Gimnazjaliści: – Historia trudna, język polski łatwy

– Historia była okropna – mówią Magdalena, Marika, Monika, Estera, Róża i Agata, uczennice klas III Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie. – Trzeba było znać wszystkich królów po kolei i daty wydarzeń historycznych. Teksty źródłowe były trudne i w ogóle nie pomagały w ustaleniu odpowiedzi. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, PODKARPACIE. Wyniki egzaminów uczniowie ostatnich klas poznają w czerwcu.

We wtorek (23.04) rozpoczął się pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. Po testach z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języku polskim, w środę zmierzą się z przedmiotami ścisłymi. – Bardziej boimy się matematyki, z przyrodniczymi damy sobie radę – mówią uczennice.

We wtorek o godz. 9 gimnazjaliści mieli 60 minut na napisanie testu z historii i WOS-u. O godz. 11 rozpoczęli 1,5-godzinną walkę z egzaminem z języka polskiego.

– Historia była okropna – mówią Magdalena, Marika, Monika, Estera, Róża i Agata, uczennice klas III Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie. – Trzeba było znać wszystkich króli po kolei i daty wydarzeń historycznych. Teksty źródłowe były trudne i w ogóle nie pomagały w ustaleniu odpowiedzi.

Gimnazjaliści musieli m.in. uporządkować chronologicznie wydarzenia historyczne, określić, czy podany obraz przedstawia powstanie styczniowe, czy listopadowe. Na podstawie wypowiedzi w artykule trzeba było wskazać, którego króla są to słowa. Egzamin z języka polskiego w ocenie uczniów był dużo łatwiejszy.

– Polski był łatwy – mówią. – Wiele można było wywnioskować z tekstu. Egzamin bardziej wymagał myślenia niż odtwarzania konkretnych wiadomości. Jedno nas zaskoczyło. Musiałyśmy napisać charakterystykę bohatera literackiego, który wykazał się odwagą. Nie było to zbyt trudne, jednak bardziej przygotowywaliśmy się do pisania rozprawki.

Dziś matematyka i przedmioty ścisłe
O godz. 9 zacznie się egzamin z przedmiotów przyrodniczych. Tu będzie się liczyć wiedza z biologii, geografii, chemii oraz fizyki i astronomii. O godz. 11 uczniowie napiszą test z matematyki.

Ostatni dzień (25 kwietnia) będzie dniem egzaminów z języków obcych. W większości szkół jest to język angielski. O godz. 9 odbędzie się poziom podstawowy, a dwie godziny później poziom rozszerzony dla tych, którzy czują, że posiadają większą wiedzę z języka obcego.

Blanka Szlachcińska

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kubuśpuchatek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kubuśpuchatek
Gość
Kubuśpuchatek

Agatka cieszy miche !