„Galicyjski rynek” w skansenie

SANOK. Mówi się, że Sanocki Park Etnograficzny może stać się pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu promującym obraz tradycyjnej XIX-wiecznej kultury małomiasteczkowej

W Sanoku powstaje miasteczko galicyjskie. To zdecydowanie największa i najbardziej kosztowna inwestycja realizowana przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. – Zdaniem znawców tematu, w tym m.in. etnografów i historyków architektury, pomysł związany z odtworzeniem galicyjskiego rynku uznano za bezprecedensowe rozwiązanie w zakresie ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego w skali ogólnopolskiej – mówi Jerzy Ginalski, dyrektor Muzeum.

Chodzi o rekonstrukcję centrum małego galicyjskiego miasteczka Projekt przewiduje. wzniesienie wokół czworokątnego placu (rynku) w sumie 26 drewnianych budynków, których rozmieszczenie stanowić będzie typowy układ galicyjskiego miasteczka. W układzie tym przewidziano repliki domów z Dębowca, Jaślisk, Sanoka, Jaćmierza, Niebylca, Jedlicza, Birczy, Rybotycz, Sokołowa, Brzozowa i Starej Wsi oraz oryginalne obiekty z Ustrzyk Dolnych (dom żydowski) i Golcowej (remiza). – Dysponujemy archiwaliami fotograficznymi i opisowymi niezwykle pomocnymi przy rekonstrukcji tych obiektów – mówi dyrektor. – Cała nawierzchnia placu rynkowego wraz z przyległymi uliczkami będzie wyłożona brukiem kamiennym („kocimi łbami”). Rynek oświetlą nocą latarnie gazowe. To nada miejscu specyficzny klimat.

W miasteczku znajdować się będą: karczma z kręgielnią, poczta, urząd gminy, remiza, apteka, domy żydowskie, sklep, warsztat ślusarsko-kowalski oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny. Obiekty zostaną wyposażone w stosowne meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka – Polaków, Żydów i Ukraińców. Od dawna muzeum skrupulatnie gromadziło eksponaty.

W sąsiedztwie rynku powstaną budynki z przeznaczeniem m.in. na cele wystawiennicze. Powierzchnia ekspozycyjna skansenu zwiększy się o blisko 2 hektary, a otaczający miasteczko teren zostanie stosownie zagospodarowany (utworzone zostaną nowe tereny rekreacyjne). W obrębie rynku odbywać się będą jarmarki, koncerty, festiwale.

Wartość projektu to 20.875.850 zł, z tym, że dofinansowanie unijne wynosi 11.851.818 zł. Zadanie zostało ujęte w wieloletnim programie inwestycyjnym województwa podkarpackiego na kwotę 6.262.755 zł, wkład własny Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to 2.761.277 zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to 30 czerwca br.

Komentarz:

Jerzy Ginalski, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

– Prace budowlane ruszyły w grudniu 2009 roku i przebiegają zgodnie z harmonogramem. Trwają prace we wnętrzach obiektów. Budowane są m.in. piece, których trzeba zrekonstruować aż 55

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments