Gminom brakuje pieniędzy na oświatę

- Co z tego, że od 2007 roku do dzisiaj w Łańcucie spadła o 400 liczba uczniów, skoro aż o 9 mln zł wzrósł koszt utrzymania szkół - powiedział Henryk Padzan, wiceburmistrz Łańcuta. - Dostajemy za małą, 11-milionową subwencję oświatową, gdyby była o 3 mln zł wyższa to poradzilibyśmy sobie. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Samorządy narzekają na zbyt małe subwencje i jeżeli się to nie zmieni, to będą bankrutować

Wydatki gmin na szkoły rosną w zastraszającym tempie. Według wyliczeń Związku Gmin Wiejskich już blisko 40 procent wszystkich publicznych wydatków na placówki oświatowe stanowią pieniądze gmin. Jednak niektóre podkarpackie gminy na taki cel przekazują jeszcze więcej swoich środków, bo 50 procent.

Z tego powodu, większość samorządów z naszego regionu znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Mimo to uczniowie mają zapewnione odpowiednie warunki nauki, a nauczyciele otrzymują wynagrodzenia wraz z podwyżkami. Władze gmin miejskich i wiejskich narzekają, że dostają zbyt małe rządowe subwencje oświatowe. Muszą dodawać z własnego budżetu pieniądze, które można byłoby przeznaczyć na inne cele, np. remonty dróg, czy budowę kanalizacji.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości

Mariusz Andres

do “Gminom brakuje pieniędzy na oświatę”

  1. rysiek

    zwalniać urzedników !
    3/4 gryzipiórków to zbędny balast, których musi utrzymywac społeczeństwo ! zwolnić
    reszcie obnizyc angaże o połowe i pogonic do roboty – łącznie z burmistrzem !

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.