Gigantyczna akcja CBŚ przeciwko hazardowi internetowemu

RZESZÓW. Postępowanie w tej ogromnej sprawie jest prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze wspólnie ze Służbą Celną pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie.

Ponad 600 policjantów CBŚ i funkcjonariuszy z komend wojewódzkich policji biorących udział w akcji. Efekt realizacji – 250 przeszukań w tym samym momencie, 200 zabezpieczonych terminali internetowych i symulatorów gier, ujawniony zakład-laboratorium, doskonalący technologię w sferze kasyn internetowych.

Zatrzymano 63 osoby, w tym trzech liderów grupy z Podkarpacia.

Centralne Biuro Śledcze od kilku miesięcy zajmowało się rozpracowaniem grupy przestępczej zajmującej się hazardem w sieci internetowej oraz praniem brudnych pieniędzy pochodzących z przestępczego procederu. Zasięg działania grupy obejmował przede wszystkim województwo podkarpackie i lubelskie, ale także małopolskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, śląskie, wielkopolskie, łódzkie i dolnośląskie. Grupa miała działać od października 2010 roku. Po ustaleniu działań przestępców oraz struktury grupy, policjanci pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie i przy udziale funkcjonariuszy Służby Celnej przystąpili do jej rozbicia.

Policjanci wykonali 200 proc. normy
Akcja skierowana przeciwko przestępcom została dokładnie zaplanowana. Ponad 600 policjantów CBŚ i funkcjonariuszy z komend wojewódzkich Policji weszło jednocześnie do ponad 250 mieszkań, lokali i innych miejsc na terenie 10 województw. Złapano liderów grupy, którzy pochodzili z Podkarpacia i są w wieku 30-40 lat. – To było wielkie przedsięwzięcie pod względem logistycznym. Trzeba było przygotować konwoje, miejsca w aresztach. Przez kilka dni było zaangażowanych m.in. 100 policjantów z naszych oddziałów prewencji – mówi podkomisarz Paweł Międlar, rzecznik prasowy podkarpackiej policji. W efekcie tych działań zabezpieczono 200 terminali, symulatorów oraz innych urządzeń służących do uprawiania nielegalnego hazardu.

Produkowali i udoskonalali najnowsze technologie
Jednym z miejsc, do którego dotarli funkcjonariusze była firma na Podkarpaciu produkująca takie urządzenia. Ujawniono w niej “laboratorium”, w którym produkowano i udoskonalano najnowsze technologie w sferze kasyn internetowych. Jak ustalili śledczy grupa przestępcza dysponowała kilkuset stanowiskami internetowymi, a osiągany przez nią zysk mógł sięgać kilkunastu milionów złotych. Co ważne wolnych od podatków. Grupa stale się rozwijała i pozyskiwała nowe miejsca.
Zatrzymane osoby, usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz naruszenia ustawy karno-skarbowej. Grozi im za to wysoka grzywna i kara więzienia do 10 lat. 12 członków grupy, łącznie z 3 liderami, zostało już tymczasowo aresztowanych przez sąd na okres 1 oraz 3 miesięcy.

Grzegorz Anton

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.