Głupawi urzędnicy chcą karać Owsiaka

Pompy insulinowe w znacznym stopniu poprawiają komfort pacjentek w ciąży oraz dają możliwość uzyskania bardziej miarodajnych wyników i monitorowani choroby.

PODKARPACIE. Przez durne przepisy szpitale mogą nie dostać pomp insulinowych od WOŚP.

Do listy ofiar poszkodowanych przez ustawę refundacyjną, po pacjentach, lekarzach i aptekarzach dołączyć może Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i kobiety w ciąży chore na cukrzycę. Bubel prawny jakim jest ustawa refundacyjna może bowiem sprawić, że do szpitali nie trafią pompy insulinowe, które zamierza kupić Orkiestra, za pieniądze zebrane w tym roku.

Wszystko przez to, że urzędnicy konstruujący ustawę nie doprecyzowali szczegółów i fundacja Owsiaka może zostać obciążona wielomilionową karą tylko za to, że przekaże szpitalom sprzęt służący do podawania pompami leków refundowanych.

– Wierzymy, że nie dojdzie do takiej sytuacji, bo każdy dodatkowy sprzęt, każda dodatkowa pompa zwiększa dostęp do leczenia dla większej liczby naszych, w tym przypadku, pacjentek – mówi Małgorzata Przysada, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Skąd zamieszanie?
Resort zdrowia zakazał w ustawie przekazywania jakichkolwiek zachęt, w tym darowizn i użyczeń, związanych z lekami refundowanymi. – Czym innym, jeśli nie wskazaną wprost w zakazie darowizną będzie przekazanie przez WOŚP pomp insulinowych służących do podawania leków objętych refundacją? – pytają prawnicy Orkiestry.
– Wprowadzając do ustawy refundacyjnej art. 49 ust. 3 ustawodawca zamierzał walczyć z patologią, ale tak niefortunnie go sformułował, że stworzył zakaz, który może dotknąć jak najbardziej szczytne inicjatywy – przyznają nawet prawnicy Ministerstwa Zdrowia.

10 pomp – 5 mln zł kary
„Kara za nieprzestrzeganie tego przepisu wynosi 100-krotność wartości przekazanej zachęty, gdy zawinił podmiot, który nie zajmuje się handlem lekami”, czyli w tym przypadku WOŚP. – Absurdalność tej ustawy sięga zenitu – mówią prawnicy, dyrektorzy szpitali, pacjenci, i te miliony ludzi, którzy mieli swój udział w zbiórce Orkiestry
– Sprawa wydaje się nieprawdopodobna i myślę, że okaże się burzą w szklance wody, ale lepiej dmuchać na zimne. Zleciliśmy już naszym specjalistom przyjrzenie się zapisowi, wygląda co prawda na to, że karanie byłoby bezprawne, bo ustawa mówi o zachęcie, która nas nie dotyczy, ale również o darowiźnie, która dotyczy nas jak najbardziej. Na pewno, zanim będziemy kupować pompy wszystko dokładnie sprawdzimy – mówi Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która zbierała na sprzęt dla wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych na koncie zebrała ponad 40 mln zł, a niektóre aukcje jeszcze trwają.

Ministerstwo dementuje, ale…
Co prawda Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej wyjaśnia, że “Fundacja WOŚP nie jest przedsiębiorcą produkującym lub prowadzącym obrót produktami refundowanymi, a w myśl ustawy refundacyjnej tylko ww. podmioty nie mogą dokonywać darowizn”, ale biorąc pod uwagę niejasności w każdej ustawie jaką przygotowuje rząd można i tutaj nie być do końca pewnym jak jest naprawdę.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Czytelnik
Czytelnik
9 lat temu

Na czym tu deliberować? Jak pracownik jest nie kompetentny to się go zwalnia. Skoro ustawa jest bublem prawnym, to znaczy że robili ją ludzie, którzy nie posiadają wystarczających umiejętności. My – podatnicy za to płacimy, to my zatrudniamy tę całą zgraję kiepskich pracowników. Uważam, że takich należy zwolnić i wybrać kolejnych. Szkoda pieniędzy na kiepskich pracowników.

maro
maro
9 lat temu

przydebilonych kolesi w warszawce to juz calkiem pogielo. czasem mam wrazenie ze stolica to taki magnes ktory przyciaga kretynow. a sejm i rzad to juz elektromagnes. no bo zeby cos takiego wydumac to trzeba miec przysadke mozgowa niezle przetracona. tylko czy ci kolesie nie maja swiadomosci ze jak wielka orkiestra ruszy na ulice to po urzedasach zostanie tylko mokra plama. nie dajmy sie rzezbic kretynom

Janek
Janek
9 lat temu

Kpina z Polaków. Szkoda tylko Polaków ktorzy walczyli i gineli za Nasza Ojczyzne zeby teraz panowie kolesie karierowicze jeb…ne polityczne z tego rządu weszli do koryta i hańbili Nas bez konca. Absurd ich rzadzenia siega dna. Ale my im na to pozwalamy takie wladze wybralismy. Cieszmy sie i radujmy bo zawsze mogloby byc gorzej. Badzmy wiec pokorni i zamknijmy mordy by „przezyc” w spokoju. To jest teraz model zycia w Polsce.

Imię (wymagane)
Imię (wymagane)
9 lat temu

celem calego oblakanego rzadu jest tylko jedno. prawo eksterminacji. starzy i chorzy ludzie nie majacy srodkow na leczenie w koncu umra. mlodsi – ale z felerami, jako jednostki niepotrzebne ( czyt. darmozjady) – takze. oczywiscie nikt nie zostanie za to morderstwo w swietle prawa pociagniety do jakiejkolwiek odpowiedzialnosci. w dodatku Tusk w swoich chorych wizjach o polskiej zielonej wyspie, chce zabrac artystom 50 % ich wplywow, czego nawet komuna nie osmielila sie zrobic. nie zdziwie sie, jesli Owsiak zrezygnuje z WOSP jesli te idiotyczne przepisy wejda w zycie. no coz. skoro krajem rzadzi banda cwaniakow….
pozdrawiam.

mieszczuch
mieszczuch
9 lat temu

urządas będzie wszędzie i zawsze.Ale popis jazdy jaką pokazują te nieudaczniki z PO przekracza wszelkie granice