Gimnazjaliści powtórzą egzamin

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie unieważniła sprawdziany 33 uczniów podstawówek oraz 14 gimnazjalistów z Podkarpacia. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Uczniowie odpisywali i Okręgowa Komisja Egzaminacyjna unieważniła sprawdziany.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie unieważniła sprawdziany 33 uczniów podstawówek oraz 14 gimnazjalistów z Podkarpacia. Egzaminatorzy oceniający testy uznali, że uczniowie pisali je niesamodzielnie.

Sprawa dotyczy trzech szkół podstawowych: jednej z podstawówek w powiecie dębickim, gdzie odpisywało czterech uczniów, szkoły podstawowej w Dębicy – 13 uczniów, i 16 uczniów z jednej ze szkół powiatu mieleckiego. Nieco mniej przypadków niesamodzielnego pisania egzaminów stwierdzono wśród gimnazjalistów. OKE unieważniła prace sześciu gimnazjalistów z gminy Brzostek oraz ośmiu z Jarosławia. W obu przypadkach dotyczy to części matematyczno-przyrodniczej.

– Pisma skierowaliśmy do dyrektorów i czekamy na wyjaśnienia. Szczególnie niepokojący jest przypadek unieważnienia 16 prac w 22-osobowej klasie. Dyrektor szkoły twierdzi, że komisja siedziała w jednym miejscu i być może właśnie dlatego nie dopilnowała całej grupy – mówi Mariola Kiełboń z kuratorium oświaty w Rzeszowie.

W pracach uczniów były identyczne błędy w metodzie obliczenia, brak obliczeń dzielenia liczb, zamazane błędne liczby powtarzające się w pracach kilku uczniów, identyczne co do słowa rozwiązania zadań polonistycznych, analogiczne błędne zapisy w rozwiązaniach zadań otwartych albo poprawki naniesione tym samym charakterem pisma w kilku pracach.

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści poprawkę napiszą 4 czerwca, a nauczycieli odpowiedzialnych za odpisywanie czekają konsekwencje dyscyplinarne.

and

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o