Fotoradary na czerwonym świetle

W Krośnie m.in. na skrzyżowaniu ul. Podkarpackiej, Składowej i Czajkowskiego zostały zamontowane stacjonarne fotoradary, które robią zdjęcia kierowcom przekraczającym prędkość i przejeżdżających na czerwonym świetle. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Zrobią Ci zdjęcie, gdy źle wjedziesz na skrzyżowanie.

Zamontowane ostatnio w Krośnie stacjonarne fotoradary nie tylko mierzą prędkość samochodów. To także bat na kierowców, którzy wjeżdżają na skrzyżowanie, gdy na sygnalizatorze pali się czerwone światło. Przed Krosnem na umieszczenie na drogach takich fotoradarów zdecydowały się dwa inne miasta w Polsce: Warszawa i Kobylnica.

W Krośnie w sumie dwa nowoczesne fotoradary i cztery maszty, które są do dyspozycji krośnieńskiej Straży Miejskiej, działają na dwóch skrzyżowaniach: ulic Podkarpackiej, Składowej i Czajkowskiego oraz Podkarpackiej, Zręcińskiej i Pużaka.

Dwa fotoradary i cztery maszty
– Zgodę na ustawienie fotoradarów w Krośnie wydała Inspekcja Transportu Drogowego w Warszawie. Zanim ją otrzymaliśmy do ITD wpłynął wniosek do którego została dołączona analiza ruchu oraz danych dot. zdarzeń drogowych z ostatnich czterech lat, przygotowana przez policję. Okazało się, że w tych miejscach jest niebezpiecznie – mówi Tomasz Wajdowicz, komendant Straży Miejskiej w Krośnie. Co wykazała analiza odnośnie pojazdów jadących w stronę Jasła?  – Otóż okazało się, że niektóre pojazdy – głównie TIR-y – jechały z prędkością nawet 140 kilometrów na godzinę. Zdarzało się, że wjeżdżały na skrzyżowania na czerwonym świetle – informuje.

Uważaj, wykroczenia mogą Cię drogo kosztować
Jak wyjaśnia Tomasz Wajdowicz, każdy samochód, który przejedzie po tzw. pętli indukcyjnej zatopionej w asfalcie, ma mierzoną prędkość. Jeśli kierowca ją przekroczy i przejedzie, gdy na sygnalizatorze pali się czerwone światło, to wówczas urządzenie zrobi mu zdjęcie. Przy czym jest wyznaczony próg (10 km), powyżej którego wykroczenia odnośnie przekroczenia prędkości są rejestrowane. Jeśli dozwolona prędkość to na przykład 50 km na godz., urządzenie zrobi zdjęcie kierowcy, który jedzie z prędkością 61 km na godz. i więcej – tłumaczy. – Za przekroczenie dozwolonej prędkości grozi mandat od 100 do 500 złotych oraz od 4 do 10 punktów karnych, natomiast za przejazd na czerwonym świetle kierowca otrzyma mandat od 300 do 500 złotych, a na jego koncie przybędzie  6 punktów karnych – tłumaczy komendant Wajdowicz. I dodaje przy tym, że nowe maszty są przystosowane do przenośnego fotoradaru, którym dysponuje SM. – W przyszłości będziemy je umieszczać na drogach z tym urządzeniem – informuje komendant Wajdowicz. – Urządzenia przekazała gminie Krosno w bezpłatne użytkowanie firma, która 4 lata temu wygrała przetarg i dostarczyła nam przenośny fotoradar. To takie wyróżnienie dla stałego klienta – dodaje.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wojtek
wojtek
8 lat temu

ni bede czytoł w papirowych i basta