Gdzie stanie „Rzeź” Pityńskiego?

Środkowy fragment projektu pomnika. Dla Polaków wymowa jest oczywista, a o sumienie sprawców rzezi nie warto się martwić. Fot. Jerzy Mielniczuk
Środkowy fragment projektu pomnika. Dla Polaków wymowa jest oczywista, a o sumienie sprawców rzezi nie warto się martwić. Fot. Jerzy Mielniczuk

PODKARPACIE. Rodacy z USA są gotowi wydać duże pieniądze na pomnik upamiętniający rzeź wołyńską.

Andrzej Pityński, nowojorczyk pochodzący z Ulanowa, pracuje nad pomnikiem upamiętniającym rzeź wołyńską. Jego fundatorem jest Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Nowym Jorku. Wolą twórcy i fundatorów jest, by monument stanął na Podkarpaciu; najlepiej w Przemyślu lub Rzeszowie.

Pomnik może kosztować 0,5 mln dolarów. Wszystkie koszty biorą na siebie weterani ze SWAP. Od samorządów wymagana jest tylko zgoda na umiejscowienie pomnika.
Metalowa rzeźba na kamiennym cokole ma mieć 15 m wysokości. Będzie więc wyższa od „Patrioty”, też autorstwa Pityńskiego, którego dla Stalowej Woli ufundowało SWAP.
Główny motyw pomnika już budzi kontrowersje wśród dziennikarzy pism mainstreamowych. Chodzi o tzw. wianuszek dzieci objęty płomieniami. Prawie w każdej dotychczasowej próbie upamiętnienia rzezi, zawsze głównym motywem były niewinne i najmłodsze ofiary narodowego fanatyzmu. Także u Pityńskiego, który jest znany z kilku pomników w naszym województwie. Może stanąć kolejny, największy z dotychczasowych.

– Nic nam nie wiadomo na temat tej inicjatywy – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Przedstawiciele SWAP jeszcze do nas nie dotarli, o ile w ogóle takie spotkanie planują.

W Przemyślu też o planach Pityńskiego i SWAP nie wiedzą. Z otwartymi rękoma zostałby natomiast przyjęty w Ulanowie, ale monument „przerósłby” flisacką zabudowę miasta. Na razie więc pomnik jest sierotą. Nie pierwszy zresztą raz. Również niektóre inne pomniki Pityńskiego miały podobne problemy. Zazwyczaj są bardzo realistyczne i zdarzało się, jak chociażby w przypadku „Partyzantów”, że już po ustawieniu były przenoszone w inne miejsce, bo raziły smutkiem, który nie pasował do spokojnych obecnie czasów.

jam

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Piotruciekinier z WolyniabiałasJanDyplomata Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Gość
Piotr
uciekinier z Wolynia
Gość
uciekinier z Wolynia

Tylko w Przemyslu.
Nie ma lepszej lokalizacji i w dodatku powinien byc widoczny z autostrady.

białas
Gość
białas

Faktycznie Przemyśl od strony Medyki i koniecznie zwrócony na wschód. Bardzo dobry pomysł. Popieram.

Jan
Gość
Jan

Moim zdaniem ten pomnik powinien stanąć w Przemyślu i to od strony Medyki, bo w Przemyślu ciągle mieszka jeszcze wielu zwolenników Bandery, a jadącym od przejścia w Medyce Ukraińcom przypominałby „dzieło” ich rodziców i dziadków, nie tylko na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej ale i na Podkarpaciu.

Dyplomata
Gość
Dyplomata

Jest świetna lokalizacja, wystarczy tylko sprzątnąć Pomnik Czynu Rewolucyjnego a w to miejsce postawić „Rzeź” Pityńskiego.