Gdy wysychamy od środka…

Fot. Archiwum

Podstawowym problemem, z jakim zmagają się chorzy na zespół Sjogrena, jest suchość oczu, skóry lub błon śluzowych w nosie, gardle lub pochwie.

Objawami zmniejszonego wytwarzania łez jest: uczucie “obecności piasku” pod powiekami; pieczenie, suchość oczu; nadwrażliwość na światło, dym papierosowy, suche powietrze; zaczerwienienie spojówek; łatwe męczenie się wzroku. Objawami zmniejszonego wytwarzania śliny są: suchość w ustach; problemy z żuciem i połykaniem jedzenia, problemy z mową; utrata lub zaburzenia smaku i węchu; szybko postępująca próchnica zębów; zakażenie grzybicze jamy ustnej.

– To jedno z najczęściej występujących schorzeń. Klasycznymi objawami jest powiększenie ślinianek przyusznych, lub podżuchwowych oraz rozwijająca się suchość błon śluzowych w jamie ustnej, spojówce, rogówce, narządach płciowych – mówi dr n. med Andrzej Wadowski, ordynator oddziału reumatologii w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, konsultant wojewódzki ds. reumatologii.

Atakuje przede wszystkim kobiety
Zespół Sjogrena jest przewlekłym, postępującym schorzeniem o podłożu immunologicznym, zajmującym przede wszystkim gruczoły wydzielania wewnętrznego, ale również inne układy i narządy (np. stawy, płuca, serce, wątrobę, nerki, układ nerwowy). Choroba rozwija się gdy komórki układu odpornościowego organizmu “atakują” np. gruczoły łzowe czy ślinianki i w efekcie uszkadzają je. To prowadzi do zaburzenia ich funkcji – wydzielania łez lub śliny, które mają za zadanie przede wszystkim nawilżanie błon śluzowych, a w przypadku śliny, dodatkowo ułatwienie przełykania pokarmu. Często występuje z innymi schorzeniami o podłożu immunologicznym np. reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) lub toczniem rumieniowatym. Ponad 90 proc. chorych to kobiety. Zazwyczaj pojawia się w IV, V dekadzie życia.

Życie potrzebuje wilgoci
Najczęstszym (odczuwa go około 95 proc. chorych) objawem zespołu Sjogrena jest uciążliwa suchość oczu i jamy ustnej. Objawami zmniejszonego wytwarzania łez jest: uczucie “obecności piasku” pod powiekami; pieczenie, suchość oczu; nadwrażliwość na światło, dym papierosowy, suche powietrze; zaczerwienienie spojówek; łatwe męczenie się wzroku. Objawami zmniejszonego wytwarzania śliny są: suchość w ustach; problemy z żuciem i połykaniem jedzenia, problemy z mową; utrata lub zaburzenia smaku i węchu; szybko postępująca próchnica zębów; zakażenie grzybicze jamy ustnej.

Inne objawy, jakie mogą odczuwać chorzy z zespołem Sjogrena to między innymi: gorączki o niejasnej przyczynie; uogólniony ból, zmęczenie, słabość; zaburzenia snu; uczucie lęku i depresji; suchość w nosie i w gardle prowadząca do częstszych zapaleń zatok, oskrzeli lub płuc; ból i/lub zapalenie (obrzęk, zaczerwienienie) stawów, które może współwystępować z suchością błon śluzowych lub ją poprzedzać; wysypki skórne, zmniejszona produkcja potu (zauważalna np. przy aktywności fizycznej), światłoczułe (pojawiające się lub powiększające pod wpływem światła) zmiany skórne; u kobiet suchość pochwy skutkująca dyskomfortem, pieczeniem, bólem w czasie stosunku; nagle pojawiające się sinienie rąk połączone z bólem palców (zjawisko to jest nasilane przez niską temperaturę i emocje – tzw. objaw Raynauda) – przyczyną jest napadowy skurcz naczyń krwionośnych w obrębie ręki (zmniejszenie/zatrzymanie dopływu krwi).

Zespół Sjogrena może atakować również układy i narządy wewnętrzne
*płuca – kaszel, duszność, częstsze infekcje dróg oddechowych (np. zapalenie płuc lub oskrzeli),
*nerki – zazwyczaj bezobjawowe, może wystąpić podwyższenie wyników badań laboratoryjnych,
*przewód pokarmowy – problemy z przełykaniem, ból brzucha, zgaga, mogą wystąpić podwyższone wyniki prób wątrobowych lub enzymów trzustkowych,
*tarczyca – zazwyczaj występuje bezobjawowe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy,
*układ nerwowy – zaburzenia czucia i słuchu, osłabienie siły mięśni.

Warto wiedzieć
**W przypadku nasilonych objawów ogólnych (gorączka, bóle mięśni lub stawów, uczucie zmęczenia i osłabienia), pacjent powinien zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego i dokładnie opisać objawy, ich czas trwania i okoliczności, podczas których pojawiły się.

**Chory na zespół suchości często wymaga interdyscyplinarnej opieki: okulisty, reumatologa, internisty, dermatologa, stomatologa.

Anna Moraniec

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ewelina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ewelina
Gość
ewelina

nawilżenie oczu to podstawa! na co dzień wiele czynników może podrażniać nasze oczy, poczawszy od promieniowania UV, pylenia kwiatów, pracy biurowej czy od kosmetyków…sama używam kropli Starazolin, które są bardzo uniwersalne