Fundusze unijne na zieloną energetykę

Konferencji towarzyszył punkt informacyjno-edukacyjny, w którym chętni mogli sprawdzić energetyczny potencjał swoich mięśni dzięki rowerom prądotwórczym. Fot. Archiwum PZS
Konferencji towarzyszył punkt informacyjno-edukacyjny, w którym chętni mogli sprawdzić energetyczny potencjał swoich mięśni dzięki rowerom prądotwórczym. Fot. Archiwum PZS

RZESZÓW. Stolica województwa dołączyła do ruchu popierającego energetykę obywatelską.

47 tys. osób umiera przedwcześnie ze względu na złą jakość powietrza, co stanowi ok. 10 proc. zgonów w ciągu roku – informuje raport Europejskiej Agencji Środowiska. Dla porównania, w zeszłym roku w wypadkach samochodowych na polskich drogach zginęło ok. 3 tys. 300 osób. Po paleniu tytoniu to właśnie jakość powietrza determinuje zachorowalność na choroby nowotworowe.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się we wtorek konferencja „Więcej niż energia – energetyka obywatelska dla Podkarpacia”, która była poświęcona odnawialnym źródłom energii (OZE) i efektywności energetycznej. Stolica Podkarpacia i Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej (PKEO) dołączyły do ruchu „Więcej niż energia” – największego w Polsce ruchu poparcia dla energetyki obywatelskiej. To właśnie dzięki OZE mamy szansę na poprawę jakości powietrza, a w konsekwencji na zdrowsze i dłuższe życie.

– Energetyka obywatelska to lokalna produkcja energii elektrycznej i ciepła ze źródeł odnawialnych oraz ograniczenie zużycia energii dzięki modernizacji energetycznej budynków. Jej rozwój to szansa na długofalowe zyski dla obywateli i samorządów, gdyż pozwoli na stworzenie nowych miejsc pracy oraz stałych źródeł dochodu dla lokalnego budżetu. Dzięki ograniczeniu konieczności importu dóbr i usług, w tym paliw i energii elektrycznej, zmniejsza również „wypływanie” kapitału z regionu. Energetyka obywatelska może być także skutecznym narzędziem w walce z zanieczyszczeniem powietrza – mówi Paweł Szypulski z Polskiej Zielonej Sieci.

Trudności w sfinansowaniu inwestycji związanych z pozyskiwaniem odnawialnej energii mogą być poważną barierą dla rozwoju energetyki obywatelskiej w regionie. – Zadanie to umożliwiają jednak fundusze unijne, które w nowej perspektywie finansowej są także przeznaczone na dofinansowanie tego typu projektów. Z unijnego wsparcia mogą skorzystać m.in. samorządy, Lokalne Grupy Działania, spółdzielnie, wspólnoty i stowarzyszenia – dodaje Paweł Szypulski.

Gminy oraz inni beneficjenci będą mogli skorzystać z unijnego dofinansowania na rozwój energetyki prosumenckiej (określającej osoby, które jednocześnie produkują i konsumują energię). W tym zakresie planowane jest wsparcie prawie wszystkich technologii energii odnawialnej. Najwięcej środków zaplanowano na dofinansowanie energii słonecznej oraz geotermalnej. Osoby zainteresowane dotacjami na OZE mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji w Podkarpackim Punkcie Funduszy Europejskich, który działa w ramach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Magdalena Pachorek

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
LukNikt ważny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Luk
Gość
Luk

Mogli by zrobić w końcu koło rzeszowa chyba w zwięczycy te ciepłe źródła geotermalne, o których sie kiedyś tyle mówiło. Nie trzeba by było jeździć po Słowacjach i Węgrach sie popluskać. Można by budować domy pasywne. Tylko nie wiatraki kiedy PiS ich w końcu zakaże ? A tu ktoś pisze że w Rzeszowie będzie farma na Łanach. Ludzie !

Nikt ważny
Gość
Nikt ważny

Nic z tego nie będzie. Barany zablokują budowe wszystkiego. Ktoś naprawde myśli że na Łanach powstanie ta zakładana farma wiatrowa 15 wiatraków 30 metrowych? Jak sie dowiedzą mieszkańcy to dopiero będzie chryja. Na razie cisza, pozwolenie na budowe musi sie uprawomocnić żeby było nie do zatrzymania