Gdzie jest pomnik „Lelewela”?

Kamień upamiętniający Marcina Borelowskiego “Lelewela” oraz poległych powstańców styczniowych do 2009 r. stał w okolicy dworca podmiejskiego. Teraz znajduje się na pasie zieleni przy ul. Krakowskiej. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. – Kamień upamiętniający Marcina Borelowskiego “Lelewela” powinien wrócić na swoje miejsce – twierdzą radni SLD.

Już za kilka dni (22 stycznia) będziemy obchodzić 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. – Ze wspomnianym powstaniem ściśle wiąże się osoba Marcina Borelowskiego “Lelewela”, uznanego bohatera narodowego, którego imieniem nazwana była niegdyś ulica, obecnie zabudowana obiektem handlowo-usługowym “Galeria Rzeszów” – zauważa Wiesław Buż, szef klubu SLD w rzeszowskiej Radzie Miasta. Sprawa dotyczy przede wszystkim kamienia upamiętniającego Borelowskiego i poległych powstańców. Na czas budowy zmienił swoje miejsce. Szkopuł w tym, że nie wrócił i do tej pory nie wiadomo, gdzie się znajduje.

Zniknięcie kamienia zauważyli sami mieszańcy w 2009 roku, kiedy to rozpoczęły się prace przy budowie nowego obiektu w okolicy dworca podmiejskiego. Wówczas w ratuszu twierdzili, że znajduje się on w magazynach Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.

Gdzie jest?
– Pytamy, gdzie się on obecnie znajduje? Co miasto zamierza z nim zrobić? – kontynuuje Wiesław Buż. – Wiemy, że w tej sprawie interpelował do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jeden z byłych posłów okręgu rzeszowskiego, Zygmunt Wrzodak. W odpowiedzi miał otrzymać informację o tym, że kamień ma zostać wyeksponowany w innym miejscu.

– W Rzeszowie nie ma ani placu, ani skweru, na którym stałby wspomniany kamień. Nie wiemy, gdzie on się obecnie znajduje – zauważa Buż. – Oczekujemy więc, że znajdzie się w naszym mieście godne miejsce, na którym spocznie ten kamień upamiętniający powstańców styczniowych, bohaterów, którzy polegli w walce o odzyskanie niepodległości i wolną Polskę.

Radni SLD czekają na stanowisko władz miasta w tej kwestii. My postanowiliśmy nie czekać i skierowaliśmy pytania do rzecznika prezydenta Rzeszowa, Macieja Chłodnickiego. – Kamień od bodajże dwóch lat stoi na pasie zieleni wzdłuż ul. Krakowskiej, w okolicy Karczmy Krakowskiej – mówi. – Czy w niedalekiej przyszłości zmieni swoją lokalizację na bardziej wyeksponowaną albo wróci do centrum miasta? – pytamy. – Wydaje mi się, że raczej nie będzie już nigdzie przenoszony – odpowiada Chłodnicki.

Ewelina Nawrot

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Igor Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Igor
Gość
Igor

SLD upomina się o Lelewela, odwołuje się do Narutowicza etc. Tymczasem rodowód SLD sięga nie tradycji Powstania Styczniowego ani zamordowanego, pierwszego Prezydenta RP, Gabriela Narutowicza, ale agenturalnej wobec Moskwy Komunistycznej Partii Polski, PPR i PZPR. Ani Lelewel, ani Narutowicz z SLD niczego wspólnego mieć by nie chcieli. Autentyczny lewicowiec i niepodległościowiec, Narutowicz komunistów wręcz nienawidził. W 1920 r. Narutowicz bronił niepodległego państwa, w tym samym czasie protoplaści dzisiejszej SLD szli wraz z Armią Czerwoną i tworzyli bolszewickie rewkomy. Historyczna prawdę trzeba pamiętać, bo jeszcze trochę a towarzystwo z SLD zacznie się odwoływać do Kazimierza Pużaka, przywódcy niepodległościowej PPS, zamordowanego w… Czytaj więcej »