Getto w samym centrum miasta

– Protestujemy przeciw traktowaniu nas jak przedmiotów. Prezydenta Tadeusza Ferenca nic nie obchodzi, co z nami robią – mówią lokatorzy kamienicy przy ul. Wierzynka 1. – Jesteśmy tylko do płacenia czynszu. Ogradzają nas jak w getcie. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Mieszkańcy kamienicy są odgradzani siatką i nie będą mogli stawiać tam samochodów.

W samym centrum Rzeszowa, niedaleko od ratusza, mieszkańcy kamienicy przy ul. Wierzynka 1 zamieszkają w getcie. Zostaną odcięci od świata, ich dom zostanie ogrodzony siatką, droga pożarowa nie będzie przejezdna, a na usunięcie samochodów sprzed budynku mają tylko trzy dni. Mieszkańcy będą musieli się borykać z takimi trudnościami, bo budowany jest tam płatny parking.

W czwartek przy ul. Wierzynka 1 robotnicy uwijali się przy wbijaniu słupków, na których zamontowana będzie siatka. Mieszkańcy byli bezradni, mogli na to tylko patrzeć. Udało nam się ustalić, że parking buduje rzeszowska firma Developres. Jej przedstawiciela zapytaliśmy, dlaczego nie powiadomiono o tej inwestycji lokatorów.

– To nasz teren. Powstaje tam parking – poinformował Radosław Walas, członek zarządu w firmie Developres. – Pytania proszę wysłać mailem.

Lokatorzy: – Jesteśmy traktowani jak przedmioty
– Nikt się z nami nie liczy. Po odgrodzeniu nas będziemy mieszkać jak w gettcie – mówi zdenerwowany Janusz Bartoszewski, lokator kamienicy przy ul. Wierzynka. 18 kwietnia złożyliśmy pismo do prezydenta Tadeusza Ferenca o interwencję. Nie może być tak, że bez powiadomienia nas kamienica będzie ogrodzona siatką. Będziemy mieć problem dowozu i rozładunku opału, który jest niezbędny, bo nasz dom nie posiada centralnego ogrzewania i gazu. Zagrodzona zostanie też droga przeciwpożarowa.

– Jesteśmy traktowani przez MZBM i władze miasta jak przedmioty – mówi Barbara Kubejko, lokatorka z ul Wierzynka. – Mieszka tu 14 rodzin. Płacimy czynsz oraz podatki i domagamy się ludzkiego traktowania. Miesięcznie płacę 350 złotych czynszu i mimo braku gazu i centralnego ogrzewania, nie dostajemy zniżek. Jeszcze teraz mamy być odcięci od świata.

W MZBM też nic nie wiedzą
Okazuje się, że nie tylko mieszkańcy kamienicy nie zostali powiadomieni przez inwestora o budowie parkingu. Takiej wiedzy nie mają też przedstawiciele MZBM, administrującego kamienicę. O grodzeniu budynku przy ul. Wierzynka dowiedzieli się od Super Nowości.

– Jestem zaskoczony, że przy kamienicy na ulicy Wierzynka budowany jest parking – powiedział Jerzy Bać, główny specjalista ds. eksploatacji w Miejskim Zarządzie Budynków Mieszkalnych. – Nic o tym nie wiemy. Widocznie miasto odsprzedało działkę i jakaś firma przygotowuje teren pod taką inwestycję ogradzając go siatką. Gdybyśmy o tym wiedzieli, to poinformowalibyśmy lokatorów kamienicy o utrudnieniach.

Niestety, w Biurze Gospodarki Mieniem Miasta Rzeszowa nie było kompetentnych osób, które wyjaśniłyby nam, dlaczego ani lokatorzy, ani MZBM nie zostali poinformowani o powstającym parkingu.

Mariusz Andres

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
galicjokmuminpaoloROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
galicjok
Gość
galicjok

Troche sie jednak zmienilo w Gettcie od kiedy niemcy wyjechali z Rzeszowa.

paolo
Gość
paolo

zawsze jak jestem na ul. Wierzynka i popatrzę na komin szpitalny to kojarzy mi się to jak komin z krematorium :(

ROMAN
Gość
ROMAN

Panie redaktorze – zadaje Pan pytania; więc odpowiadam;
– bo to jest dziki kraj – nie cywilizowany / przepisy są ale nie dla tych co je ustalają –
-samochody mają zabrać do domu i zamknąć w szafie
– a za trzy dni jak im wyrosną skrzydła no to będą fruwać nad tym płotem/ i wszystko po prostu wruci do normy.

mumin
Gość
mumin

Wróci czy wruci? Dość ważne jednak. Pierwsze jeszcze rozumiem, ale drugie budzi moje wątpliwości.