Głodowe podwyżki do głodowych emerytur

PODKARPACIE. KRAJ. Podwyżki emerytur o 2,7 procent

Rządowy projekt budżetu przewiduje waloryzację emerytur o 2,7 procent. W przypadku najniższej emerytury podwyżka osiągnie „zawrotną” kwotę 19 złotych i 6 groszy. Waloryzacja zostanie przeprowadzona 1 marca 2012 roku, wtedy to regionalne ZUS-y naliczą automatycznie emerytom i rencistom podwyżki według wskaźnika waloryzacji uchwalonego przez sejm w budżecie.

Według rządowego projektu największe podwyżki otrzymają emeryci, którzy już pobierają bardzo wysokie świadczenia. Mogą oni otrzymać nawet ok. 200 zł więcej. Natomiast renciści i emeryci pobierający niskie świadczenia prawie nie odczują zmian. Wiele osób pobierających najniższe emerytury liczyło na tego roczną waloryzację, która pozwoliła by im znieść horror cenowy jaki zgotował im 2011 rok. Wzrost podatku VAT i idące za nim podwyżki cent towarów i usług uderzą najbardziej w najbiedniejszych, nie mogą oni liczyć, że 20 złotych więcej emerytury zrekompensuje wzrost cen w sklepach.

Ciężko związać koniec z końcem

Do swojej emerytury dostanę 23 złote 49 groszy podwyżki – denerwuje się Pani Janina (84 lata), emerytka z Woli Rafałowskiej koło Chmielnika. – W dzisiejszych czasach to żadna podwyżka. Ceny tak wzrosły że tak mała podwyżka nic nie pomoże i tak będzie ciężko związać koniec z końcem.

– Decyzja o waloryzacji o wysokości waloryzacji będzie dopiero w lutym – mówi Stanisław Sroka z oddziału ZUS w Jaśle. – Teraz nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć jaki będzie wskaźnik waloryzacji bo rząd nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. Kiedy tylko otrzymamy decyzję rozpoczniemy naliczanie podwyżek.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments