Gdy nieboszczyk zaczyna mówić…

W Stanach istnieją trupie farmy, na których prowadzi się badania na ludzkich ciałach po śmierci - mówi mł. insp. Andrzej Bodzioch, naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

Ludzkie ciało po śmierci drastycznie się zmienia. Poznaj jego tajemnice.

Co się dzieje z ludzkim ciałem po śmierci? Czy nieboszczyk może zabić? Czy istnieją trupie farmy? Czym jest trupi jad? Jak długo rozkłada się ciało? Specjalnie dla naszych Czytelników postanowiliśmy stawić czoło tym i innym mitom, które pokutują w przekonaniu niejednego z nas. Nie wszystkie okazały się nieprawdziwe.

Merytoryczną pomoc znaleźliśmy u mł. insp. Andrzeja Bodziocha, naczelnika Laboratorium Kryminalistycznego w Rzeszowie oraz nadkom. lek. med. Macieja Kaniewskiego, który od lat zajmuje się medycyną sądową.

Trupia farma
Czym są trupie farmy i czy rzeczywiście istnieją? – Trupie farmy są to miejsca, w których przeprowadza się badania na ludzkich ciałach, oczywiście za wcześniejszą pisemną zgodą danej osoby na to, aby jej ciało mogło zostać wykorzystane w celach naukowych – wyjaśnia Andrzej Bodzioch. – Spotkać je można w Stanach Zjednoczonych. W Polsce ich nie ma – dodaje.

Trupie farmy to specjalnie wyznaczone miejsca, do których dostęp mają tylko wybrani, np. lekarze czy antropolodzy. Prowadzą tam badania, które pozwalają im później określić dokładny sposób zachowania zwłok w pewnych warunkach. Mogą na przykład obserwować jak zmienia się ludzkie ciało po 5 godzinach, 10 dniach czy kilku tygodniach  pod wodą. Albo jak z upływem czasu zachowują się zwłoki pozostawione w lesie czy w aucie, na słońcu, na deszczu, nagie bądź odziane.

Obecnie czas zgonu określa się między innymi na podstawie stadium rozwoju larw owadów. – Próbki pobiera się z uszu bądź pochwy, bo tam się w pierwszej kolejności zagnieżdżają – mówi Bodzioch. Martwe ciało jest dla nich idealnym siedliskiem. To czy znajdziemy jaja czy poczwarkę pozwala stwierdzić, w jakim etapie rozkładu znajduje się obecnie ciało. Czas złożenia jaj to około 2 – 3 godzin od śmierci, pełny cykl rozwojowy w temperaturze około 25OC to koło 14 dni. O czasie zgonu stanowi długość stadium larwalnego, a następnie obecność tzw. bobówek.

Co z tą duszą
Pewien naukowiec początkiem XX wieku sukcesywnie badał ciała przed i po śmierci. Przy każdym ciele waga spadała po jego śmierci, jego zdaniem, dokładnie o 21 g. Na podstawie swoich zapisków wysnuł tezę o duchu, który opuszcza ciało po śmierci człowieka. Potwierdzić ją miało też badanie wagi psów, których to ciał żaden duch nie opuścił.  – Być może były przeprowadzane takie eksperymenty, ale niezachowanie pewnych wymogów naukowych, jak choćby zbyt długi okres czasu pomiędzy ważeniem osoby żyjącej a ważeniem jej ciała po śmierci, może istotnie wykazać pewną różnicę masy ciała – wyjaśnia Maciej Kaniewski, który od lat zajmuje się medycyną sądową. – Będzie to wynikało z naturalnego procesu wysychania, odparowywania potu z powierzchni ciała.

Twarz prawdę Ci powie
Mówi się, że w siatkówce oka widać mordercę, że w ludzkim oku zapisuje się ostatnia chwila życia człowieka.  – Nie jest to możliwe – mówi stanowczo Kaniewski. – W pręcikach i czopkach, czyli elementach światłoczułych siatkówki oka zachodzi reakcja fotochemiczna i obrazy “odtwarzają” się samoistnie w ciągu dziesiątych części sekundy – wyjaśnia. – Odtworzenie trwałego “zapisanego” obrazu na siatkówce jest nie możliwe.

A co z twarzą osoby, która została np. zamordowana? Czy możliwe jest, aby odcisnęło się na niej piętno cierpienia? Jakiś grymas? – To również nie jest prawdą – słyszymy w odpowiedzi. Wszystko za sprawą krążenia, które po ustaniu pracy serca zatrzymuje się. Ciało zaczyna wiotczeć na parę godzin, a potem sztywnieje. – Często ludzie z przerażeniem patrzą na twarze swoich zmarłych bliskich. Wydają się im dziwne, nienaturalne. Ale powodem jest to, że z twarzy znika cała mimika, a my w inny sposób ich pamiętamy – wyjaśnia Maciej Kaniewski.

Włosy i paznokcie rosną?
Bardzo często można natknąć się na opowieści na temat tego, że włosy i paznokcie na ciele zmarłego wciąż rosną. Przykładem może być to, że na pomalowanych paznokciach kobiety, po kilku dniach widać odrosty, a broda u mężczyzny ponoć staje się dłuższa. Jak jest w rzeczywistości? – To nieprawda – słyszymy od Macieja Kaniewskiego. – Wzrost paznokci i włosów jest tak powolny. Więc mimo istnienia zjawiska zdysocjowania procesu umierania, czyli różnicy pomiędzy czasem śmierci pnia mózgu( która to decyduje o śmierci osobnika), a czasem śmierci innych tkanek i narządów, która może wynosić nawet kilka godzin, jest ona zbyt krótka, aby spowodować uchwytny wzrost włosów i paznokci – dodaje.

Zwłoki mogą zabić
Kto nie słyszał mrożących krew w żyłach babcinych opowieści, które przestrzegały swoich wnuków przed kupowaniem rzeczy po zmarłych osobach, bo mogą one… zabić? Powodem miała być trucizna, która wydobywa się z ludzkich zwłok, czyli tzw. trupi jad. – Ciało człowieka jest idealnym siedliskiem dla wielu rodzajów bakterii powodujących proces rozkładu gnilnego – wyjaśnia nam lekarz. – Zakażenie tymi bakteriami człowieka o obniżonej odporności prowadzi do sepsy. Oczywiście, żeby mogło do tego dojść, trzeba mieć kontakt z ciałem, np. poprzez dotyk – dodaje.

Trudno jest wskazać dokładny czas pojawienie się tego “jadu”, ponieważ wszystko zależy od ewentualnych chorób zmarłej osoby.

Nieboszczyk mówi
I na koniec, odpowiedź na pytanie: czy zwłoki wydają dźwięki? – Tak, to prawda. Jest to związane z procesem gnilnym – mówi Maciej Kaniewski. Substancje, które znajdują się w układzie trawiennym ulegają procesowi rozkładu. Powstają przy tym gazy, które szukają ujścia różnymi otworami: ustami, odbytem. Ich wydobywanie kojarzy się z czkawką czy chrząknięciem. Osobie postronnej, nie związanej na co dzień z badaniami zwłok, może się wydawać, że zmarły nagle “ożywa”. Jest to jednak naturalny i nieunikniony proces rozkładu ciała.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu

Dla niedowiarków dodam że dziś nawet minister Sikorski straszy piekłem , coś w tym jest – chciał dorżnąć watahy , a tym razem portki lecą mu ze strachu przed ludźmi!.