Gmina Cmolas wciąż stawia na rozwój

Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas: - Umiejętnie zainwestowaliśmy w naszą infrastrukturę dostępne środki unijne i krajowe. Teraz jest nam łatwiej funkcjonować w tych trudnych czasach dla samorządów. Fot. Autor

CMOLAS. Modernizują infrastrukturę, inwestują w ekologię i bezpieczeństwo mieszkańców.

– Osiągnęliśmy tak wysoki poziom infrastruktury, że gros środków w tym roku przeznaczamy na inwestycje, które mogą być realizowane, ale nie muszą. Mam tu na myśli m.in.: remont kanalizacji, budowę przepompowni wodociągowej, modernizację oczyszczalni ścieków, bieżące prace na basenie, czy uzupełnianie ulicznego oświetlenia i chodników w poszczególnych wsiach – wylicza Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas.

Jedną z najważniejszych inwestycji gminy w tym roku jest remont świetlicy wiejskiej w Ostrowach Tuszowskich wraz z generalną przebudową dachu na całym obiekcie. Zadanie to ma kosztować około miliona złotych. Termin zakończenia prac to koniec listopada b.r.

Uliczne oświetlenie, chodniki i kanalizacja
Z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców budowane jest także oświetlenia uliczne w: Ostrowach Tuszowskich (od kościoła do szkoły), Trzęsówce (od centrum wsi do przysiółka Popołudnie) i Kłodzinach. – Dotyczy to najbardziej uczęszczanych odcinków dróg w tych miejscowościach – mówi wójt Eugeniusz Galek. Inwestycja, która jest już na finiszu, kosztuje ok. 150 tys. zł. Bezpieczeństwo na drogach zwiększa także budowa chodników.

Takowe powstają w Trzęsówce. Chodzi o odcinek od szkoły poprzez centrum wsi do Domu Strażaka. Wartość tej inwestycji wynosi ok. 250 tys. zł. Zakończenie prac planowany jest na koniec przyszłego miesiąca.  Wkrótce rusza remont kanalizacji sanitarnej w Cmolasie i budowy nowej sieci w Kłodzinach i Dąbrówce. Ma to kosztować około półtora miliona złotych. Inwestycja ta ma być realizowana w cyklu dwuletnim do 2013 roku.

Przepompownia wody dla nowych osiedli
Gmina zamierza również dokonać zakupu samochodu ciężarowego do zbiórki śmieci wielkogabarytowych. Oznacza to wydatek rzędu miliona złotych. – Będzie to pojazd z odpowiednim osprzętem – zaznacza wójt. – Za jego pomocą na terenie naszej gminy chcemy porządkować wszystko to, co zwie się odpadem często porzuconym w lesie, nierzadko bardzo szkodliwym. Samochód ma również służyć do zimowego utrzymywania dróg – dodaje.

Wkrótce rusza budowa przepompowni wody w Jagodniku. Koszt tego zadania wynosi ok. 550 tys. zł. – Ma to przede wszystkim na celu zwiększenie przepustowości wodociągu dla Jagodnika, Ostrów Tuszowskich i Baranowskich oraz Toporowa – wylicza Eugeniusz Galek. – W tych właśnie miejscowościach dynamicznie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Siłą rzeczy występuje tam zapotrzebowanie wody. Dlatego ta inwestycja jest niezbędna.

Za utylizację eternitu nie zapłacą ani grosza?
Gmina nie zapomina o drogach. Jedną z nich jest trakt gminny łączący Hadykówkę z leśniczówką w Porębach Dymarskich. To samo dotyczy odcinka Poręby Dymarskie-Dziuby. Modernizacja tych odcinków ma w sumie kosztować 700 tys. zł. Nie zapomina się o drogach powiatowych. Chodzi o remont dwóch kilometrowych traktów w: Porębach Dymarskich (od osiedla w kierunku Cmolasu) i Ostrowach Baranowskich (w stronę Komorowa).

pg

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments