Fronczewski na deskach

Premiera spektaklu w Teatrze Ateneum z Piotrem Fronczewskim w roli głównej odbyła się w lutym ubiegłego roku. Fot. Bogdan Myśliwiec
Premiera spektaklu w Teatrze Ateneum z Piotrem Fronczewskim w roli głównej odbyła się w lutym ubiegłego roku. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Mistrzowski popis na początek XXXVI Barbórkowej Dramy Teatralnej.

„Ja, Feuerbach” – tą głośną współczesną sztuką niemieckiego dramatopisarza i reżysera Tankreda Dorsta zainaugurowano w sobotę tegoroczne święto teatru w Tarnobrzeskim Domu Kultury . Wieczór należał do Piotra Fronczewskiego.

Od 36 lat na przełomie jesieni i zimy do Tarnobrzega przyjeżdżają wielcy i cenieni przez publiczność teatralną aktorzy z najlepszych polskich teatrów. Nie inaczej jest i w tym roku. W sobotę mistrzowski popis aktorskiego kunsztu dał Piotr Fronczewski w spektaklu „Ja, Feuerbach”.

W sztuce autor w przejmujący sposób przedstawia dramat wybitnego aktora „starej daty”, który po latach przerwy postanawia wrócić na scenę. Jest to przenikliwa opowieść o sztuce zaczynania od początku – o dylematach i rozterkach każdego powrotu, który równie dobrze może być zwycięstwem, co klęską. Jest to także aktualne i niezwykle przenikliwe spojrzenie na istotę teatru, gdzie „nowe” wciąż ściera się ze „starym”, i nigdy do końca nie wiadomo, które wartości są godne ocalenia, a które nadają się już do lamusa.

Jak czytamy w recenzjach spektaklu „Ja, Feuerbach” – niemal monodram – zawsze było popisem najwybitniejszych aktorów. W 1990 roku zagrał tę rolę Tadeusz Łomnicki, tworząc jedną ze swoich najlepszych kreacji. Obecnie roli tej podjął się Piotr Fronczewski, godny następca Łomnickiego.

Przed spektaklem w holu TDK otwarto wystawę poświęconą 45-letniej karierze teatralnej Piotra Fronczewskiego. Zbiór fotografii można oglądać codziennie, wstęp bezpłatny.

mrok

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments