Głównymi ofiarami zawałów serca są… kobiety

Kobiety częściej padają ofiarami zawałów serca niż mężczyźni. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Boją się raka piersi, a umierają na zawał.

- Mitem jest to, że głównymi ofiarami zawałów i chorób serca są mężczyźni. Najczęściej umierają i chorują z tego powodu kobiety – uważa prof. Tomasz Zdrojewski, koordynator Ogólnopolskiego Badania Rozpowszechnienia Czynników Ryzyka Chorób Układu Krążenia NATPOL. Specjalista powołuje się na najnowszy raport, z którego wynika, że choroby układu krążenia są przyczyną zgonów 53 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn, którzy częściej umierają na nowotwory.

Główne tego powody to: niekorzystny styl życia, głównie palenie tytoniu, brak ruchu, nadwaga i stres. Ryzyko zawału jest trzykrotnie większe u kobiet, które palą papierosy i zażywają pigułki antykoncepcyjne.

Ból zawałowy u kobiet może być nietypowy
Typowym objawem zawału jest ucisk lub ból w klatce piersiowej trwający dłużej niż 20 minut i nieustępujący po odpoczynku lub zażyciu nitrogliceryny.

- Inne możliwe objawy zawału to pocenie się, nudności, osłabienie, uczucie duszności i tzw. krótki oddech. Może charakteryzować się również nietypowymi objawami, takimi jak ostry ból żołądka czy ból stawów. Zwłaszcza u kobiet objawy te mogą wysuwać się na pierwszy plan i być silniej odczuwane od bólu w klatce piersiowej. Także u osób starszych oraz chorych na cukrzycę objawy zawału serca mogą nie być charakterystyczne (czasami ból może w ogóle nie występować) – mówi dr n. med. Jerzy Kuźniar, konsultant wojewódzki ds. kardiologii w Rzeszowie.

Serce starzeje się szybciej
Z badań NATPOL-u wynika, że serca Polaków starzeją się szybciej niż osób w innych krajach. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mają średnio o 8-9 lat starsze serce niż wskazuje na to ich wiek metrykalny. Serce Polaka zaczyna się starzeć ok. 30. roku życia, ale proces ten przebiega stopniowo, podobnie jak stopniowo następuje spadek męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Serce 35-latka ma 40 lat, 50-latka – 60-65 lat, a 70-latka – 80 lat. U kobiet serce starzeje się bardziej gwałtownie. W tym samym wieku, co wiek metrykalny, jest ono jedynie u pań młodych, na ogół do 30., najpóźniej do 44. roku życia. U kobiet w wieku 45-59 lat jest ono takie jak u mężczyzn w tym samym wieku, czyli ma 60-65 lat. Potem, po sześćdziesiątce, starzeje się już szybciej niż u mężczyzn. Serce 70-letniej Polki ma już 95 lat.

Anna Moraniec

do “Głównymi ofiarami zawałów serca są… kobiety”

  1. ROMAN

    no to dziwne że tak raptem wszyscy się troszczą o zdrowie – Obywateli ; to tytoń to rak to co innego – ale powinni być zadowoleni – służba zdrowia nie poniesie kosztów- w ZUS-ie zostanie kasa – no chyba że się martwią o to kto pociągnie do 67 – - no to fakt należy się martwić.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.