Fukushima promieniuje jak Czarnobyl

JAPONIA. Japoński rząd rozważa podniesienie rangi awarii w elektrowni Fukushima I do poziomu tej w Czarnobylu.

Jest to spowodowane nowym raportem na temat skali emisji promieniowania z uszkodzonych reaktorów. Władze mają rozważać sklasyfikowanie awarii w elektrowni Fukushima I na poziomie siódmym w Międzynarodowej Skali Zdarzeń Jądrowych i Radiologicznych (INES). Dotychczas była ona określana jako wypadek na poziomie piątym.

Rozważania japońskiego rządu są spowodowane nową oceną skutków awarii. Przygotowała ją i upubliczniła japońska Komisja Bezpieczeństwa Nuklearnego. Z analizy wynika, iż przez pewien okres czasu, z uszkodzonych reaktorów do atmosfery przedostawało się do 10 tysięcy terabekereli na godzinę. Obecnie emisja jest znacznie mniejsza i wynosi mniej niż jeden terabekerel na godzinę.

Według skali INES, poziom siódmy oznacza uwolnienie do atmosfery promieniowania o aktywności dziesiątków tysięcy terabekereli. Dotychczas to kryterium spełniła jedynie awaria elektrowni atomowej w Czarnobylu. Teraz może dołączyć elektrownia Fukushima I.

Rejon Fukushimy od miesiąca nawiedzają kolejne wstrząsy ziemi. Dwa z nich miały katastrofalną siłę 7,3 i 6,4 stopnia w skali Richtera.

PAP, kr

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments