Głogów Małopolski powiększy się o pięć sołectw?

Już za rok Głogów Małopolski liczyć może ok. 12 tys. mieszkańców. Fot. Paweł Dubiel

GŁOGÓW MAŁOPOLSKI. Jak tłumaczą włodarze miasta, ościenne tereny są atrakcyjne pod kątem inwestycyjnym w tym przede wszystkim gospodarczym i mieszkaniowym.

Nie tylko władze Rzeszowa próbują rozszerzyć granice administracyjne swego miasta. Podobną drogę zamierza obrać Głogów Małopolski, który chce przyłączyć do terytorium pięć okolicznych sołectw. – Chodzi nam o Lipie, Rogoźnicę, Wolę Cichą, Zabajkę i Rudną Małą – mówi burmistrz miasta, Paweł Baj. Rada Miasta podjęła już ustawę w sprawie przeprowadzenia konsultacji. W marcu odpowiedni wniosek ma trafić do wojewody.

Plany poszerzenia Głogowa Małopolskiego wpisują się w popularną ostatnio politykę zmiany granic miast naszego regionu. W ostatnich latach mniejsze sołectwa przyłączał już Rzeszów, Sędziszów Małopolski czy Przemyśl. Takie decyzje zapewniają dużym miejscowością m.in. nowe tereny inwestycyjne, a także wpływy z wielu podatków. Sprawę zdają sobie z tego włodarze Głogowa Małopolskiego. – Rada Miasta przyjęła uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji w pięciu sołectwach, które od stycznia 2020 r. chcielibyśmy przyłączyć do granic miasta – tłumaczy Paweł Baj, burmistrz Głogowa Małopolskiego. Chodzi o Lipie, Rogoźnicę, Wolę Cichą, Zabajkę i Rudną Małą. Konsultacje mają odbyć się w lutym. Mieszkańcy odpowiedzą w nich na pytanie czy chcą stać się częścią miasta. Zgodnie z procedurami, wniosek z oceną trafi do wojewody, a następnie z odpowiednią opinią do MSWiA. Na końcu głos zabierze Rada Ministrów.

– Sołectwa, które chcemy przyłączyć do miasta są dobrze zurbanizowane, a tereny w większości są zagospodarowane pod kątem gospodarczym oraz inwestycyjnym – wyjaśnia Baj. – Dla mieszkańców przyłączonych sołectw stawki podatkowe pozostawimy bez zmian – dodaje.

Jeśli do poszerzenie Głogowa Małopolskiego – w takim wymiarze jaki zakładają włodarze – ostatecznie dojdzie, to miasto będzie liczyć ok. 12 tys. mieszkańców. Obecnie mieszka w nim ok. 6,9 tys. osób. Pozostaje tylko jedno pytanie. Czy rzeczywiście każde z pięciu sołectw zechce dołączyć do granic miasta? – Liczymy na to, że wszyscy mieszkańcy opowiedzą się za przyłączeniem do Głogowa Małopolskiego, szczególnie że wiązać się to będzie z wieloma korzyściami – zaznacza Baj. Wyniki konsultacji poznamy na początku marca.

Kamil Lech

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jan Pakosławic Rzeszowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan Pakosławic Rzeszowski
Gość

„Sołectwa, które chcemy przyłączyć do miasta są dobrze zurbanizowane, a tereny w większości są zagospodarowane pod kątem gospodarczym oraz inwestycyjnym – wyjaśnia Baj.” Skoro tak, to idealnie nadają się do przyłączenia do Rzeszowa. Przypinanie ich do mieściny w tej samej gminie i z tym samym kilkudziesięciokrotnie niższym niż Rzeszów budżetem gminnym to idiotyzm, strata czasu, sztuka dla sztuki i przejaw maoistowskiej walki klas, o której nie śniono nawet za PRL. PS Redaktorowi Lechowi: pisze się „tym (narzędnik) mieszkańcom” (a nie „mieszkańcą” jak napisałeś). Trochę wstyd, i dla redaktora korektora też, bo mnie tego uczono na języku polskim w trzeciej albo… Czytaj więcej »