Gimnazjaliści polubili matematykę

Sobotnie łamanie młodych głów w sali sportowej stalowowolskiego LO im. KEN. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. W sobotę głowy nad zadaniami łamali uczestnicy VIII Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów. W Liceum Ogólnokształcącym im. KEN spotkało się 103 najlepszych młodych matematyków z województw lubelskiego i podkarpackiego. Wśród nich był Mateusz Kobak z rzeszowskiego Gimnazjum Sióstr Prezentek, który jako jedyny z Podkarpacia w ub. roku znalazł się na liście laureatów poprzedniej edycji OMG.

By dostać się do finału, Mateusz najpierw będzie musiał pokonać silną reprezentację z Lubelszczyzny. Liczby, zwłaszcza w matematyce, nie kłamią; w sobotnich zawodach zadania rozwiązywało m.in. 9 gimnazjalistów z Rzeszowa i aż 25 z Lublina. Gospodarzy reprezentował tylko jeden zawodnik.

Stalowa Wola jest stałym miejscem spotkań najlepszych matematyków wśród gimnazjalistów. I nie tylko dlatego, że leży blisko granicy województw. Przewodniczącym Komitetu Okręgowego OMG jest Waldemar Rożek, nauczyciel matematyki z LO im. KEN, spod którego ręki wyszło wielu laureatów olimpiad matematycznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zresztą kilka finałów ogólnopolskich tych olimpiad też odbyło się w Stalowej Woli.

Olimpiada matematyczna jest jedyną ogólnopolską olimpiadą przedmiotową dla gimnazjalistów. Z roku na rok zyskuje na popularności. W eliminacjach do pierwszej olimpiady wzięło udział kilkuset; w zawodach pierwszego stopnia obecnej olimpiady już kilkanaście tysięcy uczniów gimnazjów. Zwiększające się zainteresowanie matematyką bierze się głównie z tego, że najściślejszy z przedmiotów wrócił po latach do programu maturalnego. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W ub. roku zorganizowana została pierwsza Europejska Olimpiada Matematyczna dla Dziewcząt i wygrały ją juniorki z Polski, pokonując m.in. występujące gościnnie Amerykanki.

jam

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o