Gaz stanieje

- To dobra wiadomość, mam nadzieję, że teraz rachunki będą dużo mniejsze – mówi Małgorzata ze Straszęcina pod Dębicą. Fot. Artur Getler

PODKARPACIE. PGNiG dogadało się z Gazpromem. Rosjanie będą taniej sprzedawać gaz.

Rachunki za gaz powinny być mniejsze, bo Rosjanie będą Polsce ten surowiec sprzedawać taniej. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo po długim sporze porozumiało się z rosyjskim Gazpromem.

Spór dotyczył sposobu rozliczania dostaw z Rosji. W tzw. traktacie jamalskim, który określa warunki dostaw gazu do Polski aż do roku 2022, były ujęte niekorzystne dla nas zapisy. Przez sposób wyliczania gazu Polacy kupowali go nawet 20 procent drożej niż Niemcy. W tym roku Niemcy 1000 metrów sześciennych gazu kupowali od Gazpromu za 400 dolarów, Polacy za tą samą ilość płacili już 500 dolarów.

- Nowe warunki cenowe kontraktu jamalskiego odzwierciedlają zmiany, jakie zaszły na europejskim rynku gazu w ostatnich latach. W związku z tym wynegocjowana formuła cenowa będzie również uwzględniać bieżące ceny rynkowe gazu – mówi  Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGNiG . Cena jaką zapłaci PGNiG będzie więc zbliżona do tej jaką płacą inni kontrahenci Gazpromu, jak chociażby Niemcy. Dla odbiorców powinno to oznaczać zmniejszenie cen, a więc niższe rachunki.

Skąd nagła zmiana u rosyjskiego potentata gazowego? PGNiG po fiasku renegocjacji traktatu jamalskiego nie złożył broni. Polacy złożyli wniosek o międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Gazprom przed tym trybunałem niejedną podobną sprawę już przegrał, dlatego Rosjanie zdecydowali się  na pójście na ugodę z PGNiG. Wynikiem ugody ma być sprzedaż Polakom gazu z uwzględnieniem rynkowych cen tego surowca. W obecnej sytuacji powinno to dać nam znaczną obniżkę.

***
Trudno określić ile z tego porozumienia skapnie zwykłemu odbiorcy. Raczej nie będzie to 20 procent, ale kto wie? Jedno jest wszak pewne – nie będzie w Polsce uzasadnienia do kolejnej podwyżki cen gazu.

Artur Getler

do “Gaz stanieje”

 1. leon

  Jakość gazu w woj. podkarpackim jest poniżej krytyki, na Węgrzech to mają porządny gaz, kiedyś robiłem porównanie z 1l wody i na Węgrzech zagotowała się dużo szybciej niż w PRL.

 2. leon

  Tak stanieje na 2dni a potem rudy oszust tak podniesie akcyzę i resztę opłat że nam bokiem wyjdzie ta „taniość”
  A wtedy karłowaty paranoik z PiC’u znowu będzie miał przedwyborczą pożywkę.

 3. podatnik

  Pawlak podpisal intercyze.
  Pretensje prosze wnosic do Pawlaka. Ruskie wzieli by wiecej a PAWLAK nie musial im dawac.
  Czy mial z tego osobista korzysc ?
  Nalezalo by sprawdzic. Mamy w Polsce takie instytucje ktore powinny to sprawdzic.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.