Gdy nie możesz zapłacić podatku

Podatnik może się starać o zmianę terminu zapłaty podatku, tylko wtedy gdy wniosek taki złoży przed jego upływem. Fot. Archiwum

Na czym polega przesunięcie terminu zapłaty podatku . Kiedy można starać się o to.

Gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji i nie masz z czego zapłacić podatku, możesz starać się o przesunięcie jego spłaty. Jest to ulga, jakiej może udzielić urząd skarbowy. Niestety odbywa się to wedle uznania fiskusa. Przepisy, jak to zwykle w polskim prawie podatkowym, są dość mgliste i niejasne.

Podstawową sprawą przy staraniu się o taką ulgę jest data. Możemy się starać o zmianę terminu zapłaty podatku, tylko wtedy gdy wniosek taki złożymy przed jego upływem. Oznacza to, że jeśli już zalegamy fiskusowi z daną daniną, to na starania o jej odsunięcie w czasie, jest już za późno. Jeśli nie przekroczyliśmy jeszcze terminu, to możemy wnioskować do fiskusa odroczenia terminu lub rozłożenia kwoty podatku na raty.

Gdy ważny interes
Głównym i jednocześnie najbardziej mglistym warunkiem przesunięcia terminu, jest ważny interes podatnika lub interes publiczny. W pierwszym przypadku chodzi głównie o podatników będących osobami publicznymi. Mogą one starać się o odroczenie z powodu splotu niekorzystnych zdarzeń, który doprowadza do niemożności spłacenia podatku. Ważny interes publiczny odnosi się bardziej do firm. Ustawodawca rozumie pod nim dbałość o interes Skarbu Państwa, rozumiany jako konieczność zapewnienia stałych dochodów państwa. Tym samym ulga może być przyznana firmie, która padła ofiarą nieuczciwego kontrahenta i wpadła w tarapaty finansowe.

By nie zniszczyć firmy
Wyobraźmy sobie hipotetyczna sytuację: Przedsiębiorca dysponuje określona kwotą x. Pieniądze te wystarczą na spłatę podatku, ale pochłoną cało kwotę x, co będzie oznaczać upadłość firmy. Przedsiębiorca ma możliwość ubiegać się o przesuniecie terminu spłaty, podstawowe uzasadnienie to fakt, że zapłata podatku w terminie oznacza konieczność likwidacji firmy. Ta w przyszłości zaś nie będzie generować zysków, tworzyć miejsc pracy i oczywiście płacić podatków. Tym samym fiskus może przedłużyć termin spłaty należnego podatku, po to by firma płaciła podatki w przyszłości.

Wystarczy wniosek
Aby starać się o odroczenie terminu płatności, należy złożyć odpowiedni wniosek do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Wniosek powinien zawierać obszerne wyjaśnienie jakie okoliczności zmuszają nas do wnioskowania o zmianę terminu płatności. Wyjaśnienia powinny być nie tylko obszerne, ale najlepiej poparte załączonymi dokumentami. To w zasadzie wszystko, reszta zależy od urzędników. Bo trzeba pamiętać, że to ulga uznaniowa. Fiskus może, ale nie ma obowiązku uznać wniosku podatnika. Wszystko zależy od  dobrej woli organu podatkowego, a z tym może być różnie.

Artur Getler

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o