Głośne zaprzysiężenie rządu

Niezrównoważony mężczyzna postrzelił dwóch karabinierów. Fot. PAP

RZYM. Strzały przed kancelarią premiera.

W trakcie ceremonii zaprzysiężenia włoskiego rządu w centrum Rzymu, przed siedzibą premiera, doszło do strzelaniny. Rannych zostało dwóch policjantów i przypadkowa kobieta. Napastnika schwytano.

Jeden z mężczyzn, stojący w tłumie na ulicy przed kancelarią premiera, nagle otworzył ogień w kierunku drzwi. Oddał siedem-osiem strzałów i ranił dwóch policjantów. Inni funkcjonariusze prawdopodobnie odpowiedzieli strzałami i obezwładnili napastnika.

Strzały zostały oddane przed wejściem do Pałacu Chigi, gdzie w poniedziałek ma rozpocząć swoje urzędowanie nowy premier Włoch, Enrico Letta.

W momencie incydentu premier i jego ministrowie przebywali w siedzibie prezydenta Giorgio Napolitano, oddalonej o kilometr od kancelarii.

Enrico Letta został wskazany jako kandydat na premiera przez samego prezydenta, który objął rządy 20 kwietnia po serii sześciu głosowań w Zgromadzeniu Narodowym.
Napolitano został poproszony o wskazanie kandydatury na szefa rządu po tym, jak przez dwa miesiące od czasu zakończenia wyborów politykom nie udało się stworzyć koalicji mającej większość.

Rząd Letty to gabinet szerokiego porozumienia. Utworzyły go pogodzone przez Giorgio Napolitano centrolewica i centroprawica.

Do gabinetu Letty weszli politycy centrolewicowej Partii Demokratycznej, centroprawicowego Ludu Wolności byłego premiera Silvio Berlusconiego oraz ministrowie z dotychczasowego rządu ekspertów Mario Montiego.

TVN 24/ps

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o