Galeria Beksińskiego

SANOK. W Galerii Zdzisława Beksińskiego będą jego fotografie.

Ok. tysiąca fotografii artystycznych i dokumentalnych autorstwa Zdzisława Beksińskiego znajdzie się na stałej ekspozycji w powstającej w Sanoku jego galerii. Prace fotograficzne wyróżniają się wysokim poziomem artystycznym – powiedział dyrektor sanockiego Muzeum Historycznego, Wiesław Banach. – Galeria ma powstać za rok.
Modelami Beksińskiego byli m.in. żona Zofia, znajomi, przyjaciele. – W 1959 r. całkowicie zrezygnował z aparatu jako narzędzia kreacji artystycznej, na rzecz malarstwa, rysunku i rzeźby – dodał Banach.

Oprócz fotografii artystycznej Beksiński jest też autorem wielu zdjęć dokumentalnych. Najstarsze z nich pokazują żołnierzy Wehrmachtu na czołgach, fragmenty sowieckich bunkrów na tzw. linii Mołotowa w Sanoku. Zdjęcia powstały w latach 1942-1944 w Sanoku. Ich autor miał wtedy 12-14 lat. Na jednej z fotografii pojawia się nastoletni wówczas Beksiński. W sowieckim bunkrze siedzi wśród pocisków artyleryjskich.
Galeria Beksińskiego będzie mieściła się w odbudowywanym, południowym skrzydle sanockiego zamku. Skrzydło zamku przed pierwszą wojną światową rozebrali Austriacy. Koszt jego odbudowy wyniesie ponad 5 mln zł, z tego 3 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Na powierzchni ponad 900 mkw. powstanie stała ekspozycja prac Beksińskiego oraz rekonstrukcja jego warszawskiej pracowni łącznie ze zdjęciami widoku, jaki miał artysta za jej oknem. Swój dorobek i majątek Beksiński przekazał w testamencie Muzeum Historycznemu w Sanoku. Muzeum posiada największą kolekcję jego dzieł, która liczy kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.

Beksiński urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 roku. Po skończeniu architektury wrócił do Sanoka. Tam od 1959 roku do początku lat 70. pracował, jako stylista, określany wówczas, jako plastyk, w Dziale Głównego Konstruktora Sanockiej Fabryki Autobusów “Autosan”, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.

W 1977 r. Beksiński zdecydował się opuścić Sanok po decyzji władz miasta o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich. W latach 70. i 80. stał się popularny w kraju i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie. Jako jedyny Europejczyk ma stałą ekspozycję w muzeum sztuki w japońskiej Osace.

Zdzisław Beksiński został zamordowany 21 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie

PAP, am

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.