek z tych wartości narusza prawa nas wszystkich” - przekonują autorzy listu.

Przypomnijmy, że końcem lutego ratusz zablokował prace nad spektaklem „#chybanieja”. Uznał bowiem, że może on obrażać uczucia religijne katolików i Żydów. Mimo to dyrekcja Teatru Maska stanęła murem za twórcami „#chybanieja” i nie pozwoliła przerwać prac nad spektaklem.

„Cieszy nas, że po kilku dniach niepewności dyrekcja teatru potwierdziła kontynuację prac nad przedstawieniem, wypełniając tym samym swoje zobowiązania wobec twórców i publiczności. Nie zamyka to jednak sprawy, bo Pana działania są wyrazem jawnego naruszenia prawa regulującego relacje instytucji kultury i organizatorów, a jako takie skutkują naruszeniem praw konstytucyjnych nas wszystkich” - tłumaczą autorzy otwartego listu do prezydenta Tadeusza Ferenca - „Pana publiczne wypowiedzi w tej sprawie odsłaniają zatrważające niezrozumienie obowiązków i roli władz samorządowych wynikających z Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Narusza Pan autonomię programową instytucji artystycznej, próbując dopuścić się aktu cenzury prewencyjnej” - dodają.

To nie pierwsza taka akcja protestacyjna. W czwartek 28 lutego przed rzeszowskim ratuszem odbyła się pikieta przeciwko zablokowaniu spektaklu Pawła Passiniego – ale nie odniosła oczekiwanego skutku. Twórcy „#chybanieja”, którzy wystosowali list otwarty do prezydenta Tadeusza Ferenca, także niczego nie wskórali.

Czy decyzję prezydenta odmienią wielkie nazwiska polskiej kultury? Pod listem podpisali się m.in. filmowcy: Agnieszka Holland, Andrzej Chyra i Jacek Poniedziałek, pisarze: Jacek Dehnel, Zygmunt Miłoszewski i Sylwia Chutnik, a także ludzie teatru.

- Pan prezydent Tadeusz Ferenc przeczytał list i wkrótce na niego odpowie – zapewnia Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego rzeszowskiego urzędu miasta.

Spektakl „#chybanieja” ma pojechać do Warszawy na Festiwal Nowe Epifanie 2019. Jego rzeszowska premiera ma się odbyć w maju, podczas festiwalu Maskarada.

Marcin Czarnik

08-03-2019
13:00
Andrzej

co ona ma do powiedzenia> nie jest właścicielem budynku ani sceny. Mojsi co ty knujesz? Mojsi: ja tylko aj waj

08-03-2019
15:52
Rajfur

Nie dość , że idiota to jeszcze antysemita !

10-03-2019
11:19
Lolek

Pis klęka przed żydowskimi panami hańba dla Polaków .

10-03-2019
14:20
jan

Ta co pluje na patriotyzm zabiera głos

15-03-2019
08:14
pies na baby

To ta, co nakręciła film kazirodczy, i wszystko jasne.

15-03-2019
08:14
gazda

A ja bronię Ferenca. I kto silniejszy? Jakieś niewydarzone komedianty żyjące z łaski jak kto co da?

15-03-2019
08:14
Gienek

Ferenc i sukienkowi też nie są właścicielami- a łapy wszędzie wsadzają
Teatr maska to pożydowski budynek pajacu

15-03-2019
08:14
Jan

Jak się miało takiego tatusia, to się jest właśnie kimś takim. Genów nie da się oszukać. https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Holland