Fotoradary to skandaliczny sposób rządu na dojenie obywateli!

Cała masa fotoradarów jest ustawiona bez sensu. Fot. Archiwum

Po tym jak wyszło na jaw, że w ustawianiu gęstej sieci fotoradarów chodzi tylko o ściągnięcie pieniędzy, a nie o bezpieczeństwo, rząd w nieudolny sposób próbuje przekonać społeczeństwo o czystości swoich intencji. 

- Tylko facet bez prawa jazdy może wydawać pieniądze na fotoradary, a nie na drogi – powiedział Donald Tusk w roku 2007 kiedy to rząd Jarosława Kaczyńskiego chciał ustawiać kolejne “pułapki” dla kierowców. Te słowa premiera szczególnie brzmią teraz, kiedy wkrótce przy polskich drogach ma stanąć 350 nowych fotoradarów. Bo jest to klasyczny przykład, że Donald Tusk jest hipokrytą! W dodatku policjanci i rządowi spece od bezpieczeństwa masowo opowiadają, jak teraz będzie świetnie i jak mało będzie wypadków.

Są jednak w mniejszości, bo kierowcy, większość mediów i niezależni eksperci są masowemu stawianiu fotoradarów przeciwni i nie mają złudzeń – fotoradary to sposób na dojenie obywateli i łatanie budżetu, a nie na poprawę bezpieczeństwa na drogach!

Opozycja rządowa, co zrozumiałe jest przeciwna fotoradarom, ale najciekawsze jest to, że ten swoisty “skok na kasę obywateli” jest potępiany także przez polityków PSL-u czyli rządowego koalicjanta. Np. były wicepremier Waldemar Pawlak w tygodniku “Wprost” nazwał fotoradary “automatycznymi zbójcami”, którzy mają łupić kierowców. – Nie trzeba skubać i wkurzać ludzi – przekonywał Pawlak i proponował rządowi, by ten szukał wpływów do budżetu tam, gdzie są prawdziwie wielkie pieniądze.

Jeździć zgodnie z przepisami żeby się budżet załamał, czy przekraczać prędkość żeby budżet uratować?

Krytyczni wobec rządowej koncepcji są nawet ludzie z otoczenia prezydenta czyli ci raczej sprzyjający ekipie rządzącej. Np. zdaniem jednego z prezydenckich doradców prof. Tomasza Nałęcza ogromnym błędem rządu było umieszczenie w ustawie budżetowej przewidywanych wpływów uzyskanych z mandatów płaconych przez kierowców na poziomie 1,5 mld złotych. – I co, teraz obywatel jadąc zgodnie z przepisami godzi w budżet państwa? – pytał Nałęcz na antenie Radia Zet i dodał drwiąc: – Chyba od czasu do czasu zrobię patriotyczny uczynek i nacisnę pedał gazu przy fotoradarze. Tomasz Nałęcz powiedział też, że rząd wpisując do budżetu wpływy z mandatów na poziomie 1,5 mld złotych, a więc wielokrotnie większe niż te osiągane dotychczas, nie obroni się przed zarzutem, że stawia fotoradary do celów komercyjnych.

Hipokryzja zwolenników fotoradarów

Wśród zwolenników fotoradarów są być może tacy, którzy wierzą, że całe zło kryje się w prędkości i najlepiej byłoby ograniczyć ją na wszystkich prawie drogach do 50 km/h, a może i 40 i nie wiedzieć czemu, nie przyjmują do wiadomości robionych na świecie badań, które pokazują coś całkiem innego. Na przykład, że kierowca jest najbardziej skupiony i najskuteczniej reaguje, jadąc nieco powyżej 100 km na godzinę. Albo że w krajach gdzie zezwolono na używanie antyradarów obniżyła się liczba wypadków.

Z pewnością jednak, ogromna część tych, którzy propagują gęstą sieć fotoradarów, doskonale wie, że bierze udział w projekcie, którego jedynym motywem i celem jest złupienie kierowców czyli obywateli. W końcu minister Jacek Vincent Rostowski chciał, aby w tym roku z mandatów spłynęło do budżetu 1,5 mld złotych. Można się więc spodziewać, że policjanci z drogówki spotęgują swoje wysiłki do niewyobrażalnych granic. Oczywiście nikt oficjalnie nie przyznaje, że chodzi jedynie o kasę, a nie o bezpieczeństwo, ale to przecież oczywiste. Wynika to choćby z faktu, że największy nacisk został położony na kwestię prędkości, podczas gdy to tylko jeden ze składników wypadków. Prędkość sama w sobie wcale nie tak często zabija. Często przyczyną śmiertelnych wypadków jest niebezpieczne wyprzedzaniem, no i pijany kierowca. A tego oczywiście nowe fotoradary w żaden sposób nie wyeliminują. Tymczasem inwestuje się tylko w nie grube miliony, bo z tego można mieć najwięcej kasy. Jeżeli rząd rzeczywiście chciałby dbać o bezpieczeństwo na drogach, to zainwestowałby w alkomaty dla policjantów, którzy “akcję trzeźwość” przeprowadzali by codziennie, a nie tylko z okazji świąt. No i przede wszystkim nie zakładałby wpływu z fotoradarowych mandatów w budżecie. Wpływy z mandatów powinny trafiać na takie cele, przy których minister finansów nie ma nic do gadania. Niech to będzie np. pomoc dla krajów Trzeciego Świata albo dla polonii na Litwie czy Ukrainie. Wtedy będzie można uwierzyć, że rząd chce bezpieczeństwa.

Rząd ma “gębę pełną frazesów”

Zwolennicy fotoradarów sprytnie manipulują statystykami i półprawdami. Np. powszechnie mówią, że w Polsce jest najwięcej wypadków śmiertelnych. I że to przez nadmierną prędkość. Tymczasem nikt nie mówi o tym, że w Polsce jest najdłuższy czas przyjazdu karetki lub śmigłowca na miejsce wypadku. Wynika to z tego, że wciąż nie działa jak należy numer alarmowy 112 (perfekcyjnie działający w zachodniej Europie) i z tego, że karetka jedzie po takich drogach jakie mamy, a więc dużo wolniej niż w Niemczech czy Francji. No i wreszcie dlatego, że w Polsce są co prawda śmigłowce ratunkowe, ale brakuje wyszkolonych pilotów, m.in. do lotów nocnych. Wobec powyższego znaczna liczba rannych w wypadkach zamienia się w zabitych, bo przecież powszechnie wiadomo, że o życiu rannego bardzo często decyduje czas udzielenia pomocy. Im dłuższy czas przyjazdu karetki tym mniejsze szanse na przeżycie. A tego polskie statystyki nie uwzględniają. Oczywiście dlatego, że nie chcą, bo to nie pasuje do koncepcji stawiania fotoradarów.

Ponadto rząd zakupił całą masę samochodów, które są nieoznakowane, mają zamontowane wideorejstratory i łapią kierowców jeżdżących za szybko. Tyle tylko, że te nieoznakowane samochody też jeżdżą z niedozwoloną prędkością i stwarzają zagrożenie na drodze.

Jeżeli zaś chodzi o fatalny stan dróg – nigdy się nie zdarzyło, żeby jakiś urzędnik trafił do więzienia za to, że na drodze, za którą on odpowiada doszło do tragicznych wypadków. Brał pensję co miesiąc i jedyne co zrobił to ustawił znak ograniczenia prędkości do 30km/h lub “uwaga wyboje” i załatwione. A przecież drogi z takim znakami mają prawo bytu jedynie w czasie remontu lub po jakimś kataklizmie np. po powodzi. W normalnych warunkach takie drogi nie powinny istnieć. Tymczasem są drogi, na których znak “uwaga wyboje” funkcjonuje od lat kilku lub nawet kilkunastu!

Nie łudźmy się więc – ci co ustawiają fotoradary i policjanci z radarem mają w nosie nasze bezpieczeństwo. Są na usługach “ekonoma” ministra Rostowskiego. I to oni, a nie kierowcy jeżdżący za szybko, są odpowiednikiem dawnych piratów, czających się na morzu, aby złupić podróżnych!

Rząd często powołuje się na przykłady Francji i Niemiec gdzie jest dużo więcej fotoradarów niż w Polsce. Tyle tylko, że zapomina dodać, że w obu tych krajach istnieje gęsta sieć autostrad i tamtejsi kierowcy mają możliwość szybkiego przemieszczania się po kraju, a fotoradary ustawione są na drogach lokalnych. Po prostu w krajach Europy Zachodniej powszechnie rozumie się powiedzenie “czas to pieniądz” i na pokonanie odległości np. 500 km potrzeba tam ok. 3 godzin. W Polsce jadąc nawet niezgodnie z przepisami pokonanie takiej odległości to co najmniej 6 godzin. Dlatego więc polski kierowca nękany stanem naszych i dróg i brakiem autostrad częściej niż inni przekracza dozwoloną prędkość.

Cała masa fotoradarów jest ustawiona beż sensu

Przykładów, że fotoradary są ustawiane po to, żeby łupić obywateli jest bardzo dużo. Ot choćby miejsce, przy ulicy Goworka w Warszawie – na trzypasmówce zrobiono ograniczenie do 40 km/h i ustawiono fotoradar. Wszyscy wiedzą, że to jest kompletna groteska. Fotoradar stoi w połowie drogi, w miejscu zupełnie bezpiecznym. Wszyscy zwalniają – samochody, autobusy, bo to jest ruchliwa ulica. Mijają fotoradar i natychmiast gaz do dechy i to akurat przed zakrętem, który jest jedynym niebezpiecznym miejscem na tej trasie. Oczywiste jest więc, że nie chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa, tylko żeby łatać budżet. Albo w Warszawie na trasie do Wilanowa postawiono radar na drodze gdzie wszyscy jechali 50 km/h na godzinę, bo po prostu szybciej się nie dało. Kasy za mandaty więc nie było. Co zrobiła ITD? Nie zdemontowała fotoradaru jak nakazywałaby logika tylko ograniczyła prędkość do 40 km/h. I kasa za mandaty już jest. Jeszcze inny przykład z centralnej Polski -  na krótkim odcinku drogi ustawiono 3 fotoradary i kierowca, który przekroczył prędkość na tym krótkim odcinku miał zrobione 3 zdjęcia. Czyli jedno wykroczenie, ale aż 3 mandaty! Czy ma ktoś jeszcze wątpliwości, że chodzi wyłącznie o kasę?!

Okazuje się, że takie łupienie obywateli jest dość typowe dla samorządów w krajach, które przeżywają problemy budżetowe, po wielkich imprezach sportowych.

Słynny już przykład, który niedawno przywołał publicysta Jacek Żakowski, to Montreal, kompletnie zrujnowany finasowo po Igrzyskach Olimpijskich w 1976 roku. I żeby się ratować, przed formalną upadłością wprowadził drakońskie mandaty, za byle co. Efektem był bunt mieszkańców. Wywołało to w Kanadzie wielką debatę czy tego typu motywacja jest do przyjęcia. I uznano, że oczywiście nie jest. Ponieważ kara musi być współmierna do wykroczenia, a nie do potrzeb materialnych tego, kto ją nakłada. To jest oczywiste. Karanie za wykroczenia ma służyć ograniczeniu tych wykroczeń, a nie maltretowaniu ludności i łataniu budżetu. Bez względu na to, czy jeździmy za szybko czy za wolno, jeżeli władza wykorzystuje prawo o wykroczeniach do łatania budżetu, jest to całkowicie sprzeczne z istotą tego prawą i powinno być przez prawo ścigane.

W PONIEDZIAŁEK przedstawimy kilka sposobów i metod jak uniknąć płacenia mandatu z fotoradaru – od antyradarów (są oczywiście nielegalne, władza nie może pozwolić, żeby uciekała jej kasa), poprzez CB radio, na wzajemnym ostrzeganiu się przed patrolami skończywszy.

We WTOREK opiszemy Państwu, że na polskich kierowcach zarabia nie tylko główny pirat kraju, minister Rostowski, ale także główny dostawca fotoradarów, którym jest spółka kontrolowana przez państwo!

A CO WY O TYM SĄDZICIE DRODZY CZYTELNICY?

Dyskutujcie na naszym forum: www.supernowosci24.pl/forum2

piszcie na adres: kpropolski@supernowosci24.pl

lub dzwońcie na nr.: 17 852 55 55 i 17 74708 44

 

Krzysztof Propolski

do “Fotoradary to skandaliczny sposób rządu na dojenie obywateli!”

 1. kierowca

  Już dawno nie czytałem tak dobrego artykułu.Szkoda że pieniądze nie przeznacza sie na drogi i poprawia bezpieczeństwo a na samochody z urządzeniami do „łapania „przekraczających szybkość. Czas okaże czy sami organizatorzy tych pomysłów sami w nie wpadną a jestem pewien że tak.

 2. Janusz

  Przestańcie się dziwić- rudy postawił na stanowisku ministra skarbów obcokrajowca który musi kupić sobie kolejne kamienice w Londynie !!!! Będą mieli gdzie uciekać jak naród w…li ich ich z Polski. Powstanie nowy rząd na obczyźnie!!!!

 3. roman

  Mnie tam się zyję dobrze za kadencji Tuska. Jestem księgowym i mam 6 koła na reke. Zona przyniesie 2,5 – jest nauczycielką i spokojnie 5 koła odkładamy co miesiąc. Mam dom po teściach, a w garażu dwa auta (a3 z 2007 i civic VIII gen. z 2006). Pisze to jako przeciwwaga dla tych wszystkich pesymistycznych wypowiedzi ludzi którym w zyciu nie wyszło. Powiem więcej – za Kaczyńskiego też mi się dobrze żyło, bo cały czas robiłem „swoje” (edukacja, nauka, ciężka praca w zawodzie) i nie intersowałem się w ogóle tym naszym „polskim zoo”. Jak już napisałem zyje mi się dobrze w Polsce – w Rzeszowie i nie jest to zasługa zadnego polityka tylko moja własna, a wam radze nie szukajcie usprawiedliwienia dla swojego ciężkiego losu w politykach tylko najpierw popatrzcie w lustr. to tyle. Dziękuje

  • Mariusz

   Do: Roman

   „Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem.
   Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą.
   Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem. Nie byłem przecież socjaldemokratą.
   Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem.
   Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było.”

   Martin Niemöller

 4. kobrabartiz

  no tak bo państwo jest poto żeby doić obywateli i dawać kasę wąskiej grupie elit i salonów. a nie jak wszędzie na świecie (oprócz wyjątków ; ukraina , białoruś,rosja , mongolia, ew. inne kraje daliekiego wschodu) że my obywatele płacimy za naszych przedstawicieli którzy decydują jak pokierować państwo żeby stało się coraz to większą potengą , a jesli niepodoba się ludziom praca polityka(poch. od greckiego słowa sługa) zwalniją go, wyżucają , i to niejest żaden skandal tylko rzecz powszechna . unas społeczeństwo jest jeszcze takie trochę socialistyczne niemoże uwieżyć , że żyjemy w państwie demokratycznym. dzięki temu żąd nas ogranicz jak chce śledzi kontroluje niemożna nic zrobić bez pozwolenia, a jak się ktoś wychyli to mówią że robi afery , używa mowy nienawiści i obraża wszystkich do okoła ,a no i oczywiście nażeka”bo polacy to nażekajacy naród” . cały czas nas poniż*** naszą ojczyzne mówie tu o obecnej pa*** rz***** niszczą wnas patryjotyzm , starają się by prawo uni było ważniejsze od prawa polskiego na urzedach wisi najpierw flaga unii a potem polski . to jest skandal dla patryjoty. ale my nawet ci którzy dali się nabrać na ten obecny rz** jesteśmy polakami w większości i musimy dbać o swoje pieniądze i przyszłość naszych dzieci , anie cały czas głosować na kłamców . odkiedy rządzi ob**** p*r**a są jakoś same kryzysy nonnsense afery , a biedy był ten śmieszny kaczyński to jakoś kryzysu nie było (może i niebyło) , niebyło TYLE afer i przekrętów ceny były DUŻO tańsze , odsetek biedy mniejszy, a bezrobocie i zadłużenie znacnie mniejsze. polityka zagraniczna była na innym poziomie potrafiliśmy się na coś niezgodzić a teraz na przytakujemy. nie promuje tu kaczyńskiego bo po tragedi zgineło wielu wybitnych polityków i ta partia jest osłabiona ,ale jedno wiem napewno że nie zagłosuje na par*** rz****** i napewno na jakąś zagłosuje . napoczątku zagłosuje na mniejsze zło a w następnych wyborach na pawła kukiza bo on chce ten post komunistyczny system władzy zmienić bo to jest skandaliczne że po wyborach partia wygrana ma większość w sejmie i przegłosowywuje prawie co chce . zastanówcie się na tym i pójdzcie na wybory bo to jest wasz kraj wasze bezpieczeństwo , pieniądze i chluba. zadbajcie o niego. wszystko jest lepsze od bezczynności .

 5. Piter

  Tuska i Rostowskiego trzeba jak najszybciej ZABIĆ. Szkoda, że temu gościowi się nie udało wysadzić tego burdelu na Wiejskiej. Ale kto wie, jeszcze na 100% znajdzie się ktoś inny. Oby się mu udało.

  • ozzy45

   No właśnie oby jak najszybciej się znalazł i oby mu się udało ,a później zrobimy składkę na łapówkę aby sąd go ułaskawił bo zrobi to w dobrej wierze i dla dobra Polski i Polaków

 6. leon

  Fotoradary w Polsce mamy najlepsze a drogi najgorsze!

 7. loka

  fotoradary to raz a jeszcze dochodzą do tego fokusy i mondeo co też robią zdjęcia z ukrycia niedługo to z fotoradarem to będzie latał listonosz albo kominiarz – brak słów

 8. maniek

  Czas na rewolucję. Tusk musi odejść!

  • leon

   Nie po to Tusk dawał podwyżki mundurowym żeby władzę przejęli ludzie. Specjalnie sypnął mundurowym żeby byli lojalni wobec władzy.

 9. ROMAN

  dlaczego tak się dzieje; myślę że mamy do czynienia z błędnym rozpoznaniem enrgetycznej jakości życia i błędnej hierarhi wartości w strukturze społecznej-błędne rozpoznanie możliwości człowieka i jego przeznaczenie – politycy obiecują masą ludzkim materialny dostatek i dobrobyt – pozostają jednak bezradni wobec problemów które przerosły ich wyobraźnię – kult siły pozbawionej mądrości i piękna wtłaczany jest w umysły i psychikę i mamy podobną sytuację jak przed rewolucją francuzką
  -zycie wystawne i kosztowne dworu
  -faktyczna władza w rękach królewskich faworytów
  -przepych życia dworskiego
  -liczne wojny
  -niekorzystne układy handlowe
  -liczne afery[ wspomnę o naszyjnikowej]
  -podnoszenie cen za towary na skutek łupienia przemysłowców wysokimi podatkami
  -klęski [ np. nieurodzaju] – w miastach głód
  -w 1788 dług państwowy pochłonął 41 % budżetu/dwór 15%/ wojsko+dyplomacja 27%/inne 17%
  - a potem wiemy co się zaczęło.
  -

  • Ambroży

   „Dochodzenie w sprawie przyznawania dotacji przez Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego zostało przedłużone. Śledczy z Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku sprawdzają również, czy doszło do nielegalnego finansowania Platformy Obywatelskiej. Zarzuty w sprawie korupcji postawiono już sześciu osobom, w tym szefowej agencji Bożenie C., działaczce PO.
   Śledczy z Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku mają dodatkowe pół roku, by zbadać łapówkarską aferę w Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (WMARR). Naczelnik Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji prokurator Krzysztof Wojdakowski informuje „Codzienną”, że śledztwo zostało przedłużone do 6 lipca tego roku.

   Prokuratorzy badają obecnie dokumenty pochodzące z Agencji. – To bardzo żmudna praca, wymagająca dużo czasu – wyjaśnia Wojdakowski. Nie ujawnia żadnych szczegółów. Przyznaje jednak, że śledczy wyjaśniają sprawy związane z podejrzeniami o nielegalne finansowanie PO.
   Afera wybuchła wiosną ubiegłego roku. Przypomnijmy, jak pisała „Codzienna” oraz „Gazeta Polska”, Centralne Biuro Antykorupcyjne zebrało materiały świadczące o tym, że w wielu wypadkach warunkiem przyznania dotacji przez WMARR było wpłacenie przez beneficjentów lub ich bliskich pieniędzy na fundusz Platformy Obywatelskiej.
   „Darowizny” szły również na kampanię wyborczą wskazanych kandydatów PO podczas ostatnich wyborów samorządowych.” źródło : niezależna.pl fragment

 10. olgierd

  Ja już w ogóle nie wierzę aby w tym kraju była demokracja. Miał rację sędzia Tuleja jak porównywał go do okresu stalinizmu. Niewiele brakuje. A to przez to że rządzili i rządzą nami ludzie których nazwanie „oszustami ” wcale nie uwłacza ich godności i ich nie obraca. takim hipokrytom jak D.T. czy J.V.R. jak naplujesz w twarz to odpowiedzą ci że deszcz pada. Taka jest właśnie ta postsolidarnościowa klasa polityczna. Społeczeństwo musi poczuć swoją „moc” jak przy sprzeciwie ACTA. Władza się tego boi i bo wie że jest słaba. No chyba że znowu się znajdzie jakiś „Mocny” który każe strzelać do ludzi, bo taka możliwość zawsze istnieje. Ludzie muszą się poczuć silni i samorządni wtedy w tym kraju coś się zacznie zmieniać. Co zrobiła „S” rozbiła poczucie więzi społecznej – to jest jej „pyrrusowe” zwycięstwo.

  • Ambroży

   Skopiowałem wypowiedź jednej z osób po obejrzeniu filmu „Anatomia upadku” Anity Gargas dostępnego na youtube – niech posłuży Olgierd na Twój wpis.
   „Nawet nie wiem jak to skomentować. Cholernie przygnębiający film. Nie wiem gdzie leży prawda, bo w obecnych czasach ciężko to stwierdzić. Jedno jest jednak pewne – „młodzi wykształceni z wielkich miast” wybierając PO zniszczyli to, o co nasi ojcowie walczyli w czasach PRL i nasi dziadkowie w czasach II WŚ. Cholernie smutne to wszystko… po prostu…”

 11. Timon

  Dojenie to dobre słowo. Idealnie pasuje do sytuacji. Ja nie jestem żadną krową więc nie będę bierne patrzeć jak mi kolejny dziurawią portfel. ściągam yanosika i skończy się problem :P

  • Bartosz.W

   a kto zapłaci za ochronę Żydowskich interesów na Mali ?
   Skądś pieniążki trzeba wziąś bo „nasi” mają się ćwiczyć w strzelaniu do Murzynów i Arabów ….

   • Mariusz

    Proszę Pana ! Tu nie chodzi o żadne „żydowskie interesy”, tylko URAN, którzy Francuzi używają do swoich elektrowni. Jak złoża wpadną w ręce „islamistów”, to nagle się okaże, że Francuzi muszą płacić więcej…

 12. zet

  Jeśli nard się nie opamięta rudy nas skończy.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.