Gmina Borowa inwestuje miliony w infrastrukturę

Władysław Błażejowski, wójt gminy Borowa: - Nasze inwestycje miały kluczowe znaczenie. Bo inaczej nie można określić ochrony wody pitnej poprzez budowę kanalizacji i remont stacji uzdatniania wody. Z kolei, dzięki za wszystko termomodernizacji ogromnych budynków gminnych sporo zaoszczędzimy na ich ogrzewaniu. Nie będę mówił o konieczności budowy dróg czy remontów ośrodków zdrowia, bo to jest oczywiste. Fot. Autor

BOROWA. Budowa kanalizacji, modernizacja stacji uzdatniania wody, nowe budynki i drogi.

Ostatnie dwa lata to dla władz gminy Borowa pasmo sukcesów inwestycyjnych. Najważniejszym i najbardziej kosztownym przedsięwzięciem była budowa kanalizacji sanitarnej w Borowej i Sadkowej Górze. Niebagatelne znaczenie dla mieszkańców miały także: remont stacji uzdatniania wody, budowa dróg gminnych, termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, czy generalny remont ośrodków zdrowia.

Budowa kanalizacji w Borowej i Sadkowej Górze kosztowała prawie 4 mln zł, z czego półtora miliona złotych stanowiła dotacja unijna z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Kanalizacja i remont stacji uzdatniania wody
– Inwestycja obejmowała 34 przepompownie i aż 171 przyłączy do gospodarstw domowych – mówi Władysław Błażejowski, wójt gminy Borowa. – Kanalizacja budowana była w rejonie stacji uzdatniania wody. Nieuregulowanie gospodarki ściekowej groziło więc przesiąkaniem nieczystości do gleby i w konsekwencji dostaniem się ich do wody pitnej.

Z tego samego powodu nie mniej ważny był remont stacji uzdatniania wody w Borowej. – Jest to jedyne ujęcie dla naszej gminy. Korzystają z niego również sąsiedzi z Gawłuszowic – zaznacza wójt Błażejowski. – Modernizacja kosztowała 2,6 mln zł i dotyczyła wymiany: urządzeń, zbiorników, odżelaziaczy, odmanganiaczy i rurociągów – wylicza.

Dzięki termomodernizacji zaoszczędzą na energii
Wykonano również kompleksowy remont samego budynku stacji. Gmina inwestowała również w remonty i przebudowę dróg gminnych. – Zmodernizowaliśmy ich prawie 17 km za ok.. 4,5 mln zł, z czego 3,3 mln zł to dofinansowanie – mówi Błażejowski. Wykonano też termomodernizację budynków: Gminnego Ośrodka Kultury i Urzędu Gminy w Borowej oraz Domu Ludowego w Pławie. Koszt przedsięwzięcia 1,1 mln zł, z czego 662 tys. zł to dotacja.

Wyremontowano także ośrodki zdrowia w Borowej i Górkach oraz Dom Ludowy w Pławie. Natomiast do walki z ewentualnymi podtopieniami i powodziami za 146 tys. zł zakupiono wysokowydajny agregat pompowy z napędem silnikowym 700 m sześc./godz.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments