Gaz za drogi i za słaby

- System prognoz jest zupełnie niepraktyczny, zazwyczaj w rozliczeniu wychodzą nadpłaty – mówi Małgorzata z okolic Dębicy. – To tak jakby każdy z nas był zmuszany do kredytowania działalności dostawcy gazu. Fot. Autor

PODKARPACIE. UOKiK: Rynek gazu powinien się zmienić

Odbiorcy gazu otrzymują niskokaloryczny gaz. Klienci powinni mieć możliwość dokonania wyboru czy – chcą płacić rachunki prognozowane, czy co miesiąc rozliczać się z faktycznego zużycia.

Unia Europejska domaga się od Polski uwolnienia obrotu gazem ziemnym spod ścisłej kurateli państwa. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił raport jak Polska powinna dostosować się do unijnych wymagań i jednocześnie ochronić interesy i kieszenie zwykłych odbiorców gazu, czyli gospodarstwa domowe. Wiele zmian zaproponowanych przez UOKiK jest bardzo korzystna dla zwykłych ludzi.

Przede wszystkim UOKiK podkreśla, że z uwolnienia cen gazu powinny być wyłączone gospodarstwa domowe. Na cenę gazu dla odbiorców detalicznych wciąż miałoby wpływ państwo. Ponadto UOKiK proponuje, że osoby najbiedniejsze, w oparciu o kryteria pomocy społecznej, mogłyby np. otrzymywać ryczałt, który pomniejszyłby ich rachunki za gaz.

Wśród propozycji jest pomysł, aby wprowadzić przepisy, które dadzą ustawowe prawo klientom wybierać jak chcą się rozliczać z dostawcą gazu. Chodzi o doprowadzające ludzi do szewskiej pasji prognozowane rachunki, narzucone zwykłym odbiorcom. UOKiK sugeruje prawne zagwarantowanie możliwości comiesięcznego rozliczania, bez prognoz, tylko na podstawie faktycznego zużycia gazu.

Urząd podnosi też problem częstych skarg na niską kaloryczność gazu. Chodzi o to, że gaz słabo się pali i trzeba go zużyć więcej. Tutaj UOKiK widzi jedno wyjście – zastąpienie liczników takimi, które mierzą nie tylko ilościowe zużycie ale także jakość gazu jaki trafia do naszych domu. Inaczej mówiąc, rachunek powinien być uzależniony nie tylko od ilości ale też jakości zużytego gazu.

***
Niestety prawa zwykłych ludzi oraz interes społeczny w konfrontacji z potęgą polskich monopolistów wciąż jest bez szans. W zasadzie Polak ma do wyboru – albo skorzystać z usług monopolistów albo nie korzystać z dobrodziejstw cywilizacji w ogóle.

Artur Getler

do “Gaz za drogi i za słaby”

 1. ROMAN

  no – nie przepłaca – ona płaci chyba wg. zasady 2 + 2 = [ a ile ma być ] i dla tego tyle wyszło – bo podstawowe liczenie to ma już osoba w 5 klasie szkoły podstawowej nie ?

 2. ruskowsianin

  Po co Polska przeplaca za gaz ?
  Kupujcie tanszy gaz od Slowacji.
  Kto przy zdrowych zmyslach rzadzi gospodarka w tym kraju ?
  To jakas BANDA ZJODZIEJI a nie gospodarzy rzadzi w Polsce !!

 3. krzysztof

  Oczywiście, że wraz z nadejściem zimy gaz ma niższą kaloryczność. Kiedyś w mieszkaniu miałem piecyk gazowy. W zimie piec mało się nie zaksztusił i woda leciała ledwo ciepła. 4 lata temu przeszedłem na ciepłą wodę centralną i jestem zadowolony. Powoli wszyscy oporni w bloku się przekonali. Na 48 mieszkań został jeden opornik. Koszty niewiele niższe ale jaki komfort.

 4. ROMAN

  no proszę już kręcą lody na wszystkie możliwe sposoby przypomnę
  w 2011- cena za 1000 m3 – w dolarach
  Francja———–399
  Niemcy———- 379
  Holandia——- 366
  Włochy———- 410
  Słowacja ——- 333
  Węgry ———– 383
  Rumunia ——- 380
  Grecja ———–414
  POLSKA ——- 420

 5. def

  Brzęczyszczykiewicz ale jak wprowadzali przepowiednie (nie prognozy ,bo prognozy sie raczej sprawdzaja a przepowiednie nijak sie maja do rzeczywistosci) to nie obnizyli abonamentu, wiec czemu teraz chca dodatkowa kase? co w takim razie jest zawarte w oplacie abonamentowej, a druga sprawa dlaczego w takim razie nie moge sobie wpisywac w necie stan licznika i drukowac przelewow, a oni raz do roku mogli by sprawdzac stan….. bylo by prosto tanio i wygodnie z pradem mogli by podobnie zrobic

 6. Brzęczyszczykiewicz

  Jeżeli chcecie zrezygnować z przedpłat/prognoz i zamierzacie przejść na rozliczenie miesięczne – to proszę wziąć pod uwagę to, że będziecie otrzymywać co miesiąc fakturę, za którą trzeba zapłacić chyba
  5 zł razy 12 to jest 60 zł!
  Nie opłaca się! Próbowałem.

 7. abc

  oj dobijają….
  szczególnie w zimie, już dwa razy jak były mrozy wymieniali mi reduktor bo zamarzł, niby w gazie tlenu nie ma ale o dziwo zamarza, czyli kantują nas rowno

  • K.Bimbała

   Tak to prawda jakość gazu beznadziejna i prosta do sprawdzenia – wystarczy takie same naczynia z wodą postawić na kuchence gazu przewodowego i palniku z butli . Gołym okiem widać różnicę na korzyść butli gazowej!.

 8. xyz

  Czy ktoś wie jak można monitorować kaloryczność gazu jaki nam PGNIG dostarcza do domów?
  Słyszałem, że czasami „dobijają” azotem jak jest za niskie ciśnienie???

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.