Gimnazjaliści przeszli próbny egzamin

- Na egzamin z angielskiego jesteśmy przygotowani – mówią Kacper, Grzesiek, Radek i Maciek. Popatrzyli na siebie z uśmiechem. – Przynajmniej większość z nas. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, PODKARPACIE. Dziś jeszcze został im do napisania test z języka obcego, resztę mają już za sobą.

Choć przeprowadzenie próbnego egzaminu nie jest obowiązkowe, większość szkół na Podkarpaciu zdecydowała się go przeprowadzić. W Gimnazjum nr 7 im. Króla Jana III Sobieskiego (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4) w Rzeszowie próbne testy rozwiązywali wszyscy uczniowie klas trzecich.

We wtorek zmierzyli się z egzaminem z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. Musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstów, po co klientom paragon, czy jakie są etapy pracy nad ustawą. Nie zabrakło też zdjęć przedstawiających ważne momenty w historii. Egzamin z części humanistycznej był dość prosty dla uczniów, choć część musiało się dłużej zastanowić nad rozprawką. Część historyczną ocenili jako bardzo łatwą, tłumacząc, że większość odpowiedzi można było bez problemu znaleźć w tekstach źródłowych.

Wczoraj wykazywali się wiedzą z przedmiotów przyrodniczych i matematyki. Dzisiaj zakończą swój maraton egzaminem z języka obcego.

– Matematyka nie była trudna, a część zadań z fizyki było bardzo łatwych – mówią Kacper, Grzesiek, Radek i Maciek. – Kilka dotyczyło materiału z fizyki, którego jeszcze nie przerabialiśmy.

Jak twierdzą, na egzamin z języka angielskiego są przygotowani. Na lekcjach robią dużo przykładowych testów, a oceniana wiedza dotyczy całej ich nauki języka w życiu.

Tegoroczni uczniowie trzecich klas gimnazjum są drugim rocznikiem, który będzie zdawał egzamin gimnazjalny w nowej formule. Ten właściwy będą zdawać w dniach 23 – 25 kwietnia 2013 r., więc mają jeszcze dużo czasu na uzupełnienie ewentualnych braków w wiedzy.

Komentarz
mgr Ryszard Soboń, dyrektor Gimnazjum nr 7
Potraktowaliśmy ten egzamin jako oswojenie uczniów z całą tą kwestia organizacyjną. Chodziło głównie o to, by uczniowie przyszli w galowych strojach, mieli ze sobą legitymację, umieli poprawnie zakodować pracę. Jest to dla nich dodatkowych kilka godzin treningu. To też ułatwienie dla nauczycieli, którzy będą wiedzieli, jaki materiał należy jeszcze powtórzyć, z jakimi zadaniami uczniowie mieli problem. Chcemy też, żeby wszyscy uczniowie wzięli udział w pisaniu egzaminu z języka obcego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Prace oceniać będą nasi nauczyciele. Klucz dostaną dopiero po zakończeniu wszystkich testów i wtedy prace będą oceniane.

Blanka Szlachcińska

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Natalia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Natalia
Gość
Natalia

Najwyższy czas odejść od tego bezmyślnego testocentryzmu. Poza narażaniem dzieci na stres nie służy nikomu i niczemu.