Gdy kibice dopingują, cierpi nasz słuch

Jeżeli jesteśmy narażeni na hałas przekraczający 120 decybeli, powinniśmy chronić uszy specjalnymi filtrami. Fot. A. Rogowski

RZESZÓW. Nie róbmy hałasu na Euro

Trąbki kibiców mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Specjaliści namawiają, by kibice na stadionach Euro 2012 chronili słuch specjalnymi filtrami.

Trąbka generuje dźwięk na poziomie 125 decybeli. – Tyle hałasu generuje startujący odrzutowiec. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach spowoduje, że po meczu może nam szumieć w uszach przez trzy dni, może się to także odbić negatywnie na naszym słuchu w przyszłości – mówi protetyk słuchu Piotr Miler, uczestnik II edycji “Narodowego Testu Słuchu”, akcji sprawdzającej słuch Polaków. Jego opinię potwierdzają inni specjaliści.

– Trąbki kibicowskie powodują drżenie błony bębenkowej i urazy. Pamiętajmy, że 120 dB to jest granica, po  przekroczeniu której ucho się broni. Dlatego zakładajmy filtry przeciwhałasowe, które umożliwiają komunikację między ludźmi, a  jednocześnie  blokują niebezpieczne hałasy – mówi jedna z rzeszowskich protetyczek słuchu. – Moja córka regularnie chodzi na mecze do katowickiego  Spodka i używa filtry – dodaje. Tłumiki wykonywane są z silikonu w specjalistycznych zakładach. Kupują je muzycy, budowlańcy i motocykliści. Powinni też kibice.  – Wykonujemy je na miarę, z wycisku danego ucha. Muszą być szczelne jak korki do butelki.

Najbardziej dokucza nam hałas uliczny. Badania CBOS pokazały, że ponad 70 proc. Polaków odczuwa uciążliwy, męczący hałas, z tego co trzeci – często. Ostrożne szacunki mówią, że na hałas, który może być szkodliwy dla zdrowia, narażonych jest aż 4 miliony osób – czyli jedna dziewiąta ludności kraju. Ruch uliczny generuje hałas na poziomie 80 – 90 decybeli. Badania przeprowadzane w Warszawie i Lublinie wykazały, że u osób mieszkających w rejonie hałasu powyżej 65 dB zauważono zmiany w układzie krążenia i zakłócenia równowagi emocjonalnej.

Piotr Samolewicz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments