Gminom brakuje na podwyżki dla nauczycieli

Gminy dostały za małe subwencje oświatowe i nie starcza im na podwyżki dla nauczycieli.

PODKARPACIE. Subwencje oświatowe są zbyt niskie.

Samorządom zabraknie pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli. Niestety, subwencja rządowa przekazywana na ten cel jest za niska. Mniejsze gminy z małymi dochodami będą musiały ciąć m.in. inwestycje oświatowe żeby sfinansować wyższe wynagrodzenia dla pracowników szkół.

W przyszłym roku gminy będą zobowiązane ustawowo, aby wypłacić nauczycielom podwyżki. Ich wynagrodzenia mają wzrosnąć o 3,8 procent, to średnio więcej o niecałe 100 zł na nauczyciela. Do samorządów dotarły jednak zaniżone subwencje oświatowe, nie uwzględniające wzrostu płac. Wiele podkarpackich gmin, szczególnie tych małych, z tego powodu znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej

– W 2012 roku będziemy mieć za mało pieniędzy na wypłacenie podwyżek dla nauczycieli – poinformowała Teresa Karabanowska, skarbnik w Urzędzie Gminy Czarna (powiat bieszczadzki). – Na przyszły rok otrzymaliśmy subwencję oświatową w wysokości 2 miliony 102 tysiące złotych.  Środki te musimy wydać na utrzymanie szkół i dotychczasowe wynagrodzenia dla nauczycieli, ale nie starczy ich na podwyżki. Żeby je wypłacić, będziemy zmuszeni ograniczyć wydatki na inwestycje oświatowe i inne.

Niestety, dochody gminy Czarna pochodzące z podatków są niewielkie i wynoszą około 2 mln zł. To za mała kwota żeby wystarczyła na podwyżki i jednocześnie nie starczy na inne pozaszkolne inwestycje. Dlatego w tym samorządzie znacznie pogorszy się sytuacja finansowa budżetu.

W podobnej sytuacji jest większość podkarpackich gmin. Jednak w najbardziej dramatycznej sytuacji są te małe, z niewielkimi dochodami własnymi. Samorządy muszą bowiem wypłacać nie tylko zasadnicze wynagrodzenia dla nauczycieli, ale też dodatki wiejskie, muszą finansować urlopy pedagogów dla poratowania zdrowia,  a ponadto opłacać ogrzewanie szkół, prąd oraz remonty budynków.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
obelix 9691
obelix 9691
9 lat temu

Średnie wynagrodzenia od 1 września 2011 r. dla nauczycieli w grupach awansu zawodowego będą kształtowały się na następujących poziomach:

– dla nauczyciela stażysty: 2 618 zł (171 zł więcej od stawki aktualnie obowiązującej)

– dla nauczyciela kontraktowego: 2 906 zł (190 zł więcej od stawki aktualnie obowiązującej)

– dla nauczyciela mianowanego: 3 770 zł (247 zł więcej od stawki aktualnie obowiązującej)

– dla nauczyciela dyplomowanego: 4 817 zł (315 zł więcej od stawki aktualnie obowiązującej).

asterix1969
asterix1969
9 lat temu

Jakoś na podwyżki dla samorządowców tych pieniędzy nigdy nie brakuje.
Nauczyciele już dawno nie mieli żadnych podwyżek, teraz mają dostać nieco ponad 100 zł i już się robi afera.
Dlaczego akurat ta grupa zawodowa jest zawsze piętnowana kiedy tylko ktoś wspomni o jakiejś podwyżce? Dlaczego to nauczycieli posądza się o rujnowanie budżetów gmin?
Przecież to nie jest ich wina, lecz resortu oświaty, który tylko w wiadomy dla siebie sposób oblicza subwencje.

Zbigniew
Zbigniew
9 lat temu
Reply to  asterix1969

Jakoś właśnie przez podwyżki dla nauczycieli samorządowcom zabrakło. Nauczyciele mają podwyżki co chwilę…